Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Domowe sposoby na zapchaną toaletę. Tak zaoszczędzisz ponad 300 zł
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 09.07.2024 09:07

Domowe sposoby na zapchaną toaletę. Tak zaoszczędzisz ponad 300 zł

zapchane WC
Fot. Pixabay/Lisaphotos195

 Zapchana toaleta to niemały problem. Oczywiście, powinniśmy mieć w domu przepychaczki, sprężyny do udrażniania rur, w ostateczności granulki. Ale to w idealnym świecie. Prawda jest taka, że wiele osób nie ma pod ręką takich narządzi, a zapchana toaleta się zdarza.

Dlaczego toaleta się zapycha

Powodów może być bardzo wiele. Od tych najbardziej oczywistych zatorów, kiedy nasza dieta jest uboga w błonnik pokarmowy i stolec nie rozpuszcza się łatwo w wodzie. W takim przypadku papier i kolejne wypróżnienia blokują się na nim i tworzy się zator, który sprawia, że woda nie chce spływać.

Po mniej oczywiste, jak nieprawidłowe wykorzystywanie toalety. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do miski WC nie należy wlewać odpadków kuchennych, np. - tłuszczu po smażeniu. Wydaje nam się, że na patelni po kotletach mamy płynny tłuszcz, więc zalewamy go ciepłą wodą i wlewamy do sedesu. Tak można nie tylko spowodować zator, bo tłuszcz zwierzęcy w zimnym wnętrzu toalety zmienia się w ciało stałe, ale wręcz uszkodzić rury.

łazienka
Fot. Pixabay/stevepb

Jak udrożnić toaletę - domowe sposoby

Potrzebne rzeczy na pewno masz w domu. Sposobów jest kilka. Jeśli podejrzewasz, że zator spowodował tłuszcz, przyda się płyn do naczyń, ewentualnie kostka do zmywarki.

  • Tabletkę taką, jak do zmywarki należy włożyć do toalety  zalać ciepłą, ale nie wrzącą wodą, jeśli nie masz tabletki, użyj 5 ml płynu do mycia naczyń. Jedno i drugie ma za zadanie rozpuszczać tłuszcz, więc i w toalecie sobie poradzi. Odczekaj 40 minut i sprawdź, czy woda spływa, jeśli tak, wlej kolejną porcję ciepłej wody, a po 5 minutach spłucz.
     
  • Kolejny sposób to niezawodny domowy duet - ocet i soda. Jedno i drugie kupisz w wersji gospodarczej (mniej oczyszczone, ale w większym stężeniu), np. w Castoramie czy Action. Jednak jeśli nie masz - sięgnij po te z kuchni. Wsyp dwie łyżki sody do toalety i dodaj szklankę octu. Reakcja chemiczna powinna przepchnąć zator. Następnie przepłucz toaletę ciepłą wodą i można normalnie korzystać.

Domowe sposoby na zapchaną toaletę

W przypadku bardziej uporczywych zatorów konieczne może być mechaniczne przepchanie, jak to zrobić nie mając sprężyny ani przepychaczki? 

Pierwszy sposób to półtoralitrowa butelka z wodą. Użyj jej jak przepychaczki, pod wpływem jej naporu, zator powinien zostać wypchnięty. Kolejna metoda to metalowy wieszak do ubrań, taki jakie dają w pralni. Wyprostuj go i wprowadź do odpływu - powinno ci się udać rozbić zator i udrożnić toaletę.

Na przyszłość, jedz więcej warzyw i owoców, a tłuszcz wyrzucaj do odpadów zmieszanych, lub oddawaj do PSZOK-u. Do toalety nigdy nie wrzucaj chusteczek, pieluch, podpasek, tamponów czy ręcznika papierowego - te rzeczy się nie rozpuszczają i bardzo często przyczyniają się do blokowania odpływów.

Zobacz także:

Jak usunąć plamy z długopisu? To powinna wiedzieć każda mama

Pachnie tak, że kleszcze będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Tę roślinę warto mieć w ogrodzie

Jaki miód pomoże na gorączkę, a jaki na kaszel? Warto mieć go w domu!

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?