Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Kleszcze

środek na komary, dziecko
26.06.2024 06:43 Farmaceuta ocenia preparaty na komary i kleszcze dla dzieci. Producenci nie mówią wszystkiego

Farmaceuta Marcin Korczyk, znany w sieci jako Pan Tabletka, przeanalizował najpopularniejsze preparaty na komary i kleszcze dostępne na rynku. Wnioski z jego analizy są zaskakujące. Okazuje się, że w Polsce nie da się kupić skutecznego i bezpiecznego środka na komary i kleszcze dla najmłodszych dzieci. A te przeznaczone powyżej 1 r. ż. także pozostawiają wiele do życzenia. Od uciążliwych owadów trzeba się jednak zabezpieczać, zwłaszcza na wakacjach. Co więc radzi Pan Tabletka?Najlepiej wybrać jeden preparat, który odstrasza i komary i kleszcze. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na czas działania i koniecznie sprawdzić zasady bezpieczeństwa. Niestety dla dzieci poniżej 1 r. ż. znalezienie skutecznego środka graniczy z cudem. Dla nieco starszych jest już łatwiej, ale farmaceuta zaznacza, że trzeba bardzo uważać na niektóre składniki. Tym bardziej że informacje producentów na opakowaniach często są sprzeczne z zaleceniami lekarzy. Oto zestawienie preparatów na komary i kleszcze od Pana Tabletki.

kleszcz
25.06.2024 06:01 Jak długo żyje kleszcz? Przyniesiony przez psa i kota może z tobą mieszkać nawet kilka lat

Wszyscy wiedzą, że podczas spaceru w lesie czy pobytu na działce można złapać kleszcza. Te małe żyjątka siedzą sobie w trawach i krzewach, a kiedy tylko mają okazję, wczepiają się w skórę żywiciela. Najczęściej jest to zwierzę albo człowiek.Mało kto jednak wie, że kleszcza można "złapać" nawet w domu. Przynosimy je do domu na ubraniach, a nasze psy i wychodzące koty na sierści. Istnieje ryzyko, że kleszcze zagoszczą się u nas na dobre!

kleszcz
21.06.2024 07:28 Jak gryzie meszka? Jak gryzie kleszcz? To warto wiedzieć

Nie zawsze przyłapiemy owada na gorącym uczynku. Bywa, że coś nas zaboli, ukłuje, zaswędzi i nawet nie wiemy, co to było takiego. A łatwiej jest reagować, a przede wszystkim stosować środki zaradcze, kiedy wiemy, co nas ugryzło.Przedstawiamy zatem przewodnik po ukąszeniach, ugryzieniach i użądleniach. Jak wygląda każde z nich? Jakie daje objawy? I czym je leczyć? Od tej pory to będzie już jasne.

ręce
15.06.2024 07:30 Sposób babci na ukąszenia meszek i komarów. Tak radziły sobie mamy w PRL

Lato jest piękne, ale ma swoje minusy. Latające wszędzie owady potrafią być irytujące, a w dodatku boleśnie gryzą. Zostawiają swędzące ślady, które potem doskwierają nam przez wiele dni.Można smarować je maściami z apteki lub specjalnymi preparatami dostępnymi nawet w drogeriach, ale co zrobić, kiedy nic z tych rzeczy nie znajduje się akurat w domowej apteczne? Trzeba wypróbować sposób naszych babć.

mapa kleszczy
03.06.2024 13:13 Interaktywna mapa kleszczy. Pokaże ci, których rejonów Polski unikać

Boisz się kleszczy? To jest coś dla ciebie. Aktualizowana na bieżąco mapa, na której dokładnie widać, gdzie w naszym kraju jest największe ryzyko bliskiego spotkania z tymi właśnie niebezpiecznymi pajęczakami. Gdy wybieramy się na krótszy czy dłuższy wyjazd z rodziną za miasto, ta wiedza może okazać się bezcenna. Dzięki niej będziemy mieć możliwość jak najlepszego zabezpieczenia się przed kleszczami, a także, przygotowania się na sytuację, w której już zostaniemy ukąszeni.

latający kleszcz
21.05.2024 18:37 Latające kleszcze mogą zaatakować z każdej strony. Wchodzą nawet do oczu

Podczas leśnych spacerów trudno nie natknąć się na jakieś żyjące w nim stworzenia, takie jak komary, meszki, mrówki. Choć wszystkie mogą skutecznie uprzykrzyć nam wycieczkę, najbardziej obawiamy się kleszczy, ponieważ przenoszą groźne choroby.Bardzo uciążliwe mogą być też "latające kleszcze”, czyli strzyżaki sarnie. Zdarza się, że wpadają nam do oczu, a nawet nosa. Jak się przed nimi bronić?

kobieta w ogrodzie
19.05.2024 11:14 Pachnie tak, że kleszcze będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Tę roślinę warto mieć w ogrodzie

Rodzinny spacer w lesie nieodłącznie wiąże się z ryzykiem ukąszenia przez kleszcza. Te małe pajęczaki są czasem ledwo widoczne, dlatego – niestety – bardzo łatwo je przeoczyć. Bywa, że dopiero po powrocie do domu, odkrywamy przykrą niespodziankę w postaci wbitego w skórę owada.By jak najrzadziej dochodziło do takich sytuacji, trzeba się zabezpieczać. Niektórzy wolą apteczne preparaty przeciwko kleszczom, inni – domowe sposoby. Jednym z nich jest noszenie przy sobie pewnej rośliny.

kleszcz
16.05.2024 17:35 Sprytny (choć trochę dziwny) sposób na kleszcze. Warto spróbować!

Gdy kleszcze atakują, poszukujemy skutecznych metod na ochronę przed tymi zjadliwymi pajęczakami. Nie każdy chce się psikać repelentami, bo to silne, chemiczne środki, nie każdy też może. Składniki niektórych z nich, jak wszystko, mogą uczulać.Dlatego szukamy innych metod, bo jakoś bronić się trzeba. Tu z pomocą przyjść nam może banalny, choć w swej prostocie aż genialny, trik. Wiele nie kosztuje, a zwykle i tak mamy go w domu.

kleszcz
14.05.2024 11:28 Kiedy wyjmiesz ze skóry kleszcza, zaznacz to miejsce długopisem. Lekarz ci podziękuje

Podczas wiosennych spacerów, wizyt na placach zabawach, czy nawet pracy w ogrodzie, narażeni jesteśmy na ukąszenia różnych owadów. Szczególnie obawiamy się kleszczy, ponieważ roznoszą groźne choroby. Choć używamy różnych środków ochronnych, takich jak repelenty, czy odpowiednia odzież, nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować. Bywa, że znajdujemy wbitego w skórę kleszcza. Co wtedy robić? Po pierwsze – nie panikować. Po drugie – wyjąć owada. Po trzecie – iść po długopis.

wędrowny kleszcz afrykański
09.05.2024 17:02 Inwazja nowego gatunku kleszczy. Są trzy razy większe od tych, które znamy

Kleszcza nie da się porównać z żadnym innym stworzeniem. Są małe i potrafią zniszczyć życie. Dosłownie. Borelioza, którą przenoszą, to nie przelewki. Tym bardziej niepokoi, że w Europie pojawił się nowy gatunek: afrykański kleszcz wędrowny. Mówi się, że można je spotkać w Niemczech. Niestety, w Polsce też już są, na Mazowszu przyniósł takiego mój pies.Afrykański kleszcz wędrowny (Hyalomma marginatum) jest większy od tego, który występuje u nas od dawna, ale też znacznie bardziej niebezpieczny. Pajęczak przenosi egzotyczne choroby. Skąd wzięły się w naszym rejonie, gdzie występują i jak je rozpoznać?

grządki
08.05.2024 12:52 Zasadź te warzywa w ogrodzie, a pozbędziesz się kleszczy. Żałuję, że wcześniej tego nie wiedziałam

Kleszcze są prawdziwą zmorą, szczególnie wiosną i latem. Niemal każde wyjście z domu na łono natury wiąże się z tym, że trzeba myśleć o zabezpieczeniu przed tymi pajęczakami. Przeglądamy skórę, stosujemy repelenty, ale to wciąż mało.Groźne owady kryją się wszędzie. Nawet w naszych przydomowych ogródkach. Na szczęście jest dobry, tani i bezpieczny sposób na to, by je stamtąd wykurzyć. 

Kleszcze
07.05.2024 11:49 Inwazja kleszczy w piaskownicach, sceny jak z horroru. "Czegoś takiego nie przerabialiśmy"

Czegoś takiego chyba nikt dotąd nie widział. Ogromne zagrożenie czaiło się w Krakowie tuż przy placu zabaw. Służby zostały postawione w stan gotowości, a plac zabaw zamknięto. Wszystko przez niespotykaną plagę kleszczy!Pani Zuzanna Kocoń, mama małej Kamilki przekonała się obecności tych pajęczaków na własnej skórze. Jak wspominała w rozmowie z "Wyborczą" - wpadła w panikę.

rodzina w lesie
03.05.2024 11:44 Bierzesz to ze sobą do lasu? Nic dziwnego, że nie możesz opędzić się od kleszczy. One to uwielbiają

Pogoda coraz bardziej zachęca do rodzinnych wypadów na łono natury. Nasze ulubione kierunki, to łąki, lasy i parki. Choć jest tam bardzo przyjemnie, może też być niebezpiecznie. A to za sprawą czających się na nas maleńkich stworzeń – kleszczy.Kleszcze atakują teraz z całą swoją mocą. Wiosna to bowiem czas, kiedy są najbardziej "żarłoczne”. Jak się okazuje, często robimy niestety coś, co wręcz zwabia do nas te pajęczaki.

dziecko pryskane repelentem
30.04.2024 10:08 Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać

Wiosna to słońce, ciepło, kwiaty, pachnące drzewa i mnóstwo zieleni. Ale – niestety – nie tylko. Wiosna ma także parę minusów. Jednym z nich są owady. Kleszcze, komary, muchy i meszki, atakują teraz z całą swoją mocą. Nic dziwnego – one także chcą wreszcie pożyć!Kto nie przestawił się jeszcze na wiosenne "tory”, może być przygotowany, np. w kwestii ochrony przed tymi owadami. Gdy zaczynają kąsać, wyciągamy więc środki, często te, których używaliśmy jeszcze jesienią. Czy można tak robić?

rodzina na rowerach kleszcz
27.04.2024 11:00 Kleszcze w natarciu. 5 sposobów na to, by zabezpieczyć przed nimi dziecko

Te małe, czasem wręcz mikroskopijne, pajęczaki, wywołują w nas strach. Mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, bo przenoszą groźne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Czy można się przed nimi jakoś chronić?Na szczęście mamy kilka sposobów i na pewno je wypróbować przed rodzinnym spacerem. Bo przecież nie będziemy rezygnować z wycieczek do lasu tylko dlatego, by nie narażać się na spotkanie z kleszczem!

borelioza
11.04.2024 10:07 Na boreliozę choruje się tylko raz? Na temat choroby odkleszczowej panuje wiele mitów

Sezon na kleszcze uważamy za otwarty, niestety. Malutkie pajęczaki czają się na nas dosłownie wszędzie. Nie tylko w lasach, nie tylko na łąkach. Mogą zaatakować w parku, na placu zabaw, w przydomowym ogródku.Wywołują bardzo poważne choroby. O ile przed kleszczowym zapaleniem mózgu chroni nas szczepionka, to już przed boreliozą – nie. Warto więc wiedzieć, możliwie jak najwięcej, na temat tej choroby, ponieważ nawet w internecie można znaleźć na ten temat wiele bzdur i mitów.

kleszcz
04.04.2024 09:56 Będzie tabletka przeciw boreliozie? Pierwsi pacjenci już korzystają

Trwają badania nad lekiem, który mógłby zabezpieczyć nas przed ukąszeniem kleszcza. Te małe pajęczaki przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenia mózgu. O ile na tę drugą chorobę mamy szczepionkę, to przed boreliozą w tej chwili chroni nas jedynie nasza czujność.Pod tym względem nie mamy tak dobrze, jak chociażby nasi czworonożni pupile – psy i koty. Ale pojawiła się nadzieja. Być może już niedługo wystarczy, że połkniemy tabletkę przed spacerem w lesie i żaden kleszcz już nas nie zaatakuje.

Kleszcze - choroby, zapobieganie
16.02.2024 13:46 Tym razem pojawiły się wcześniej! Uważajcie na rodzinnych spacerach

Jesteśmy tak spragnieni ciepła, że gdy tylko na zewnątrz robi się nieco przyjemniej, wychodzimy szukać wiosny. Wyruszamy do parków i lasów, a tam, oprócz uśpionych jeszcze biedronek, czekają już na nas inne robaki. Takie, z którymi wolelibyśmy nigdy nie mieć do czynienia – kleszcze.Choć powinny jeszcze trwać w stanie hibernacji, taka pogoda sprawia, że zaczynają wychodzić ze swoich kryjówek. I, naturalnie, szukają ofiar. Trzeba bardzo uważać, a po spacerach dokładnie oglądać całe ciało.

metody na usunięcie kleszcza
23.07.2023 11:04 Zakazane metody na wyciągnięcie kleszcza. 6 błędów, które popełnia niemal każdy

Słyszeliście o tym, że jak przyłoży się wacik ze spirytusem do kleszcza, to ten ucieknie? Albo, że najlepiej złapać go w kieliszek, udusi się i sam odpadnie? To wszystko bzdury. Wyciąganie kleszcza to precyzyjna robota, której nie można zostawić przypadkowi. Te 6 rzeczy zawsze musisz mieć w pamięci.Popularne metody takie jak "zatruwanie kleszcza" spirytusem, czy wykręcanie pęsetą mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Przestrzegamy przed najpopularniejszymi błędami w czasie usuwania tego pajęczaka. 

kleszcz
11.07.2023 14:33 Używasz pęsety do usuwania kleszczy? Przeczytaj słowa lekarki

Kleszcze mogą przynosić choroby, dlatego zaleca się jak najszybciej wyciągnąć je ze skóry. A najlepiej pozbyć się, zanim zatopią w nas zęby. Jeśli jednak nie udało nam się wyciągnąć kleszcza w całości, nie ma się czego obawiać. Lekarka radzi, co w takim przypadku robić.Kleszcze wpijające się w ciało to mało estetyczny, ale także groźny dla zdrowia obrazek. Zanim jednak zabierzemy się do usuwania go, poznajmy zasady wyciągania insekta z ciała tak, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia na nas choroby, a także doprowadzenia do zakażenia rany poprzez głębokie drążenie w skórze. 

chora dziewczynka
18.10.2021 02:00 Na głowie córki mama zauważyła kleszcza. Wcześniej pojawiły się dolegliwości

Mała Kaylin Griffin była zdrową 5-letnią dziewczynką. Z czasem jednak jej mama Jessica zaczęła zauważać u niej dziwne zachowanie. Córka kiwała się na nogach, sepleniła i miała błędny wzrok. Pani Griffin natychmiast zabrała ją do szpitala. Okazało się, że dziewczynka ma paraliż kleszczowy.Niepokojące zachowanie Kaylin było spowodowane ugryzieniem kleszcza. Na głowie 5-latki matka znalazła drobną, czerwoną krostkę. Lekarz stwierdził, że jest to opity krwią kleszcz.