Mama Pięcioraczków zabrała swoje maluszki do lekarza. Dzieci miały kontrolę u pediatry w tajlandzkim szpitalu. Jak przebiegła wizyta? Czy pięcioraczki rozwijają się prawidłowo?Wszystkie wieloraczki wymagają szczególnej opieki lekarskiej. A kiedy dzieci rodzi się aż pięcioro i przychodzą na świat przed terminem, regularne kontrole są koniecznością. Nawet na drugim końcu świata.
Maluchy chorują na potęgę. Normą jest 10-12 infekcji w roku, z czego większość przypada na okres jesienno-zimowy. W zdecydowanej większości przypadków to choroby niewymagające podawania antybiotyku, infekcje, z którymi organizm radzi sobie sam. No może z małą pomocą domowych sposobów.Antybiotyki to jedna z największych zdobyczy medycyny. Lekarze jednak ostrzegają, że są mocno nadużywane. O tym, kiedy nie powinno się podawać antybiotyku i jak leczyć infekcje opowiada lek. med. Joanna Gajęcka z Instytutu “Pomink Centrum Zdrowia Dziecka” i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Umówienie wizyty w przychodni to nie lada wyzwanie. Telefon wiecznie zajęty. Rejestracja działa od 7:00, a po piętnastu minutach nie ma terminów. Tymczasem na miejscu czas płynie powoli, kawa paruje w kubeczkach, a tłumów pacjentów nie widać.Problem z umawianiem wizyt jest powszechny. Matki skarżą się, że miejsc na wizytę z chorym dzieckiem brakuje już z samego rana. Niektóre stoją w kolejce pod przychodnią od bladego świtu. Inne rezygnują i idą do lekarza prywatnie.
Na liście bezpłatnych leków dla dzieci znalazły się substancje, których bezpieczeństwo w przypadku stosowania u osób poniżej 18. roku życia nie zostało potwierdzone. Jest ich aż 850. Rodzi się więc pytanie: czy lekarz pediatra powinien je przepisywać, czy nie?Jeśli podamy dziecku lek, który może wywołać u niego jakieś skutki niepożądane, to kto za to poniesie odpowiedzialność? Raczej nie producent, który zaznacza przecież, od jakiego wieku lek może być stosowany. Lekarz?
Czy to żart? W sieci krąży mnóstwo zdjęć, na których kobiety pokazują swoje odkrycie. Znajduje się powyżej przegubu ręki. Te znaki często wyglądają jak kopie, które ktoś specjalnie umieścił właśnie w tym miejscu.Jak się okazuje, to wcale nie jest zbieg okoliczności, ani czarna magia. Zagadkowe pieprzyki na nadgarstkach mają swoje wyjaśnienie – i to bardzo logiczne.
Od 1 września dostępna jest cała lista darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus. Co ciekawe, ta pozytywna zmiana w lecznictwie wzbudza coraz więcej kontrowersji. Okazuje się, że pacjenci chcą tych leków dostać jak najwięcej – skoro mogą. Duży problem dotyczy darmowych antybiotyków. Jak zauważa Paweł Grzesiowski, to, że na liście darmowych leków dla dzieci i młodzieży znalazło się aż 18 antybiotyków, może pogłębić – i tak już ogromny – problem ich nadużywania
Choć jeszcze jest ciepło, w przychodniach już zaczął się ruch. Pediatrzy alarmują, że przybywa dzieci z podobnymi objawami – kaszel, chrypka, nieznośny ból podczas przełykania. To może być przeziębienie, zapalenie gardła, ale nie tylko.Co się dzieje? Wystarczyło kilka dni roku szkolnego, by wirusy się uaktywniły. Nie pomagają też nagłe zmiany temperatur, których doświadczamy, na przykład, wchodząc z upalnego przystanku do lodowatego autobusu.
Gdy maluch pokasłuje lub ma katar, naturalnie spodziewamy się u niego podwyższonej temperatury ciała. Ale co, kiedy dziecko ma tylko gorączkę, a poza tym nic innego nie wskazuje, że może być chore?Powodów gorączki u dziecka może być wiele. Warto wiedzieć, jakie kroki należy po kolei podejmować, gdy już się pojawi. Na co zwrócić uwagę? Jakie badanie wykonać? Posłuchaj pediatry z TikToka.
Program darmowych leków czeka na podpis prezydenta. Wprowadzono w nim bardzo ważną zmianę. Do tej pory obejmował medykamenty dla osób starszych. Teraz będzie rozszerzony o leki dla dzieci. Jak będzie można je otrzymać?
Wiele kobiet dowiadując się o ciężkich wadach płodu, decyduje się urodzić swoje dzieci mimo wszystko. Chcą "je poznać, zobaczyć, przytulić, pożegnać". Wiele z nich niestety prędzej czy później je porzuca i nie interesuje się jak i kiedy umierają. "Matka psychicznie tego nie wytrzymała, nie mogła chyba patrzeć na dziecko."Lekarz pediatra z miasta wojewódzkiego opowiedział historię dziecka, które urodziło się z mózgiem wystającym poza czaszką. Dziecko żyło kilka tygodni dzięki sprawnie działającemu pniu mózgu, odpowiedzialnemu za oddychanie, tętno i podstawowe odruchy.