Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Egzamin ósmoklasisty 2024 – język angielski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE
Marta Uler
Marta Uler 16.05.2024 13:06

Egzamin ósmoklasisty 2024 – język angielski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

egzamin ósmoklasisty 2024
Fot. East News/PIOTR LAMPKOWSKI/SE/

Dziś był ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie pisali testy z języka obcego nowożytnego. Ogromna większość – z języka angielskiego. Jak im poszło? 

O tym przekonają się dopiero w lipcu, ale już teraz, z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogą oszacować swój wynik, jeśli pamiętają, jak odpowiadali. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języków obcych, wraz z odpowiedziami.

Egzamin ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się 14 maja, punktualnie o godzinie 9:00. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przystąpić do niego miało ponad 214 500 uczniów z ponad 11 190 szkół podstawowych. Udział w testach powinno też wziąć ponad 11 600 uczniów z Ukrainy z ok. 3 400 szkół. Kto, z różnych względów, nie mógł przystąpić do egzaminów teraz, jest także wyznaczony termin dodatkowy – 10-12 czerwca.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. To warunek ukończenia szkoły podstawowej, ale,  przeciwieństwie do matur, nie można go nie zdać. Wynik podawany jest w procentach, które następnie przelicza się na punkty. Łącznie z punktami ze świadectwa, uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów. Punkty te potrzebne są z kolei w rekrutacji do szkół średnich. Te najlepsze przyjmują uczniów z jak najwyższą liczba punktów.  

Jak to się oblicza? Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Z języka obcego – przez 0,3. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie z angielskiego, to 100 x 0,3 daje 30 punktów. 

Egzamin ósmoklasisty 2024 – język obcy nowożytny

Ostatni egzamin, do jakiego usiedli uczniowie klas ósmych, to język obcy nowożytny. Rozpoczął się o godz. 9:00, 16 maja i trwał 90 minut. Największa grupa ósmoklasistów, bo aż 97,7 proc., zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. 

Na drugim miejscu był niemiecki – do egzaminu z tego języka przystąpić miało 1,9 proc. uczniów. Do egzaminów z pozostałych języków obcych, czyli francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego – usiąść miało łącznie 0,4 proc. ósmoklasistów.

Wśród uczniów obywateli Ukrainy również największa grupa, bo 75,4 proc., zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego, a kolejna, licząca 23,4 proc., pisała egzamin z języka rosyjskiego. 

Egzamin ósmoklasisty – język angielski arkusze egzaminacyjne

Wyniki z egzaminów ósmoklasisty uczniowie poznają dopiero 3 lipca, więc do tego czasu muszą niestety żyć w niepewności. 3 lipca będzie można także odebrać ze szkoły zaświadczenie o wynikach egzaminów. A dziś można oszacować, jak poszedł test z języka angielskiego, ponieważ CKE opublikowała już oficjalny arkusz. 

Egzamin ósmoklasisty 2024 – język angielski wersja X

karta odpowiedzi 

Egzamin ósmoklasisty 2024 – język angielski wersja Y

karta odpowiedzi 

arkusze egzaminacyjne z pozostałych języków

Zobacz także:

Egzamin ósmoklasisty 2024 – język polski. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Egzamin ósmoklasisty 2024 – matematyka. Mamy oficjalne arkusze egzaminacyjne z CKE

Matura 2024 z języka angielskiego unieważniona? CKE stawia sprawę jasno