Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jak gryzie meszka? Jak gryzie kleszcz? To warto wiedzieć
Marta Uler
Marta Uler 21.06.2024 07:28

Jak gryzie meszka? Jak gryzie kleszcz? To warto wiedzieć

kleszcz
Fot. Pixabay/JerzyGorecki

Nie zawsze przyłapiemy owada na gorącym uczynku. Bywa, że coś nas zaboli, ukłuje, zaswędzi i nawet nie wiemy, co to było takiego. A łatwiej jest reagować, a przede wszystkim stosować środki zaradcze, kiedy wiemy, co nas ugryzło.

Przedstawiamy zatem przewodnik po ukąszeniach, ugryzieniach i użądleniach. Jak wygląda każde z nich? Jakie daje objawy? I czym je leczyć? Od tej pory to będzie już jasne.

Ugryzienia owadów nie zawsze są oczywiste

Ugryzienia owadów wyglądają różnie. Właściwie nie są to ugryzienia, bo jeśli w grę weszło żądło, mówimy o użądleniu. W przypadku komara, ze względu na budowę jego aparatu gębowego, raczej mamy do czynienia z ukłuciem. Gryzą te zwierzęta, które mają zęby, a jeśli mają zęby jadowe – kąsają tak, jak żmije. 

A jak “gryzą”, czy ”kąsają”? Przyjmijmy już tę terminologię, dla porządku. Zwykle wiemy, jak gryzie komar. To bąbel średnicy 1-2 cm, czasem większy w zależności od wrażliwości organizmu. Bywa, że powoduje obrzęk, a nawet reakcję uczuleniową, jednak w przypadku tego insekta to rzadkość.

Inaczej jest w przypadku meszek. Po ich ukąszeniach ślad może być dużo większy, mniej swędzący, a bardziej bolesny. Utrzymuje się dłużej niż komarzy i może bardzo zmylić, bo na myśl przywodzi czasem ugryzienie kleszcza. Warto zapoznać się z grafiką podaną na Facebooku przez Przedszkole Akademia Wesołe Bąbelkowo. 

Co mnie ugryzło?!

Bywa, że coś zaczyna nas swędzieć lub boleć. Nagle zakłuje. Dziecko zapłacze przestraszone, że coś je ugryzło, ale nie zauważymy, co to konkretnie było. Jak rozpoznać po śladzie ugryzienia, z jakim owadem mamy do czynienia? Ta wiedza naprawdę jest potrzebna, zwłaszcza teraz, gdy sezon na owady mamy w pełni.
 

Fot. Przedszkole Akademia Wesołe Bąbelkowo

Spójrzmy również na ciekawą grafikę, którą podał serwis medicover.pl:

Jak gryzą owady – to warto wiedzieć

Z tych zdjęć i rysunków wynika, że ugryzienie:

 • komara – to niewielkie bąble, które bardzo swędzą, ale szybko znikają, jeśli ich nie drapiemy. Zwykle nie powodują komplikacji, obrzęków, ani uczulenia.
   
 • meszki – tworzą większe opuchnięcia, zaczerwienione i bolesne. Czasem wyglądają jak rumień, podobny do tego, jaki powstaje po ugryzieniu zakażonego boreliozą kleszcza – to może bardzo zmylić i spowodować niepotrzebne podanie antybiotyku.
   
 • kleszcza – początkowo może nieznacznie swędzieć, a drapane – spowodować niewielki obrzęk. Jednak jeśli kleszcz nie był zarażony krętkami Borrelia, po kilku dniach odczyn znika. W przeciwnym wypadku rozwija się charakterystyczny, obrączkowy rumień.
   
 • pszczoły – jest silne, bolesne, bardzo gwałtowne. Miejsce na skórze piecze i swędzi, a z niewielkiej ranki wystaje żądło – to jest znak rozpoznawczy użądlenia pszczoły. Trzeba je wyjąć, bo im dłużej będzie tkwiło w ciele, tym dłużej będzie trwała reakcja zapalna. Jeśli ktoś ma alergię na jad pszczoły, takie użądlenie jest bardzo niebezpieczne.
   
 • osy – jest bardzo bolesne, kłuje i piecze. Powoduje duży obrzęk i również może wywołać silną reakcję alergiczną. 
   
 • pająka – rozpoznamy po dwóch małych kropkach na skórze, w odległości około 1-2 mm od siebie, a skóra wokół jest zaczerwieniona i opuchnięta, swędzi i boli.

Jak postępować gdy ugryzie owad?

Warto wiedzieć, co nas, albo nasze dziecko ugryzło, by umiejętnie zareagować. W przypadku ukąszeń komarów czy meszek zwykle wystarczy po prostu się nie drapać, a ślad posmarować maścią przeciwświądową lub Fenistilem. Jeśli ugryzł nas kleszcz zakażony boreliozą, czeka nas leczenie antybiotykiem.

W przypadku ugryzienia pająka – ale takiego krajowego, nie mówimy tu o egzotycznych – również raczej nic złego nam się nie stanie, ślad wystarczy popsikać sprayem zawierającym oktenidynę i zastosować maść lub żel na ukąszenia, który działa antyhistaminowo i przeciwświądowo.

A kiedy użądli nas, lub nasze dziecko pszczoła, lub osa, sprawa jest poważniejsza. Może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, jeśli jesteśmy uczuleni na jad tych owadów. Jeżeli nie – śladem będzie po prostu bolesny obrzęk, który również należy zaopatrzyć preparatem zmniejszającym ból i świąd i działającym antyseptycznie. Sposobem naszych babć była przekrojona cebula – zawiera w sobie siarkę, która wiąże niektóre z toksyn znajdujące się w jadzie insektów – i ten sposób sprawdza się do dziś. 

Zobacz także:

Interaktywna mapa kleszczy. Pokaże ci, których rejonów Polski unikać

Już się pojawiły i gryzą dotkliwie. Najlepsze sposoby na meszki

Pierwsze objawy alergii u dziecka, które łatwo przeoczyć. Rodzice uważajcie!

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?