Będąc w ciąży, często zastanawiamy się, jak się żyje naszemu dziecku tam, w środku. W naszym brzuchu jest na pewno ciepło i bezpiecznie, ale, z drugiej strony, jest też mokro i ciemno. A w jaki sposób dziecko oddycha? To pytanie zadaje sobie większość przyszłych rodziców, bo to dość tajemnicze. Z jednej strony wiadomo, że dziecko w łonie matki nie oddycha płucami, tylko przy pomocy krwi. Ale na czym dokładnie to polega?
Czasami wydaje nam się, że dziecko zaczyna poznawać świat dopiero po narodzinach. A jednak nieprawda! Jego zmysły rozwijają się już w życiu płodowym i nawet z brzucha mamy docierają do niego jakieś informacje.Dziecko odbiera bodźce, jego mózg je analizuje i zapamiętuje. To fascynujące, z jakim zasobem wiedzy mały człowieczek przychodzi na świat!
Włoski na ciele nowo narodzonego dziecka mogą szokować. Obawy rodzi też lanugo, które obserwują u siebie niektórzy dorośli. Wyjaśniamy, co jest powodem jego obecności.Lanugo to miękkie, cienkie włoski, które pokrywają ciało dziecka w brzuchu mamy. Chronią płód, pomagając mu w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Niektóre noworodki przychodzą na świat z lanugo, zwłaszcza jeśli urodziły się przedwcześnie. Lanugo może też pojawić się u dorosłych.
26-latka w ciąży z Białegostoku przeżywa dramat. Lekarz stwierdził u niej nieodwracalne wady płodu i zagrożenie jej zdrowia, co spowodowało u niej zaburzenia psychotyczne. Mimo to tamtejszy szpital odmówił kobiecie prawa do aborcji. W listopadzie 26-letnia Agata z Białegostoku będąc na wizycie kontrolnej u swojego lekarza, dowiedziała się, że w jej brzuchu rozwija się płód bezczaszkowy. Dziecko z taką wadą nie ma szans na samodzielne przeżycie po urodzeniu.