Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Już się pojawiły i gryzą dotkliwie. Najlepsze sposoby na meszki
Marta Uler
Marta Uler 14.05.2024 16:48

Już się pojawiły i gryzą dotkliwie. Najlepsze sposoby na meszki

meszka
Fot. Shutterstock/Vinicius R. Souza

Potrafią kąsać dotkliwiej niż komary. Ich ugryzienia nie tylko swędzą, ale i bolą. Meszki właśnie zaczynają atakować. Są malutkie, ale wyjątkowo irytujące. Potrafią uprzykrzyć niejeden spacer.

A jak leczyć ugryzienia meszek? Są na to dobre, sprawdzone sposoby, zarówno te domowe, które mamy na wyciągnięcie ręki, jak i preparaty apteczne, w które także warto zaopatrzyć się w sezonie. 

Meszki już atakują

Zwykle walczymy z muchami, komarami lub kleszczami, ale to nie koniec, jeśli chodzi o uprzykrzające nam życie owady. Właśnie zaczynają dobierać się do nas kolejne – meszki. Malutkie, ale jakże zjadliwe i irytujące. Całymi chmarami dopadają nas w parkach, bezczelnie wlatując nawet do oczu i nosa. Są nie tylko denerwujące, ale i niebezpieczne.

Ich ukąszenia swędzą i bolą. Mogą prowadzić do obrzęków i reakcji alergicznych. Łatwo je odróżnić od tych komarzych: są większe, wyraźniejsze, bardziej opuchnięte, a na ich środku widnieje krwawy ślad. Jeśli coś takiego dokucza tobie lub twojemu dziecku, zapewne jest to ślad po ugryzieniu meszki.

Fot. wikipedia.org tompiast/praca własna

Meszka czy muszka owocówka?

Nietrudno pomylić meszkę z muszką owocówką. Obie muchówki są malutkie, wyglądają bardzo podobnie. Jednak muszki owocówki żywią się drożdżami powstałymi w wyniku fermentacji, a meszki – krwią ludzi i zwierząt. Te pierwsze latają sobie po prostu nad przejrzałymi owocami, nie interesują się nami. Te drugie, wprost przeciwnie.

Na szczęście, meszki nie przenoszą chorób, ponieważ nie wpuszczają pod skórę jadu, jak robią to np. kleszcze. Jednak ich ślina jest dla nas toksyczna. Wywołuje świąd, opuchliznę, a nawet reakcje alergiczne. U alergików obrzęk po meszce może się utrzymywać przez wiele dni, a czasem towarzyszy mu nawet gorączka. 

Jak leczyć ugryzienia meszek?

Żeby meszki nas nie dopadły, warto używać repelentów, które skutecznie zniechęcają do nas te owady. A jeśli chcemy bardziej naturalnych środków, dobrym rozwiązaniem są olejki, np. tymiankowy lub miętowy, ponieważ meszki nie znoszą aromatycznych roślin. Można także (jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań) suplementować witaminę B1, dzięki temu także komary będą nas omijać.

A co robić, kiedy niestety ulegniemy już pokąsaniu przez meszki? Jest na to kilka sposobów:

  • cebula – okład w postaci ukrojonego plastra lub startej papki przyłóż do miejsca ugryzienia i przymocuj do ciała gazą. Zawarte w cebuli składniki przeciwbakteryjne i antyseptyczne złagodzą ból i zmniejszą obrzęk,
     
  • soda oczyszczona – podobnie zadziała okład z sody, wystarczy łyżkę rozpuścić w szklance i otrzymanym roztworem nasączyć gazik. Przyłożony do obolałego miejsca zadziała ściągająco i przeciwbólowo,
     
  • wapno – takie w tabletkach, do picia. Rozpuść jedną tabletkę w 1/2 szkl. wody i nasącz kawałek gazy. Przyłóż do miejsca ukąszenia, a ból i zaczerwienienie się zmniejszą,
     
  • okłady z ziół – ten z rumianku zadziała przeciwzapalnie, zmniejszy obrzęk, a np. z szałwii – wysuszająco, odkażająco i przeciwbakteryjnie. 

Zobacz także:

Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam

Jak zabezpieczyć dziecko od ukąszeń? Lepiej nie popełniać tych błędów

Na boreliozę choruje się tylko raz? Na temat choroby odkleszczowej panuje wiele mitów