Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Medytacja dla dzieci. Naukowcy wykazali, że daje wspaniałe rezultaty, doradzamy jak ją wprowadzić
Damian Witoń
Damian Witoń 10.02.2021 01:00

Medytacja dla dzieci. Naukowcy wykazali, że daje wspaniałe rezultaty, doradzamy jak ją wprowadzić

Dzieci: medytacja
unsplash

Medytacja absolutnie nie jest zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych. Jej wspaniałe efekty mogą odczuć również dzieci, co wykazały liczne badania naukowców z prestiżowych uczelni na całym świecie. Potwierdzają to również rodzice, którzy zachęcili swoje pociechy do przeżycia chwili wyciszenia. Doradzamy, jak wprowadzić medytację do życia naszych pociech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

undefined

Medytacja nie jest zarezerwowane jedynie dla dorosłych. Wspaniałe rezultaty może przynieść także naszym dzieciom

undefined

Wiele osób twierdzi, że plagą czasów, w których przyszło żyć nam oraz naszych dzieciom jest stres. Ogrom zadań, które spadają na nasze głowy, bardzo szybkie tempo aktywności dnia codziennego, gigantyczna ilość informacji, które napływają z różnych źródeł oraz brak poczucia stabilności mogą odcisnąć piętno na zdrowiu i możliwości odczuwania szczęścia człowieka. Jednym z narzędzi, które we wspaniały sposób mogą zwiększyć jakość życia małego i dużego człowieka, jest medytacja.

Badania przeprowadzone przez “Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry” wykazały, że wśród dzieci cierpiących na ADHD medytacja pomaga złagodzić objawy zaburzenia. Co więcej, medytujące dzieci lepiej radziły sobie w relacjach z rodzicami, miały większe poczucie własnej wartości, a 50% z nich mogło całkowicie zrezygnować z terapii farmakologicznej.

Bardzo ciekawe są też badania przeprowadzone przez naukowców z Maharishi University of Managment. Eksperci przyjrzeli się dzieciom w wieku szkolnym. Aż 41% z nich poprawiło swoje wyniki w nauce dzięki medytacji. Oprócz tego poprawiła ona też ich ogólną zdolność koncentracji, relacje z rówieśnikami, a także pozwoliła się uspokoić i być szczęśliwszymi.

Chcąc umożliwić naszym pociechom czerpanie wspaniałych rezultatów, jakie płyną z medytacji, warto poświęcić im nieco czasu i uwagi. Samo pojęcie jest bardzo szerokie, istnieje wiele technik medytacyjnych, podstawy są jednak dość proste i w zupełności wystarczą dzieciom.

Najważniejsze jest wyciszenie. Zadbajmy o to, aby każdego dnia nasze dzieci przebywały w ciszy i spokoju, chociaż przez kilka chwil. Ważne, aby nic nie rozpraszało wtedy ich uwagi. Smartfony zostają w innym pomieszczeniu, telewizor i radio pozostają wyłączone. Bardzo fajnym pomysłem jest zaproponowanie dzieciom zabawy w “Kto będzie najciszej?” lub “Kto pierwszy się odezwie ten…”, co uczyni dla nich medytację bardziej atrakcyjną. 

Do podstaw medytacji należy także skupienie się na oddechu. Poproś swoje pociechy, aby spróbowały się na nim skoncentrować. Możesz pokazać im, jak bardzo powoli wdychasz i wydychasz powietrze i namawiać, aby spróbowały to powtórzyć.

Praktyki medytacyjne warto połączyć z rozmawianiem o emocjach. Można więc zapytać dziecko o to, jak się czuje, co sprawia, że jest szczęśliwe lub nieszczęśliwe oraz kiedy się to dzieje. Można również opowiedzieć mu o swoich emocjach. 

Na koniec trzeba również zaznaczyć, że medytacja u dzieci absolutnie nie może być wymuszona. Naszym zadaniem jest zachęcenie dziecka do jej praktykowania. W przeciwnym wypadku może przynieść rezultaty odwrotne do oczekiwanych. Najlepszym sposobem na przekonanie młodego człowieka do czegokolwiek jest dawanie przykładu swoim zachowaniem. Jeśli więc będziemy traktować medytację, jako coś wyjątkowego i sami czerpać z niej korzyści, istnieje duża szansa, że dziecko zechce pójść w nasze ślady.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?