Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Fatalna pomyłka w czeskim szpitalu. Lekarze usunęli ciążę nie tej pacjentce
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 30.03.2024 20:05

Fatalna pomyłka w czeskim szpitalu. Lekarze usunęli ciążę nie tej pacjentce

operacja lekarze
Fot.Shutterstock/E Eirich

Lekarze z praskiego szpitala Bulovka staną przed sądem. W czasie zabiegu usuwania ciąży pomylili pacjentki. O sprawie informuje czeska telewizja CNN Prima News. "Konkretne osoby zostaną pociągnięte do osobistej odpowiedzialności" - tłumaczy rzeczniczka szpitala. Sprawą zainteresowała się prokuratura.

Usunęli ciążę nie tej pacjentce

W czeskim szpitalu Bulovka w Pradze doszło do pomyłki. Lekarze rozpoczęli operację u pacjentki, która miała jedynie przejść rutynowe badania. Jak wynika z informacji podanych przez telewizję CNN Prima News, do placówki zgłosiły się dwie cudzoziemki na stałe mieszkające w Czechach.

Obie były w ciąży. Jedna z nich miała przejść badania, druga poważny zabieg, stosowany w ramach leczenia macicy, jak u usuwania ciąży. Lekarze nie sprawdzili, która z pacjentek leży na stole. kobieta, ciąża

Personel został zawieszony

W rozmowie z CNN Prima News rzeczniczka prasowa szpitala Eva Stolejda Libigerová powiedziała: "Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w wyniku poważnych naruszeń i nieprzestrzegania wewnętrznych przepisów przez pracowników rozpoczęto operację u błędnie zidentyfikowanej pacjentki".

Lekarze i pielęgniarki, którzy przeprowadzili zabieg, zostali zawieszeni. "W przypadku wykrycia w toku wewnętrznego dochodzenia naruszenia obowiązujących procedur, konkretne osoby zostaną pociągnięte do osobistej odpowiedzialności" - tłumaczyła na antenie przedstawicielka szpitala. 

"Nic nie zastąpi straty"

Wiceminister Zdrowia Republiki Czeskiej Kamal Farhan zapowiedział, że konsekwencje wobec szpitala zostaną wyciągnięte. W prokuraturze wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa na sali operacyjnej Praskiego Szpitala Uniwersyteckiego na Bulovce.

Farhan powiedział, że "nic nie zastąpi straty, jaką poniosła matka". 

Z powodu tego nieszczęśliwego zdarzenia wyraziliśmy głęboki żal i przeprosiny pacjentce oraz całej jej rodzinie, zapewniając ją, że robimy wszystko, aby w miarę możliwości złagodzić szkody, a także zrekompensować jej straty – napisała w oświadczeniu rzeczniczka prasowa Bulovki Eva Stolejda Libigerová.

Kobieta była w czwartym miesiącu ciąży.

Zobacz także:

Już czas! Nastaw zakwas dzisiaj, a na Wielkanoc wyjdzie ci pyszny żurek [PRZEPIS]

Poradnik dla każdej babci. Co podać wnukom na Wielkanoc, by rodzice nie robili afery

Nie odkładaj zakupów na Wielką Sobotę. Sklepy zmieniają godziny otwarcia przed świętami

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco