Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Czy z planu lekcji zniknie WoS?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.03.2022 04:19

Czy z planu lekcji zniknie WoS?

Przemysław Czarnek
fot. Piotr Molecki/East News

18 października Przemysław Czarnek przekazał informację o wprowadzeniu nowego przedmiot do szkół ponadpodstawowych — historii i teraźniejszości. Po ogłoszeniu decyzji w mediach zawrzało. Plany ministerstwa edukacji wywołały skrajne emocje. Niektórzy obawiają się usunięcia lekcji WOS-u z programu nauczania.

Justyna Suchecka z TVN24 przekazała swoją opinię w sprawie wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół. Zauważyła, że plany Czarnka będą musiały być zweryfikowane przez rzeczywistość. Możliwe, że ucierpią na tym zajęcia z wiedzy o społeczeństwie.

Reformy Przemysława Czarnka

Justyna Suchecka dokładnie przyjrzała się planom ministerstwa edukacji i nauki oraz obecnemu programowi nauczania w szkołach. Jej zdaniem nie można wprowadzić nowego przedmiotu bez ograniczenia godzin jakiegoś innego. Przypuszcza, że cięcia mogą dotknąć wiedzy o społeczeństwie. Sprawę skomentował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

- Mamy kilka wariantów, jeszcze nie zapadły ostateczne decyzje. Pewnym jest, że nie chcemy dopuścić do tego, by zwiększyć obciążenie godzinowe uczniów w szkołach — przyznał Piontkowski w wywiadzie dla stacji TVN24. Anonimowy urzędnik ministerstwa edukacji i nauki był już jednak znacznie bardziej wylewny. Nazwał nowy projekt "gorącym kartoflem" i stwierdził, że w tej sprawie jest bardzo dużo wykluczających się pomysłów. Jeden z nich przewiduje okrojenie lub usunięcie lekcji WOSu.

Przemysław Czarnek wprowadza nowy przedmiot

Pomimo wszelkiej krytyki Przemysław Czarnek jest już pewny, co do swoich planów. Przedmiot historia i teraźniejszość ma obejmować tematy związane z żołnierzami wyklętymi, ruchami niepodległościowymi, Solidarnością i wydarzeniami 1989 roku. Zdaniem ministra wprowadzenia tego przedmiotu jest konieczne.

- Pokolenie obecnych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy z historii. Musimy to zmienić. Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków. Dlatego uczniowie od 1 klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot, który będzie nazywał się „Historia i teraźniejszość” - przekonywał Czarnek podczas rozmowy z tygodnikiem "Sieci".

Źródło: wprost.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: