Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Imię żeńskie, które od lat bije rekordy popularności. Rodzice je uwielbiają
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 29.05.2022 11:10

Imię żeńskie, które od lat bije rekordy popularności. Rodzice je uwielbiają

Niemowlę
fot. 2147792 z Pixabay, canva.com

Jedno imię dla dziewczynki od lat szczytuje w rankingach popularność. Ma ono pochodzenie biblijne i wywodzi się od hebrajskiego słowa szoszan, czyli "lilia". Rodzice uwielbiają je za prostote, a także delikatny i kwiatowy wydźwięk. Domyślacie się, o jakie imię chodzi?

Wybór imienia dla dziecka to ciężka decyzja, która może zaważyć na dalszym życiu malucha. Rodzice często głowią się tygodniami, a nawet miesiącami, zanim wybiorą idealne imię. Rankingi pokazują, że coraz częściej zwracają się w kierunku tradycji.

Imię żeńskie uwielbiane przez rodziców

Trendy dotyczące imion zmieniają się co kilka lat. Jeszcze dwie dekady temu rodzice uwielbiali obcobrzmiące imiona, które wyróżniały się na tle innych. Obecnie jednak Polacy wracają do korzeni i decydują się na bardziej tradycyjne nazwy. W ostatnim czasie można było zaobserwować wzrost popularności imion, które chętnie wybierali jeszcze nasi dziadkowie i pradziadkowie. Jedno z nich szczególnie wybiło się w rankingach i zdominowało wszystkie inne. Chodzi tu o Zuzannę, która od kilku lat jest najpopularniejszym imieniem dla dziewczynek.

Od 2015 roku Zuzanna niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najczęściej nadawanych imion żeńskich. W 2020 roku zremisowała razem z Julią, jednak rok później znowu nie miała sobie równych.

Zuzanna to imię pochodzenia biblijnego, które wywodzi się od hebrajskiego słowa szoszan, oznaczającego "lilię". Z kolei to słowo prawdopodobnie sięga swoimi korzeniami do egipskiego seszen, czyli "lotos". W Polsce Zuzanna po raz pierwszy pojawiła się XIII wieku i zadomowiła się już na wieki. Imię to zdrabnia się w formach Zuza, Zuzanka, Zuzia, Zuzka czy Zula. Mówi się, że oznacza ono kobietę z natury porywczą i emocjonalną. Zuzanny nienawidzą nudy i rutyny. Są jednak roztropne w kwestiach finansowych i dzięki swojej troskliwości świetnie sprawdzają się w roli matki czy żony.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2021 r.

 1. Zuzanna

 2. Zofia

 3. Hanna

 4. Julia

 5. Maja

 6. Laura

 7. Oliwia

 8. Alicja

 9. Lena

 10. Pola

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2021 r.

 1. Antoni

 2. Jan

 3. Aleksander

 4. Franciszek

 5. Jakub

 6. Leon

 7. Mikołaj

 8. Szymon

 9. Filip

 10. Stanisław

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl