portalparentingowy.pl
Strajk przeciwko zakazowi aborcji

fot. Jakub Chlebda, unsplash.com

Fundacja Pro - Prawo do Życia złożyła projekt ustawy "Stop Aborcji". Czy polskie prawo aborcyjne się zaostrzy?

23 Września 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Fundacja Pro-Prawo do Życia złożyła do sejmu projekt ustawy, który zakłada zaostrzenie polskiego prawa aborcyjnego. Ustawę "Stop Aborcji" podpisało aż 130 tys. obywateli. Według niej aborcja miałaby być zakazana we wszystkich przypadkach, a w świetle prawa traktowana jak zabójstwo.

Fundacja pro life podjęła kolejną próbę wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce. W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny pochylił się nad projektem dotyczącym niezgodności przesłanki embriopatologicznej z konstytucją. Tym samym uniemożliwił dokonania legalnej aborcji w przypadku wad płodu. Fundacja Pro-Prawo do Życia jednak na tym nie poprzestała i zgłosiła kolejny projekt do sejmu. Do Kodeksu Karnego ma być dodana definicja „dziecka poczętego” brzmiąca: „dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności; dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu w rozumieniu art. 149”.

Całkowity zakaz aborcji w Polsce

Według informacji prasowej opublikowanej na stronie Fundacji Pro-Prawo do Życia: "prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją". Przedstawiciele organizacji przestrzegają przed "mafią aborcyjną" i "pigułkami śmierci". Ich zdaniem obecne prawo "nie stanowi istotnej bariery dla zabójców". Ze względu na to podjęli inicjatywę ustawodawczą "Stop Aborcji".

- Zgodnie z projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem — piszą w opublikowanej informacji.

Brzuch ciążowy

Ashley Graham zostanie matką bliźniaków. Modelka podzieliła się nagraniem USG

CZYTAJ DALEJ

W Kodeksie Karnym aborcja miałaby być traktowana na równi z zabójstwem, a status płodu zrównany ze statusem urodzonego już człowieka. Dodatkowo wszyscy zaangażowani w wykonanie zabiegu byliby pociągani do odpowiedzialności karnej. Wielu przeciwników obawia się również, czy kobiety nie miałyby być karane za nieumyślne spowodowanie poronienia. Nic dziwnego więc, że projekt Fundacji wywołał burzliwe reakcje i sprzeciw wśród dużej części społeczeństwa.

Polska walka o aborcję

Od ostatnich kilku lat kwestie dotyczące legalności aborcji w Polsce stanowią gorący temat do dyskusji. W zeszłym roku byliśmy świadkami ogólnopolskich strajków sprzeciwiających się zakazowi zabiegu w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenie płodu oraz nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Pomimo burzliwej walki, Trybunał Konstytucyjne wydał wyrok uniemożliwiający dokonania aborcji w tych przypadkach. W efekcie stała się ona dla wielu praktycznie niemożliwa do wykonania. Jednak fundacja Pro-Prawo do Życia uważa, że jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sprawie jest nie tylko całkowite zakazanie aborcji, ale również karanie za nią więzieniem. Prawdopodobnie ustawa ta nie pozostanie zlekceważona przez społeczeństwo i tej jesieni możemy spodziewać się licznych strajków.


Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Jak dużo wiesz o ciąży? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 5

Czy zgaga może być objawem ciąży?


Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Zaskoczenie na porodówce. Dziecko urodziło się z zębami

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Grzebień może pomóc kobiecie w ciąży podczas porodu. Nietypowa forma „znieczulenia"

Czytaj więcej >
Ciążowy brzuch

Ciąża i poród

Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić

Czytaj więcej >
Policjant z kobietą po odebranym porodzie

Ciąża i poród

Ciężarna nie zdążyła wejść do szpitala. Poród odebrał policjant na parkingu

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta urodziła syna trzy miesiące po swojej śmierci

Czytaj więcej >
dziecko

Ciąża i poród

Myślała, że jej dziecko puszcza bańki podczas USG. Lekarze zalecili operację

Czytaj więcej >