Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Pediatra

dziecko chodzi na palcach
27.04.2024 13:39 Czemu dziecko chodzi na palcach? Przyczyny mogą być naprawdę niepokojące

Maluchy, kiedy tylko zaczynają chodzić, od razu wspinają się na palce. Rodziców to często niepokoi, obawiają się, że w ten sposób dziecko nie będzie miało odpowiedniej postawy ciała. Nie mówiąc już o ukształtowaniu stopy.W niektórych przypadkach to faktycznie nie musi być nic niepokojącego. Jednak czasami to oznaka, że czas udać się do fizjoterapeuty. Czemu dziecko chodzi na palcach? Jest co najmniej kilka powodów.

Chorujace dziecko
24.02.2024 16:58 Zamiast pomagać, szkodzimy. Lekarz ostro o antybiotykach dla dzieci

Maluchy chorują na potęgę. Normą jest 10-12 infekcji w roku, z czego większość przypada na okres jesienno-zimowy. W zdecydowanej większości przypadków to choroby niewymagające podawania antybiotyku, infekcje, z którymi organizm radzi sobie sam. No może z małą pomocą domowych sposobów.Antybiotyki to jedna z największych zdobyczy medycyny. Lekarze jednak ostrzegają, że są mocno nadużywane. O tym, kiedy nie powinno się podawać antybiotyku i jak leczyć infekcje opowiada lek. med. Joanna Gajęcka z Instytutu “Pomink Centrum Zdrowia Dziecka” i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

przychodnia
22.01.2024 14:02 Wytresowali rodziców i zmusili do błagania o miejsce. A przychodnia nie ma prawa odesłać dziecka!

Umówienie wizyty w przychodni to nie lada wyzwanie. Telefon wiecznie zajęty. Rejestracja działa od 7:00, a po piętnastu minutach nie ma terminów. Tymczasem na miejscu czas płynie powoli, kawa paruje w kubeczkach, a tłumów pacjentów nie widać.Problem z umawianiem wizyt jest powszechny. Matki skarżą się, że miejsc na wizytę z chorym dzieckiem brakuje już z samego rana. Niektóre stoją w kolejce pod przychodnią od bladego świtu. Inne rezygnują i idą do lekarza prywatnie.

Lista darmowych leków
07.11.2023 16:19 Lekarze biją na alarm. Darmowe leki dla dzieci niebezpieczne dla zdrowia

Na liście bezpłatnych leków dla dzieci znalazły się substancje, których bezpieczeństwo w przypadku stosowania u osób poniżej 18. roku życia nie zostało potwierdzone. Jest ich aż 850. Rodzi się więc pytanie: czy lekarz pediatra powinien je przepisywać, czy nie?Jeśli podamy dziecku lek, który może wywołać u niego jakieś skutki niepożądane, to kto za to poniesie odpowiedzialność? Raczej nie producent, który zaznacza przecież, od jakiego wieku lek może być stosowany. Lekarz?

Pieprzyk na nadgarstku
28.10.2023 11:16 Każda kobieta ma ten pieprzyk na nadgarstku! Zdjęcia podbijają sieć

Czy to żart? W sieci krąży mnóstwo zdjęć, na których kobiety pokazują swoje odkrycie. Znajduje się powyżej przegubu ręki. Te znaki często wyglądają jak kopie, które ktoś specjalnie umieścił właśnie w tym miejscu.Jak się okazuje, to wcale nie jest zbieg okoliczności, ani czarna magia. Zagadkowe pieprzyki na nadgarstkach mają swoje wyjaśnienie – i to bardzo logiczne. 

darmowe leki dla dzieci jak uzyskać
18.09.2023 12:24 Żądają darmowych leków od lekarzy. Faszerują dzieci "na wszelki wypadek"

Od 1 września dostępna jest cała lista darmowych leków dla dzieci i osób 65 plus. Co ciekawe, ta pozytywna zmiana w lecznictwie wzbudza coraz więcej kontrowersji. Okazuje się, że pacjenci chcą tych leków dostać jak najwięcej – skoro mogą. Duży problem dotyczy darmowych antybiotyków. Jak zauważa Paweł Grzesiowski, to, że na liście darmowych leków dla dzieci i młodzieży znalazło się aż 18 antybiotyków, może pogłębić – i tak już ogromny – problem ich nadużywania

Co to jest zapalenie krtani?
13.09.2023 14:39 Dzieci nie mogą oddychać, duszą się. Ta przerażająca choroba właśnie zaczyna szaleć

Choć jeszcze jest ciepło, w przychodniach już zaczął się ruch. Pediatrzy alarmują, że przybywa dzieci z podobnymi objawami – kaszel, chrypka, nieznośny ból podczas przełykania. To może być przeziębienie, zapalenie gardła, ale nie tylko.Co się dzieje? Wystarczyło kilka dni roku szkolnego, by wirusy się uaktywniły. Nie pomagają też nagłe zmiany temperatur, których doświadczamy, na przykład, wchodząc z upalnego przystanku do lodowatego autobusu.

Gorączka u dziecka bez innych objawów
10.09.2023 07:27 Co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów? Posłuchaj pediatry

Gdy maluch pokasłuje lub ma katar, naturalnie spodziewamy się u niego podwyższonej temperatury ciała. Ale co, kiedy dziecko ma tylko gorączkę, a poza tym nic innego nie wskazuje, że może być chore?Powodów gorączki u dziecka może być wiele. Warto wiedzieć, jakie kroki należy po kolei podejmować, gdy już się pojawi. Na co zwrócić uwagę? Jakie badanie wykonać? Posłuchaj pediatry z TikToka.

jak otrzymać darmowe leki dla dziecka
28.08.2023 12:21 Darmowe leki dla dzieci będą dostępne od września. Jak je otrzymać?

Program darmowych leków czeka na podpis prezydenta. Wprowadzono w nim bardzo ważną zmianę. Do tej pory obejmował medykamenty dla osób starszych. Teraz będzie rozszerzony o leki dla dzieci. Jak będzie można je otrzymać?

inkubator
01.11.2021 01:00 Szczere słowa pediatry o dzieciach, które urodziły się z wadami

Wiele kobiet dowiadując się o ciężkich wadach płodu, decyduje się urodzić swoje dzieci mimo wszystko. Chcą "je poznać, zobaczyć, przytulić, pożegnać". Wiele z nich niestety prędzej czy później je porzuca i nie interesuje się jak i kiedy umierają. "Matka psychicznie tego nie wytrzymała, nie mogła chyba patrzeć na dziecko."Lekarz pediatra z miasta wojewódzkiego opowiedział historię dziecka, które urodziło się z mózgiem wystającym poza czaszką. Dziecko żyło kilka tygodni dzięki sprawnie działającemu pniu mózgu, odpowiedzialnemu za oddychanie, tętno i podstawowe odruchy.