Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Czym jest child grooming? Tak sprawdzisz, z kim twoje dziecko kontaktuje się w sieci
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 08.08.2023 11:21

Czym jest child grooming? Tak sprawdzisz, z kim twoje dziecko kontaktuje się w sieci

jak chronić dziecko przed zagrożeniami w sieci
fot. Pixaby

Po ostatnim Child Alercie, który postawił na nogi cała Polskę, wraca temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. Czy można coś zrobić, żeby zapobiec przypadkowym i niebezpiecznym znajomościom, które dzieci zawierają w Internecie? Czym jest child grooming?

Porwanie 11-latki z Sosnowca, do którego doszło w ostatni weekend, to przykład child groomingu. Niebezpiecznego zjawiska, na które narażone są dzieci, korzystające z Internetu. Jak do niego nie dopuścić?

Porwanie 11-letniej dziewczynki i zarzuty dla mężczyzny

W niedzielę ogłoszony został Child Alert w związku z zaginięciem 11-latki z Sosnowca. Dziewczynka w sobotę wieczorem wyszła wyrzucić śmieci i słuch po niej zaginął. Miała przy sobie telefon komórkowy, który w chwili poszukiwań nie był już aktywny. 

Szczęśliwie została odnaleziona w poniedziałek rano w Koszalinie. Sprawcą jej zaginięcia okazał się 39-letni mężczyzna, mieszkaniec Koszalina. Dziewczynka poznała go przez Internet. 

Jak informuje prokuratura, mężczyźnie został postawiony zarzut uprowadzenia lub zatrzymania małoletniego albo osoby nieporadnej. Kontynuowane ma być jego przesłuchanie.

Mężczyzna był wcześniej karany za przestępstwa seksualne. Nawiązał z dziewczynką kontakt przez Internet i utrzymywał go przez pewien czas. Potem namówił dziecko do spotkania na dworcu w Sosnowcu, następnie uprowadził je do Koszalina. 

Czym jest child grooming?

Child grooming polega na nawiązaniu relacji z dzieckiem w celu zaprzyjaźnienia się z nim, a potem podjęcia próby wykorzystania seksualnego. Opiera się na budowaniu zaufania, manipulacji emocjonalnej i przejęcia psychologicznej kontroli nad dzieckiem.

Osoby, które próbują podjąć taki kontakt z dzieckiem lub nastolatkiem, wykorzystują dostęp do Internetu i mediów społecznościowych. Tworzą fałszywe profile, podszywają się pod rówieśników lub udają, że są zaufanymi osobami. Wszystko po to, aby zyskać przychylności dziecka i móc nim manipulować.

Osoby, które dążą do wykorzystania dziecka poznanego w Internecie, starają się zyskać sympatię poprzez okazywanie uwagi, dawanie prezentów, chwalenie. Ale też próbują tuszować swoje działania i starają się, by dziecko nie ujawniało, że poznało kogoś w sieci. Mogą w tym celu wykorzystywać szantaż emocjonalny lub strach. Jak przed tym ochronić dziecko?

Ważne jest, aby rodzice, opiekunowie i nauczyciele byli świadomi tego zagrożenia i wiedzieli, jak chronić dzieci przed groomingiem. 

Kto jest bardziej podatny na child grooming?

Każde dziecko może paść ofiarą child groomingu, nawet to, które ma odpowiednią wiedzę na ten temat. Są jednak czynniki, które mogą sprzyjać stawaniu się ofiarą tego typu niebezpiecznych działań w Internecie:

 • brak silnych więzi z dorosłymi w domu
 • odrzucenie przez grupę rówieśniczą
 • niska samoocena
 • nadmierna ufność dziecka, naiwność
 • chęć zwrócenia na siebie uwagi
 • skrytość
 • wychowywanie się w niepełnej rodzinie (może, ale nie musi mieć wpływu).

Co robić, aby chronić dziecko przed złymi kontaktami w sieci?

Nie ma innego wyjścia, tylko trzeba aktywnie towarzyszy dziecku w pierwszych krokach w Internecie. A gdy jest, starsze zachęcać do rozmowy o jego doświadczeniach w sieci. Musisz wiedzieć, w jakie gry gra twoje dziecko, z jakich komunikatorów korzysta i czy zawiera nowe znajomości.

 • Ustal zasady dotyczące korzystania z Internetu i mediów społecznościowych (pamiętaj, że dolną granicą wiekową dla Facebooka jest ukończenie przez dziecko 13 lat).
   
 • Nie bój się tłumaczyć od samego początku, że niektóre osoby poznane w sieci mogą próbować manipulować dzieckiem, aby zdobyć jego zaufanie i mu zaszkodzić. Tak, jak przestrzegasz go przed kontaktami z obcymi ludźmi na ulicy czy placu zabaw.
   
 • Wyjaśnij, że jeśli jakiś nowy znajomy z sieci będzie chciał spotkać w tzw. realu, najpierw takie spotkanie powinno się odbyć w towarzystwie osób, na które dziecko może liczyć, np. rodziców, grupy kolegów.
   
 • Zapewnij też dziecko, że może (i powinno) cię zawsze poinformować o każdej niepokojącej sytuacji, do której dochodzi online.
   
 • Naucz dziecko, aby nie udostępniało swoich danych osobowych, takich jak imię, adres, numer telefonu czy szkolne informacje, osobom, których nie zna w świecie rzeczywistym.
   
 • Naucz dziecko szanować swoje i cudze granice w Internecie. Przypomnij mu, że jeśli ktoś prosi go o zdjęcia lub informacje, które mu się nie podobają, powinno odmówić i powiedzieć o tym dorosłym.

Podsumowując: często myślimy życzeniowo – naszemu dziecku nic się nie stanie, bo mamy je na oku. Nie chodzi po nocach, siedzi w swoim pokoju. Zapominamy, że za drzwiami tego pokoju może istnieć świat, o którym zupełnie nie mamy pojęcia. 

Zobacz też:

Odinstaluj dziecku tę aplikację. Ministerstwo ostrzega przed kradzieżą

Kto ogląda Twoje dziecko w sieci – ten film otworzy ci oczy

Fałszywe SMS-y do rodziców. Jest ich coraz więcej. Nie daj się nabrać!