Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Epidemia odry u dzieci. Jest pierwsza ofiara tej groźnej choroby
Marta Uler
Marta Uler 14.12.2023 13:56

Epidemia odry u dzieci. Jest pierwsza ofiara tej groźnej choroby

Odra w Rumunii
Fot. Shutterstock

W Rumunii panuje epidemia odry. Rumuński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował właśnie o tym, że zmarło pierwsze dziecko zarażone tą chorobą.

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Przed zachorowaniem chronią szczepienia. Niestety, zmarłe niemowlę miało kontakt z bratem, który nie był zaszczepiony.

Epidemia odry w Rumunii

"W czasie obowiązującej obecnie epidemii odry w Rumunii odnotowano pierwszy zgon wywołany tą chorobą zakaźną — 7-miesięcznego dziecka (niekwalifikującego się do szczepienia MMR — przeciw odrze, śwince i różyczce) w okręgu Braszów. Miało ono kontakt z 3-letnim bratem niezaszczepionym przeciwko odrze" – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego z Rumunii.

Stan epidemii odry obowiązuje w Rumunii od 5 grudnia. "W okresie od 1 stycznia 2023 r. do 10 grudnia 2023 r. w Rumunii zgłoszono 2010 potwierdzonych przypadków odry w 29 okręgach i gminie Bukareszt" – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Najwięcej chorych pochodzi z Targu Mures (628), Braszowa (344) i Bukaresztu (290). Wśród nich znalazło się 7-miesięczne niemowlę.

Pierwsza śmiertelna ofiar odry

7-miesięczne niemowlę, zachorowało dwa tygodnie temu. Zostało przyjęte do szpitala w Braszowie, po przywiezieniu z gminy Apata. Następnie, ponieważ stan dziecka się nie poprawiał, przewieziono je do szpitala dziecięcego. Jednak mimo wysiłków lekarzy, niemowlęcia nie udało się uratować. 

Przyczyną jego śmierci były ciężkie powikłania, do jakich doszło w przebiegu odry. Jak podał rumuński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, dziecko miało kontakt z 3-letnim bratem, niezaszczepionym przeciwko odrze. 

Przed zachorowaniem chronią szczepienia

Podobnie jak w Polsce, także w Rumunii obowiązują szczepienia przeciwko śwince, odrze i różyczce. Podaje się je dzieciom w wieku 13-15 miesięcy. W Rumunii, w związku ze stanem epidemiologicznym obniżono ten wiek i można już zaszczepić dziecko między 9. a 11. miesiącem. 

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Bardzo zaraźliwa – jeśli dziecko nie jest na nią zaszczepione, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zachoruje po kontakcie z wirusem. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci do 5. roku życia. 

W Polsce każdego roku pojawia się od 60 do 130 zachorowań. Od wielu lat obserwuje się wzrost zachorowań: "Epidemii odry w Polsce nie ogłoszono, ale mamy bez wątpienia do czynienia z co najmniej kilkoma ogniskami epidemiologicznymi – powiedział dla poradnikzdrowie.pl dr hab. nauk medycznych Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz także:

Rodzice odmawiają szczepień. Grożą nam epidemie wyrównawcze

Polacy nie chcą szczepić dzieci. Ekspertka alarmuje, będzie coraz gorzej

Szczepienia dzieci w aptece. Znany pediatra bombarduje pomysł