Edukacja dzieci z Ukrainy w Polsce. Będą oddziały przygotowawcze?

Granicę z Polską przekracza coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Wśród nich dominującą większość stanowią rodziny z małymi dziećmi. Ze względu na to rząd zaczął przygotowywać się do przyjęcia młodzieży ze wschodu do polskiego systemu edukacji.
Dariusz Piontkowski podczas rozmowy dla Programu 1 Polskiego Radia poinformował, jak będzie wyglądało włączanie uczniów z Ukrainy do szkół. Zasugerował powstanie oddziałów przygotowawczych z nauczaniem języka polskiego.
Dzieci z Ukrainy zostaną włączone do polskich szkół
Wraz z decyzją Ministra Edukacji i Nauki wszyscy uczniowie i studenci z Ukrainy uzyskali możliwość kontynuowania nauki na terytorium Polski. Resort udostępnił na swojej stronie informator dla rodziców ze wschodu, którzy chcą zapisać dzieci do szkoły w Polsce.
Z poradnika wynika, że każda szkoła podstawowa, w której rejonie mieszkają uchodźcy, ma obowiązek przyjęcia dziecka. W przypadku pozostałych placówek nauczania podstawowego i ponadpodstawowego młodzież przyjmowana będzie na zasadzie wolnych miejsc.
- Dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat korzystają z nauki i opieki na takich samych warunkach jak polscy uczniowie. Wystarczy, że rodzice zgłoszą się do danej placówki i wypełnią stosowne dokumenty. W sytuacji, gdy dana szkoła nie będzie dysponowała miejscem dla ukraińskiego ucznia, gmina skieruje go do innej placówki na swoim terenie — czytamy na stronie gov.pl.
Dariusz Piontkowski o szkołach
Podczas rozmowy dla Programu 1 Polskiego Radia Dariusz Piontkowski skomentował decyzję resortu edukacji. Poinformował, że żaden z przyjezdnych nie powinien mieć problemu z dostaniem się do szkoły.
- W momencie zgłoszenia takiego dziecka, dyrektor szkoły ma obowiązek się tym dzieckiem zaopiekować — potwierdził.
Dla młodzieży ze wschodu dyrektorzy powinni stworzyć grupy przygotowawcze, w ramach których dzieci nauczą się języka polskiego, wyrównają różnice programowe i dostosują do nowego systemu edukacji.
- W szkole może być utworzony oddział przygotowawczy, w ramach którego nauczanie będzie dostosowane do możliwości i potrzeb ucznia. Uczeń może również korzystać z pomocy osoby mówiącej po ukraińsku zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela, a także korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych (w zakresie przedmiotów nauczania) organizowanych przez organ prowadzący szkołę — informuje strona rządowa.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Zaczęło się. Ministerstwo edukacji właśnie opublikowało pilny komunikat
Rozmawiali z policjantem, który zajmował się na granicy dzieckiem. Jego słowa łamią serce
Wyznanie ukraińskiego chłopca chwyta za serce. Opowiedział, co spotkało jego
Źródło: Twitter











