Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Guma balonowa prawie zawsze jest różowa. Ale w sumie dlaczego?
Marta Uler
Marta Uler 12.09.2023 10:11

Guma balonowa prawie zawsze jest różowa. Ale w sumie dlaczego?

Dlaczego guma balonowa jest różowa
Fot. Shutterstock

Guma do żucia ma długą historię, sięgającą starożytności. Wygląda na to, że ludzie zawsze lubili żuć! Jest to jedna z naszych ulubionych „przekąsek”. Co ciekawe, guma balonowa zwykle jest różowa. Dlaczego tak się dzieje?

Rynek jest bogaty w różnorodność smaków i kolorów i oczywiście gumy są różne. Jednak zdecydowana większość jest po prostu różowa, a wytłumaczenie tej ciekawostki kryje się w historii i tradycji, a także – w psychologii koloru. 

Tradycja i historia gumy balonowej

Już w czasach prehistorycznych rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej żuli liście koki, Chińczycy – korzeń żeń-szenia, amerykańscy Indianie – tytoń, a Hindusi – betel. Ale prekursorami dzisiejszej gumy do żucia, są naturalne żywice drzew, które także ludzie żuli kiedyś z upodobaniem. 

W XIX wieku guma balonowa była już bardzo popularna, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W tamtych czasach produkcja gumy była procesem trudniejszym niż obecnie, a jednym z popularnych składników gumy była chicle, substancja wyciągnięta z drzewa pigwicy właściwej – naturalnie różowa. Ot i cała tajemnica – to właśnie determinowało pierwsze gumy do żucia jako różowe.

@drlassmann

Guma do żucia to przedmiot odwiecznych sporów 🤷‍♂️ Okazuje się jednak, że oprócz oddechu może również odświeżyć nasz umysł i zredukować stres. Tylko pamiętajcie co powtarzała babcia: co za dużo, to nie zdrowo 😉

♬ dźwięk oryginalny - Łukasz Lassmann

Przemysłowa produkcja i psychologia koloru

W miarę wzrostu popularności gumy do żucia producenci zaczęli używać przeróżnych sztucznych barwników, aby wzmocnić atrakcyjność wizualną tego smakołyku. Różowy barwnik był stosunkowo tani i stabilny, co sprawiło, że stał się popularnym wyborem. Dodatkowo różowa guma kojarzy się z czystością i świeżością, co przyciąga konsumentów.

Psychologia koloru odgrywa znaczącą rolę w naszych wyborach żywnościowych. Różowy jest często kojarzony z pozytywnymi emocjami, takimi jak radość i entuzjazm. To kolor, który przyciąga uwagę i wywołuje apetyt, co sprawia, że różowa guma jest atrakcyjna w oczach konsumentów.

Różowy rządzi, ale nie ma monopolu

Chociaż większość gum do żucia jest różowa, rynek oferuje obecnie różnorodność nie tylko kolorów, ale i smaków. Możemy znaleźć gumy o smaku truskawkowym, wiśniowym, malinowym i wielu innych – które także często są różowego koloru. Co prawda, producenci starają się zaskakiwać konsumentów, oferując gumy w różnych barwach, aby przyciągnąć uwagę różnych grup docelowych, jednak nie ma to jak klasyka!

Czytaj także:

Wystarczy już tego słodkiego. Po wakacjach zrób dziecku cukrowy detoks

Słodycze dla dziecka, to dobry pomysł? Mama podjęła ważną decyzję, teściowa nie była zadowolona

Zdrowe słodycze dla dzieci? Poznaj tajemnicze składniki na etykietach