Rączka dziecka
Pixabay/ Guimo_Karer (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 11 Stycznia 2021

RS groźniejszy niż koronawirus? Wirus szczególnie niebezpieczny dla dzieci

Ostatnio głównym tematem nawiązującym do zdrowia jest koronawirus. Nie należy jednak zapominać o wcześniejszych wirusach, które również mogą zagrażać życiu i zdrowiu dziecka. Jednym z nich jest RS.

Zarówno koronawirus jak i wirus RS są bardzo niebezpieczne w szczególności dla osób z obniżoną odpornością. Wirus RS może powodować choroby układu oddechowego. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie i małych dzieci.

Większość dzieci zaraża się tym wirusem w pierwszym roku życia. RS występuje głównie zimą.

Czym jest wirus RS

Wirus RS to infekcja dróg oddechowych wywołana przez syncytialny wirus oddechowy. Wywołuje on szczególnie poważne choroby u małych dzieci, które mają zadyszkę z powodu zapalenia dróg oddechowych lub zapalenia płuc.

Dzieci urodzone przedwcześnie lub dzieci z wrodzoną wadą serca, lub zespołem Downa mają zwiększone ryzyko cięższego przebiegu choroby. RS m oże wywołać pewne długoterminowe skutki, takie jak świszczący oddech i astma.

Adam Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. Rząd rozważa naukę stacjonarną w dwóch województwachAdam Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. Rząd rozważa naukę stacjonarną w dwóch województwachCzytaj dalej

Wirus RS przenosi się w podobny sposób jak wiele innych patogenów. Można go złapać, podczas gdy ktoś kicha lub kaszle, lub może się dostać do ust, lub nosa w inny sposób, na przykład gdy dziecko włoży palce do ust.

Wirus RS może przetrwać na powierzchni przez wiele godzin. Choroba wybucha średnio cztery do pięciu dni po zakażeniu.

Jakie są objawy wirusa RS?

Najczęstsze dolegliwości to przeziębienie i kaszel. Pierwsza infekcja u niemowląt i małych dzieci może być poważna i może jej towarzyszyć gorączka, duszności. Wirus RSV może powodować infekcje ucha u dzieci.

W późniejszej infekcji objawy są zwykle łagodne, ale mogą wystąpić również objawy podobne do objawów grypy. Ryzyko powikłań, takich jak zapalenie płuc, wzrasta u osób starszych lub u osób, które mają zły stan zdrowia.

W większości przypadków leczenie zakażenia wirusem RS nie jest konieczne. Objawy ustępują zwykle po kilku dniach do tygodnia. Należy skonsultować się z lekarzem, gdy dziecko:

  • ma duszności;
  • ma wysoką gorączkę (wyższą niż 39 stopni);
  • gorączka utrzymuje się przez ponad 3 dni;
  • nie chce pić i jeść.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Rivml.nl;

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News