Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Policja

Policja – co to jest? Podstawowe informacje

Policja to jedna z podstawowych jednostek organizacyjnych państwa prawa, której zadaniem jest strzec porządku publicznego (w tym w ruchu drogowym), zapobiegać łamaniu prawa, zwalczać przestępczość, a także łagodzić jej skutki. Jest to uzbrojona służba mundurowa, która w ramach pełnionych przez siebie obowiązków może używać środków przymusu bezpośredniego.

Każdy obywatel ma prawo zgłosić się na policję w sytuacji, w której czuje się zagrożony lub w której uważa, że jego prawa są łamane. Policja ma wówczas obowiązek postępować zgodnie z procedurami, w rezultacie których obywatel powinien zostać usatysfakcjonowany i bezpieczny. 

Policję musimy obligatoryjnie wezwać także w sytuacji, w której jesteśmy świadkami przestępstwa lub wypadku komunikacyjnego, nawet wówczas, gdy nie jesteśmy stroną poszkodowaną. Bezpośredni numer na policję to 997, choć skorzystać można z również z jednolitego numeru alarmowego 112.

Struktura organizacyjna policji

Cała policja podlega w Polsce bezpośrednio Ministrowi Spraw Wewnętrznych, którym aktualnie jest Marcin Kierwiński. Zwierzchnikiem funkcjonariuszy policji i jej pracowników cywilnych jest Komendant Główny Policji – od 2024 roku tę funkcję pełni Marek Boroń. Zatrudnienie w policji znajduje blisko 100 000 osób. 

Policja w Polsce dzieli się na osiem głównych rodzajów. Są nimi policja kryminalna, śledcza, prewencyjna, ds. wewnętrznych, ds. zwalczania cyberprzestępczości, wspomagająca, sądowa oraz oddziały antyterrorystyczne.

Dodatkowo w skład policji wchodzi szereg oddziałów wyodrębnionych oraz ośrodki szkoleniowe, takie jak na przykład Akademia Policji w Szczytnie. Jedną z bardziej rozpoznawalnych jednostek wydzielonych jest Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP).

Policja a dziecko – o czym trzeba mu powiedzieć?

Już od najmłodszych lat warto edukować swoje dziecko w zakresie bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem roli policji w społeczeństwie. Naturalnie, przekazywaną wiedzę należy odpowiednio dostosować do wieku malucha i jego możliwości kognitywnych.

Policja powinna być przedstawiana jako rodzaj ostatecznego bohatera, do którego dziecko może zgłosić się w sytuacji, w której nie może poprosić o pomoc rodzica lub innego członka rodziny (na przykład w sytuacji, w której się zgubi). Powinniśmy także upewnić się, że dziecko jak najprędzej zapamięta numer alarmowy – zarówno 112, jak i pozostałe, właściwe dla odpowiednich służb, czyli 997, 998 i 999 – i będzie potrafiło z niego skorzystać w sytuacji zagrożenia. Wielokrotnie to właśnie dzieci ratowały w ten sposób swoich rodziców gdy tym zdarzyło się na przykład zasłabnąć.

Choć polska policja nie bez przyczyny znajduje się nierzadko w ogniu krytyki, z uwagi chociażby na rozmaite patologie systemowe, to z całą pewnością nie warto wtajemniczać naszego dziecka w tego rodzaju kwestie – jest zbyt młode by zajmować sobie głowę tego rodzaju aspektami.

Pokaż więcej

kościół w Czaplinku, policja
15.05.2024 12:41 Mężczyzna uzbrojony w nóż wszedł do kościoła. W środku były dzieci

Sceny jak z horroru w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku. Do świątyni wtargnął mężczyzna uzbrojony w nóż. Trwało właśnie nabożeństwo majowe z udziałem dzieci, które zaledwie kilka dni wcześniej przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.Świadkowie mówią, że 40-latek szedł środkiem kościoła prosto w stronę grupy dzieci w białych albach. W ręku trzymał nóż, a jego twarz budziła przerażenie. Aż strach pomyśleć, co chodziło mu po głowie. Na szczęście znaleźli się odważni ludzie, którzy stawili mu czoła.

taśma policyjna
11.05.2024 09:55 Wola Szczucińska. Zwłoki dwóch dziewczynek na prywatnej posesji. Sąsiadka zdradza, co działo się tamtej w nocy

Policja ujawniła w piątek wieczorem ciała dwóch dziewczynej na prywatnej posesji w  Woli Szczucińskiej. Ciała dzieci znaleziono w pogorzelisku. Prokuratura wyjaśnia sprawę, o morderstwo trzy- i pięciolatki podejrzewana jest matka. 

ognisko
09.05.2024 15:13 Mandat za ognisko na własnym podwórku? Tak, i to bardzo wysoki!

Ciepła pora roku oznacza jedno: grillowanie! Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólne biesiadowanie z przyjaciółmi i rodziną na świeżym powietrzu i pyszna karkówka z grilla. No, chyba że ognisko.Kiełbaski pieczone na patyku i ziemniaki z popiołu, śpiewy przy wesoło trzaskającym ogniu. To przepis na wieczór idealny. Ale czy można rozpalić ognisko na działce lub podwórku? Konsekwencje, jak się okazuje, mogą być nieprzyjemne.

dziecko, policja
09.05.2024 09:30 Trzylatek wyszedł niezauważony z przedszkola. Interweniowała policja, a teraz padną zarzuty

To cud, że chłopcu nic się nie stało. Przejeżdżające ulicami Zielonej Góry kobiety zauważyły spacerującego samotnie trzylatka. Zatrzymały się i wezwały policję. Okazało się, że maluszek wyszedł niezauważony z przedszkola. Teraz sprawą zajmie się prokuratura.Przedszkole ma obowiązek czuwać nad bezpieczeństwem naszych dzieci. Maluszki nie mogą same opuszczać placówki - to ogromne ryzyko. Niestety w Zielonej Górze pracownicy przedszkola nie dopilnowali swoich obowiązków. Teraz czekają ich za to surowe konsekwencje.

karetka, rączka dziecka
08.05.2024 08:57 Głogów. Sąsiedzi uratowali dziecko z rąk kata. To, co mu robił, nie mieści się w głowie

Do głogowskiego szpitala (woj. dolnośląskie) trafił 5-miesięczny chłopczyk. Niemowlę ma uraz głowy. Pod opiekę medyków trafiła także jego mama. Z relacji sąsiadów jawi się obraz strasznej, trwającej miesiącami tragedii. Najgorsza w tym wszystkim jest jednak bezsilność służb, które okoliczni mieszkańcy alarmowali od dawna, że w tej rodzinie dzieje się coś złego. Teraz ze łzami w oczach mówią: Cud, że nie doszło do większej tragedii. Czy to koniec piekła tego maleństwa?

mężczyzna w kajdankach
30.04.2024 09:46 Zniszczył i okradł ośrodek dla dzieci na 100 tys. złotych. Przyłapano go na gorącym uczynku

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który włamał się do ośrodka dla potrzebujących dzieci. Kradł nowe instalacje elektryczne, dokonał także szeregu zniszczeń. 41-letniemu mężczyźnie postawiono kilka zarzutów, nie tylko o kradzież. Został tymczasowo aresztowany.

interwencja policji w domu pobitego chłopca
25.04.2024 13:10 Nauczyciele nie zawahali się nawet chwili. Zauważyli u dziecka siniaki i wezwali policję

Nauczyciele jednej z legnickich szkół interweniowali w sprawie 12-latka. Zauważyli ślady pobicia na jego ciele i postanowili pomóc chłopcu. Natychmiast zareagowali.Szybko okazało się, że mieli rację. Uczeń w domu był ofiarą przemocy. Postawa nauczycieli i ich szybka reakcja sprawiła, że dziecko teraz jest bezpieczne.

Mama pięcioraczków
04.04.2024 10:11 Kontrola policji w domu Mamy Pięcioraczków. "Ktoś na nas doniósł"

Mama Pięcioraczków tuż przed wylotem do Tajlandii zderzyła się z niespodziewanym problemem. Do jej domu w Horyńcu zawitała policja i pomoc społeczna. Służby chciały skontrolować rodzinę, po tym jak otrzymali na nich anonimowy donos.Ludzka zawiść nie zna granic. Ktoś z najbliższego otoczenia rodziny Clarków postanowił złożyć na nich donos, twierdząc, że "wywożą dzieci do dżungli". To spowodowało lawinę nieprzyjemnych wydarzeń i znacznie utrudniło ostatnie dni przed wylotem.

operacja lekarze
30.03.2024 20:05 Fatalna pomyłka w czeskim szpitalu. Lekarze usunęli ciążę nie tej pacjentce

Lekarze z praskiego szpitala Bulovka staną przed sądem. W czasie zabiegu usuwania ciąży pomylili pacjentki. O sprawie informuje czeska telewizja CNN Prima News. "Konkretne osoby zostaną pociągnięte do osobistej odpowiedzialności" - tłumaczy rzeczniczka szpitala. Sprawą zainteresowała się prokuratura.

wypadek na parkingu
30.03.2024 14:52 Tragedia na parkingu. Kobieta rozjechała 2-letnie dziecko

Dwuletnie dziecko zostało śmiertelnie potrącone na parkingu supermarketu w Inowrocławiu. Za kółkiem siedziała 62-letnia kobieta. 

zatrzymany kierowca autobusu
27.03.2024 15:30 Horror w szkolnym autobusie. Kierowcy grożą trzy lata więzienia

Policja zatrzymała 44-letniego kierowcę szkolnego autobusu w gminie Tykocin. Mężczyzna tygodniami straszył dzieci makabryczną lalką pozbawioną oka, kończyn i ubrudzoną substancją przypominającą krew. Grozi mu do trzech lat więzienia.Co chodziło po głowie kierowcy, który przez kilka tygodni codziennie zabierał do autobusu pełnego dzieci lalkę jak z horroru? Jeżeli chciał wystraszyć dzieci, żeby były posłuszne w trakcie jazdy, to z pewnością mu się to udało. Uczniowie byli przerażeni.

policja noworodek Gdynia
18.03.2024 12:28 Policja z Gdyni znalazła na śmietniku noworodka. Był zawinięty w foliowy worek

Do tragicznego wydarzenia doszło w sobotę w Gdyni. Do szpitala zgłosiła się kobieta, której stan zdrowia wskazywał na to, że niedawno urodziła dziecko. Gdy zjawiła się policja, 24-latka wskazała funkcjonariuszom miejsce, w którym porzuciła zwłoki noworodka. W związku z tą sprawą zatrzymano 3 osoby.

śmigłowiec LPR
16.03.2024 16:59 4-latka wpadła do kotła z gotującym się żurkiem. W akcji śmigłowiec LPR

Dziewczynka wpadła do kotła z gotującą się z zupą w Pępowie w woj. wielkopolskim. Według wstępnych informacji ma poparzonych aż 40 proc. ciała. Policja bada okoliczności zdarzenia.Rodzice prawdopodobnie nie wezwali pomocy do dziecka. Służby sprawdzą, kto zawinił. 

Tablice na budynku prokuratury w Poznaniu
13.03.2024 15:03 Nożownik z Poznania uniknie więzienia? Prokuratura wniosła o umorzenie sprawy

W październiku ubiegłego roku całą Polską wstrząsnęła informacja o śmierci pięcioletniego chłopczyka, zaatakowanego przez nożownika w czasie spaceru. Dramatyczne sceny rozegrały się w Poznaniu. Mały Maurycy zmarł mimo reanimacji.Sprawca, Zbysław C., został pojmany i trafił do aresztu. Toczy się przeciwko niemu sprawa w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Teraz okazuje się, że mężczyzna może nie trafić do więzienia.

bójka i policja
12.03.2024 18:54 Chłopiec pobity przez zamaskowanego napastnika we Wrocławiu. Nikt nie zareagował

Uczeń pierwszej klasy wrocławskiego liceum został dotkliwie pobity przez zamaskowanego napastnika. W sieci pojawiły się nagrania, które ukazują całe zdarzenie. Widać na nich, że sytuacji przyglądała się grupka osób.Sprawa została zgłoszona na policję i do prokuratury. Została powiadomiona także szkoła. Według relacji dyrektorki, wiadomo, kto stoi za tym pobiciem.

znicze Obiecanowo
08.03.2024 10:17 Zatrzymany w sprawie śmierci Oliwierka z Obiecanowa. Sąsiedzi: To na pewno nie on

O wstrząsającym wypadku w Obiecanowie, w wyniku którego zmarł dwuletni Oliwierek, informowaliśmy 24 lutego. Po dwóch tygodniach od zdarzenia Policji udało się zatrzymać podejrzanego z sąsiedniej wsi. Ślady na samochodzie nie pozostawiają wątpliwości, ale sąsiedzi wątpią w winę 64-latka.Mieszkańcy Węgrzynowa są przekonani, że zatrzymany Mieczysław Ł. nie mógł tego zrobić. Wszyscy sąsiedzi go bronią, a niektórzy sugerują, że cała sprawa może mieć drugie dno. Z kolei mieszkańcy Obiecanowa twierdzą, że zatrzymano właściwego człowieka. 

szkoła
07.03.2024 09:49 Chłopiec został brutalnie pobity w szkole. Dyrekcja nie wezwała karetki do skatowanego dziecka

Na terenie szkoły podstawowej w Zakroczymiu doszło do pobicia. Na 15-letniego chłopca napadło 3 innych uczniów. Pobili go i zostawili. Nastolatek trafił do szpitala z licznymi obrażeniami, ale najbardziej bulwersujące jest to, że, jak twierdzi jego mama, to nie szkoła zareagowała."Kiedy służby pojawiły się na miejscu, wyszła pani dyrektor i stwierdziła, że to mój syn jest winny, bo powinien być na świetlicy, a nie na boisku” – powiedziała mama pobitego chłopca.

noworodek
27.02.2024 15:55 19-latka przyszła do szpitala z noworodkiem na rękach. Natychmiast wezwano policję

Ta historia łamie serce. Do szpitala w Garwolinie zgłosiła się nastolatka z martwym noworodkiem, ale badania przeprowadzone na maleńkim ciałku wykazały, że dziecko urodziło się żywe i zdrowe. Czy młoda matka zabiła własne dziecko?Tej informacji nie podano do wiadomości publicznej, wiadomo jednak, że dziewczyna usłyszała już zarzuty. Jeżeli okaże się, że zabiła własne dziecko z premedytacją, grozi jej nawet dożywocie.

wypadek w Obiecanowie
26.02.2024 10:12 Nowe fakty ws. wypadku w Obiecanowie. Mały Oliwier umierał na rękach taty

O tym wstrząsającym zdarzeniu we wsi Obiecanowo pisaliśmy w sobotę, 24 lutego. Teraz, za sprawą reporterów Faktu, na jaw wyszły kolejne dramatyczne okoliczności wypadku, w wyniku którego dwuletni chłopiec stracił życie.Mały Oliwierek wyszedł z domu niezauważony, a chwilę później potrącił go rozpędzony samochód. Konające dziecko znalazł na poboczu jego ojciec. Mały Oliwier umierał na jego rękach.

policja
24.02.2024 13:53 Nie żyje dwuletnie dziecko! Sprawca wypadku poszukiwany

Do okropnej tragedii doszło w Obiecanowie, w powiecie makowskim. Wieczorem 23 lutego 2024 roku nieznany sprawca potrącił dwuletniego chłopca i zbiegł z miejsca zdarzenia. Dziecko zmarło w szpitalu.Chłopiec wyszedł sam z domu, niezauważony przez dorosłych. Gdy rodzice zorientowali się, co się stało, wezwali policję. Niestety, gdy ojciec odnalazł chłopca, było już za późno.

klienci sklepu wezwali policję
22.02.2024 20:02 Klienci sklepu wezwali policję do matki z dzieckiem. Wybuchła awantura

Jeden z klientów sklepu w Myśliborzu zauważył, że robiąca obok zakupy kobieta dziwnie się zachowuje. Była w sklepie z małą córeczką i jej zachowanie dawało do myślenia. Mężczyzna postanowił zawiadomić policję.Szybko okazało się, że kobieta jest pod wpływem alkoholu. W tym stanie nie powinna zajmować się dzieckiem, więc funkcjonariusze postanowili zawieźć je do domu. Tam też czekała na nich niespodzianka.

12-latka wpadła pod samochód
22.02.2024 12:57 Policja pokazała wstrząsające wideo. 12-latka była o krok od śmierci

W Starej Iwicznej doszło do groźnego wypadku z udziałem 12-latki. Dziewczynka wyszła z autobusu i próbowała przebiec przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Nagle nadjechał samochód dostawczy.Informacje o zdarzeniu przekazała Policja z Piaseczna. Funkcjonariusze opublikowali nagranie, by przestrzec innych. "Nie ryzykuj, to się nie opłaca" - ostrzegają. 

stary dom
20.02.2024 09:58 Rodzinna legenda okazała się prawdziwa. Mieszkańcy starego domu wezwali policję

Pewna rodzina z Suchedniowa z pokolenia na pokolenie przekazywała sobie rodzinną legendę. Gdy historia z dawnych lat okazała się prawdą, mieszkańcy domu byli zszokowani i przerażeni.Przy okazji przeprowadzanego remontu okazało się, że legenda o bombie leżącej pod domem, jest prawdziwa. Prace remontowe odsłoniły radziecką bombę lotniczą, która utkwiła w gruncie pod domem wiele lat temu. Konieczne było wezwanie saperów. Takich historii może być więcej.

Marcelinka, która uratowała mamę
16.02.2024 15:08 Sześcioletnia Marcelinka uratowała swoją mamę. Oto mała bohaterka

Sześcioletnia dziewczynka uratowała swoją mamę! Marcelinka zauważyła, że dzieje się coś złego, ale nie zaczęła panikować. Zachowała zimną krew i wezwała pomoc.Dziewczynka poradziła sobie na medal. W tej trudnej sytuacji wiedziała, jak zareagować. Dzięki niej mama szybko znalazła się pod opieką lekarzy. Mała bohaterka może być z siebie dumna!

interwencja straży pożarnej
13.02.2024 11:11 Służby postawione na nogi. W mieszkaniu płakało dziecko

10 lutego policja w Kaliszu dostała zgłoszenie, że pijany ojciec jest sam w mieszkaniu z niemowlęciem. Funkcjonariusze od razu ruszyli na miejsce, jednak okazało się, że nie mogą dostać się do mieszkania. Drzwi były zamknięte, a mężczyzna nie otwierał mimo wezwań.W końcu musiała interweniować straż pożarna. Udało się jednak przejąć chłopca spod opieki nietrzeźwego ojca. Sprawa trafi do sądu rodzinnego.

skandal w żłobku w Legionowie
12.02.2024 15:15 "Co żeś zrobił debilu?!". Skandal w legionowskim żłobku

W żłobku miejskim w Legionowie działy się sceny nie do opisania. Jeden z rodziców nagrał skandaliczne słowa opiekunek. Nauczycielki obrażały i straszyły dzieci, używając przy tym wulgarnych słów.O całej sprawie rodziców powiadomiła dyrektorka żłobka. Kobiety zostały zwolnione dyscyplinarnie, a zdarzenie zgłoszono na policję, która bada sprawę.

Wypadek w Wawrowie
10.02.2024 11:40 Rozpędzone BMW uderzyło w 10-latka. "To nie był wypadek, to było morderstwo"

10-latek wybierał się właśnie do Zakopanego na ferie z grupą swoich przyjaciół. Jednak gdy dzieci pakowały bagaże do autokaru, nagle pojawiło się rozpędzone bmw. Kierowca potrącił chłopca i uciekł z miejsca zdarzenia.Do wypadku doszło w 9 lutego tuż przed północą w Wawrowie. Chłopczyk został przewieziony do szpitala. Jednak nie udało się go uratować.

dziecko zagubione na Gubałówce
09.02.2024 14:53 7-latek sam na Gubałówce. Mijały go tłumy turystów, nikt mu nie pomógł

Zakopiańscy policjanci patrolują stoki narciarskie. Mają zadbać o bezpieczeństwo turystów i amatorów szusowania na nartach. Ostatnio zwrócili uwagę na siedzącego samotnie chłopca.Chociaż wokół 7-latka był tłum turystów, nikt nie zareagował i nikt mu nie pomógł. Na szczęście funkcjonariusze szybko zaczęli działać i odnaleźli jego opiekunów.