Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Dziecko urodziło się z imponującym owłosieniem na plecach. To rzadkie zjawisko
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 11.09.2023 13:21

Dziecko urodziło się z imponującym owłosieniem na plecach. To rzadkie zjawisko

meszek płodowy (lanugo) u noworodka
fot. Shutterstock

Włoski na ciele nowo narodzonego dziecka mogą szokować. Obawy rodzi też lanugo, które obserwują u siebie niektórzy dorośli. Wyjaśniamy, co jest powodem jego obecności.

Lanugo to miękkie, cienkie włoski, które pokrywają ciało dziecka w brzuchu mamy. Chronią płód, pomagając mu w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Niektóre noworodki przychodzą na świat z lanugo, zwłaszcza jeśli urodziły się przedwcześnie. Lanugo może też pojawić się u dorosłych.

Czym jest lanugo?

Lanugo znane jest także pod nazwą meszek płodowy. Występuje najczęściej u nienarodzonych dzieci i noworodków. Czasem pojawia się także  u osób z zaburzeniami odżywiania. 

W okresie życia płodowego lanugo odgrywa ważną rolę w ochronie skóry i utrzymywaniu ciepła. Chroni płód przed działaniem płynu owodniowego wypełniającego macice. Pomaga również dziecku utrzymać ciepło do czasu, aż utworzy się w organizmie wystarczająca ilość tkanki tłuszczowej. 

Jak wygląda lanugo?

Meszek płodowy jest miękki i delikatny. Jeśli dziecko rodzi się z lanugo, w skrajnych przypadkach może wyglądać, jakby było pokryte warstwą delikatnego futerka. 

Lanugo może rosnąć wszędzie z wyjątkiem dłoni, podeszew stóp, warg i genitaliów. Można zobaczyć je na plecach, ramionach lub kości ogonowej dziecka. Włoski mogą mieć kolor od bardzo jasnego do ciemnego.

Kiedy pojawia się lanugo i kiedy znika?

Meszek płodowy wyrasta między 16 a 20 tygodniem ciąży. Zwykle zanika przed narodzinami, w ostatnich ośmiu tygodniach ciąży. Po usunięciu ze skóry miesza się z płynem owodniowym. Dziecko połyka je, a potem wydala wraz ze smółką (pierwszą kupką) po narodzinach. 

Niektóre dzieci przychodzą na świat z meszkiem płodowym. Dzieje się tak w przypadku wcześniaków. Niewielkie ilości meszku płodowego mogą być też widoczne u noworodków urodzonych o czasie. Jeśli dziecko rodzi się z lanugo, meszek płodowy sam zniknie po kilku tygodniach. Nie należy go golić. Może to podrażnić bardzo wrażliwą skórę dziecka.
 

Lanugo u chorych na anoreksję lub bulimię

Lanugo może pojawić się nie tylko u noworodków, ale również u osób, które mają zaburzenia odżywiania. Włoski na ciele wyrastają, ponieważ organizm ma trudności z utrzymaniem ciepła z powodu niewystarczającej ilości tkanki tłuszczowej. Może to oznaczać, że dana osoba jest skrajnie niedożywiona. 

Leczenie lanugo u dorosłych obejmuje leczenie choroby podstawowej. W przypadku anoreksji, bulimii lub innych zaburzeń odżywiania pierwszym krokiem jest uzyskanie pomocy w leczeniu tych schorzeń. 

Zobacz też: 

Noworodek wygląda starzej od swojej matki. To efekt ciężkiej i rzadkiej choroby

Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób

Mama pięcioraczków przekazała smutne wieści. Czaruś nie wyjdzie ze szpitala