Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dzieci na weselu to ogromne koszty dla pary młodej. Czy dlatego nie chcą ich zapraszać?

Dzieci na weselu to ogromne koszty dla pary młodej. Czy dlatego nie chcą ich zapraszać?

chłopiec na weselu
Fot. Shutterstock/shulers

Wesela z roku na rok są coraz mniejsze. Wiele osób rezygnuje z wielkiej pompy i zamiast przyjęć na 200 osób coraz częściej można spotkać się z mniejszymi. Jednak nadal pozostaje to huczna impreza. A wypite procenty sprawiają, że duża część przyśpiewek naprawdę nie nadaje się do uszu najmłodszych.

Dlatego coraz częściej można spotkać się z tym, że na zaproszeniach pojawia się dopisek: "bez dzieci". Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej par, chociaż ma też swoich przeciwników. I to nie tylko wśród rodziców, którzy nie mają co zrobić z maluchem.

Organizacja wesela bez dzieci

Powodów, dla których młodzi nie chcą zapraszać dzieci, jest bardzo wiele. Najczęściej obawiają się, że udział najmłodszych zakłóci uroczystość. W sieci nie brakuje filmików, na których dzieci przeszkadzają w czasie pierwszego tańca, wychodzą nagle na środek kościoła, żeby złapać pannę młodą za nogi czy swoim zachowaniem psują wzruszającą przemowę i podziękowanie dla rodziców.

Poza tym może się okazać, że rodzice z małymi dziećmi będą mieć w stosunku do młodej pary jakieś oczekiwania. Niektórzy chcą, by wynająć im pokój w hotelu, w którym odbywa się przyjęcie, by dziecko mogło tam spać i zatrudnić animatorkę, a potem nianię, która dopilnuje maluchów wieczorem.

Wiele osób też uważa, że taka okoliczność to nie jest dobre miejsce dla dzieci. W czasie oczepin pojawiają się dwuznaczne sugestie i zabawy. Do tego wesele to przecież alkohol i muzyka. Czy naprawdę maluchy mają się temu przyglądać?

https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/valmiera-latvia-august-25-2023-during-2460318895
Fot. Freepik/Freepic.diller

Rodzice zaproszeni bez dzieci

Rodzice mogą mieć różny stosunek do wesel "bez dzieci". Niektórzy i tak zostawiają dzieci w domu, bo chcą po prostu spokojnie spotkać się z rodziną i dobrze się bawić. Bieganie za dzieckiem, pilnowanie, by nie wybrudziło się fontanną z czekolady i dbanie o to, by nie wpadło ze szklanką soku na pannę młodą, jest dość wyczerpujące. Poza tym wesele trwa całą noc, więc maluchowi trzeba zapewnić opiekę w czasie snu.

Jednak część z nich po prostu nie wyobraża sobie wzięcia udziału w uroczystości rodzinnej bez dzieci. Nie chcą się z nimi rozstawać lub nie mają ich z kim zostawić. Uważają też, że dzieci mogą się po prostu świetnie bawić i że dla nich to też jest ważna uroczystość.

Dzieci na weselu

Kwestia zapraszania dzieci na wesele pozostaje dyskusyjna. Jednak warto wziąć pod uwagę, że to jest uroczystość rodzinna. A przecież maluchy też są jej częścią. Zdaje się, że młodzi myślą o tym, co pociechy mogą zepsuć i ile to kosztuje. Ale nie myślą o tym, że wesele jest także ważnym wydarzeniem i dla nich.

Przecież dzieci rodzeństwa czy najbliższych przyjaciół są nam często bardzo bliskie. Mają z nami więź i dla nich obserwowanie, jak ukochana ciocia czy ulubiony wujek biorą ślub, jest ważnym wydarzeniem. Jest to też istotne dla budowania relacji i spotkań z rzadziej widzianymi krewnymi.

Zobacz także:

Fiskus sprawdza prezenty komunijne. Fala donosów do urzędu skarbowego

Co zamiast kwiatów na ślub? Te prezenty zapadną młodym w pamięć

Czy można iść na wesele w żałobie? Wcale nie trzeba czekać roku