Już czas! Nastaw zakwas dzisiaj, a na Wielkanoc wyjdzie ci pyszny żurek [PRZEPIS]
Żurek można zrobić na gotowym zakwasie ze sklepu. Będzie smaczny, ale nijak się nie ma do tego, jak smakuje ten ugotowany na domowym zaczynie. Ma bardziej wyrazisty smak, a ten aromat jest po prostu niezrównany.
Dobry zakwas jest kwaśny i niezwykle aromatyczny. Potrzebuje czasu, żeby był gotowy do użycia. To ostatni dzwonek, by nastawić zakwas na świąteczny żurek.
Bez żurku nie ma Wielkanocy
Żurek to tradycyjna polska zupa, którą najczęściej jemy właśnie w święta wielkanocne. Powinien być zawiesisty i gęsty, wspaniale kwaskowaty, pachnący czosnkiem i majerankiem. W święta często dodajemy do niego chrzan, dzięki czemu jest nieco ostry.
Podaje się go często z kiełbasą (w święta oczywiście białą) i jajkami pokrojonymi w ćwiartki. Żurek czasami jest serwowany w wydrążonych chlebkach. W niektórych częściach Polski dodaje się do niego ugotowane ziemniaki.
Tajemnica smacznego żurku leży w zakwasie. Można kupić go w sklepie, jednak warto przygotować samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to ani czasochłonne, ani trudne. Trzeba tylko zacząć odpowiednio wcześnie, a teraz jest na to najlepszy moment.
Zakwas na żurek krok po kroku
Zakwas na żurek robi się mniej więcej na tydzień przed świętami. Tyle czasu potrzebuje, by się dobrze ukisić. Konieczna jest mąka żytnia dobrej jakości, najlepiej typu 2000.
- 1,5 l wody przegotowanej,
- 2 szklanki mąki żytniej,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 liście laurowe,
- 3-4 kuleczki ziela angielskiego,
- 4-5 ziarenek pieprzu czarnego.
- Wodę zagotuj i zostaw do wystygnięcia.
- Do wyparzonego i czystego słoika wsyp mąkę, dodaj czosnek i przyprawy.
- Zalej całość ostudzoną wodą, wymieszaj.
- Słoik zakryj gazą. Zabezpiecz jej boki, żeby nie spadała, na przykład gumką recepturką.
- Zakwas postaw w suchym i ciepłym miejscu.
To koniec, zakwas będzie się robił już sam. Trzeba jednak do niego zaglądać i przynajmniej raz dziennie zamieszać. Po 5-7 dniach zakwas powinien być gotowy.
Zakwas możesz przechowywać w lodówce
Gotowy zakwas możesz wykorzystać do ugotowania żurku. Jeśli jednak zrobisz większą porcję, możesz bez problemu go przechowywać w lodówce przez około dwa tygodnie. Trzeba tylko wyciągnąć z niego przyprawy i przelać do czystego, wyparzonego słoika.
Jeśli masz wątpliwości, czy zakwas nadaje się do użycia, po prostu go spróbuj. Jeśli będzie kwaśny, jest idealny. Gorzki posmak oznacza, że się zepsuł i niestety trzeba go wylać.
Nie wykorzystuj całego zakwasu od razu. Zostaw chociaż odrobinkę na później. Przyda się, jeśli będziesz nastawiać nowy zaczyn. Łyżka starego zakwasu zawiera bakterie i drożdże, które przyspieszą proces kiszenia.
Zobacz także:
By wyjść za mąż, potrzyj się jajkiem. Przesądy Wielkanocne potrafią zaskoczyć
Wystarczą flamastry i rolka papieru. Pomysł na banalnie proste pisanki
Jeśli nie Pierwsza Komunia, to co? Zapraszamy na Wiankowiny!
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco