Kolorowe palmy złożone z bazi, farbowanych trawek i liści bukszpanu przygotowujemy na Niedzielę Palmową. To tego dnia zanosi się je do Kościoła, by ksiądz je poświęcił.Potem zdobią wielkanocny stół, obok pisanek, żonkili i stroików z kurczaczkami. Jednak święta kiedyś się kończą. Według tradycji palma powinna z nami pozostać przez cały rok.
Życzenia świąteczne to wspaniała tradycja. Wysyłamy je sobie, by okazać sobie sympatię, pamięć i życzliwość. Najpiękniejsze są oczywiście te, które składamy osobiście.Ale nie zawsze jest na to czas i możliwości. Do większości znajomych i osób z dalszej rodziny po prostu wysyłamy kilka słów SMS-em czy mailem. Mamy dla was kilka ciekawych propozycji, które możecie wykorzystać w tym roku.
Pisanki są nieodłącznym symbolem świąt Wielkiej Nocy. Zawsze staram się, aby były pięknie kolorowe i zdobiły koszyk wielkanocny, ale i stół, na którym potem je położę. Wybrałam sposób kolorowania, który zajmuje tylko chwilkę i oszczędza mi bałaganu w kuchni. Pisanki maluję w kubkach.
W tradycyjnym koszyczku wielkanocnym oprócz pokarmów nie może zabraknąć także zielonych gałązek. To nie tylko wiosenna dekoracja, ale także ważny świąteczny symbol. Najczęściej do święconki trafia bukszpan, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta roślina może być niebezpieczna. Bukszpan jest zawsze zielony, dlatego jako symbol nieśmiertelności idealnie wpisuje się w znaczenie wszystkich elementów święconki. Niestety bukszpan jest trujący. Najbardziej narażone na zatrucie są małe dzieci, które mogą spróbować włożyć go do buzi. Zamiast bukszpanu można wykorzystać inną, równie symboliczną roślinę, którą można hodować nawet na domowym parapecie. Istnieją też inne możliwości.
Marmurkowe jajka robi się banalnie prosto, a nie ma osoby, która zasiadając z nami do wielkanocnego stołu, nie zapytałaby, jak je wyczarowałam. Przepis na kolorowe jaja na twardo jest naprawdę łatwy, a same jajka nadają się do jedzenia. Zrobicie je nawet w wielkanocny poranek.
Pogoda w Wielkanoc ma nas rozpieszczać. Takich świąt nie było już dawno, żeby nie powiedzieć nigdy, bo zapowiada się, że będziemy blisko marcowego rekordu ciepła (25,6 stopnia Celsjusza w 1974 roku w Nowym Sączu). Weź to pod uwagę, szykując ubrania na Święta dla dziecka.Dzieci ubieramy odpowiednio do pogody, a nie w zgodzie z kalendarzem. Przegrzewanie niemowląt i małych dzieci, to prosta droga do infekcji, na które wiosną nikt nie ma ochoty.
Chleb, jajka, kiełbasa, sól i chrzan. A oprócz dorodna babka, piękna serwetka i kilka gałązek bukszpanu. To podstawowe wyposażenie tradycyjnego wielkanocnego koszyczka. Ale wielu z nas dorzuca do święconki także inne smakołyki. Na przykład czekoladowe króliczki. Okazuje się, że to duży błąd.Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, chociaż jej historia nie jest tak długa, jak chociażby malowanie pisanek. Wydaje nam się, że doskonale wiemy, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. A jednak większość Polaków nie ma pojęcia, że istnieje lista przedmiotów, których do święconki wkładać nie można.
Szukasz prostego i efektownego pomysłu na dekorację wielkanocnego stołu? Proszę bardzo! Te słodkie króliczki zrobisz z ugotowanego jajka w kilka chwil. Będą ciekawą dekoracją talerzy twoich gości, a co najważniejsze — można je zjeść.Do zrobienia dekoracji potrzebujesz tylko ugotowanego jajka i ziarenek pieprzu, jeśli chcesz, żeby zwierzątko miało oczy i nosek. Jajeczne króliczki to także świetny pomysł na świąteczne zadanie dla twojego dziecka, bo ich wykonanie jest naprawdę dziecinnie proste.
Wielki Czwartek i Wielki Piątek to ostatnie dni na zrobienie świątecznych zakupów. W Wielką Sobotę nie będzie to już takie proste, bo większość sklepów zamknie się przed godz. 14:00. Zaplanuj swoje zakupy i upewnij się, jak przed świętami działa twój ulubiony sklep.Po oblężeniu sklepów w Niedzielę Palmową pora na równie pracowity dla handlowców Wielki Piątek. Tego dnia zakupy zrobisz nawet do północy. I warto z tego skorzystać, bo w sobotę już tak łatwo nie będzie.
Nic nie smakuje tak, jak żurek z kiełbaską i święconym jajkiem na wielkanocnym śniadaniu. A do tego pieczone i wędzone mięso, sałatki, wielkanocna baba i mazurek. Ale gdy przy stole pojawiają się małe dzieci, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Co może jeść dziecko na Wielkanoc? Jakich świątecznych potraw może spróbować niemowlę podczas rozszerzania diety?Wiadomo, że maluszkom nie wolno podawać soli, cukru i wędzonego mięsa i surowych jaj. Ale większości wielkanocnych dań spokojnie mogą spróbować. Wcale nie trzeba im robić standardowych kotlecików, albo papkowatej zupki. Wystarczy drobna zmiana w tradycyjnym przepisie.
Wielki Tydzień w dawnej polskiej wsi obfitował w niesamowite, prawie magiczne obrzędy. W Wielki Czwartek palono kukłę Judasza, a w Wielki Piątek wchodzono do wody, która miała tego dnia wielką moc. Z hukiem żegnano się z wielkopostnymi potrawami – żurem i śledziem. Nie brakowało też sposobów na to, aby w Wielkim Tygodniu zwiększyć swoje szanse na zamążpójście.Polska tradycja jest pełna obrzędów, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Wielki Tydzień był kiedyś wyjątkowym czasem w roku. Wierzono, że w Wielki Czwartek ziemię nawiedzają duchy przodków, którym trzeba zostawić płonące krzyże jako drogowskazy. W Wielki Piątek przeżywano prawdziwą żałobę, zatrzymując zegary i zasłaniając lustra, a w Wielką Sobotę święcono ogromne kosze jedzenia.
Mycie okien potrafi spędzać sen z oczu. To jedna z najbardziej palących potrzeb przed Wielkanocą. W końcu okna są wizytówką naszego mieszkania! Nawet jeśli wnętrze wysprzątamy na błysk, ten wysiłek pójdzie na marne, jeżeli okna pozostaną brudne. Będzie to po prostu widać.A teraz, gdy słońca jest już coraz więcej – tym bardziej. Zatem nie ma co zwlekać, trzeba brać się do roboty. Ale warto wcześniej się dobrze do tej akcji przygotować. W internecie można natknąć się na mnóstwo "najlepszych” sposobów na to, jak umyć okna, by nie zostały smugi. Naprawdę skuteczny jest tylko ten.
Pogoda na Wielkanoc zaskoczy. Takich świąt już bardzo dawno nie było. Ucieszą się uczniowie, bo całe ferie wiosenne spędzą w pięknych okolicznościach przyrody. Choć poniedziałek w niektórych miejscach powitał nas przymrozkami, to powoli można wyciągać z szaf lżejsze okrycia. Wielkanoc będzie... majowa. To się nie zdarzyło już od wielu lat, żeby na wielkanocny spacer, szczególnie w marcu zakładać lekkich ubrań. I choć początek tygodnia jest w wielu miejscach pochmurny, a jeszcze w Niedzielę Palmową na południu padał śnieg, zapowiada się wielka zmiana.
Żurek można zrobić na gotowym zakwasie ze sklepu. Będzie smaczny, ale nijak się nie ma do tego, jak smakuje ten ugotowany na domowym zaczynie. Ma bardziej wyrazisty smak, a ten aromat jest po prostu niezrównany.Dobry zakwas jest kwaśny i niezwykle aromatyczny. Potrzebuje czasu, żeby był gotowy do użycia. To ostatni dzwonek, by nastawić zakwas na świąteczny żurek.
Wielkanoc za pasem. Ale jeszcze nim usiądziemy do talerza z żurkiem, przyjdzie Wielka Sobota. Tego dnia zgodnie z tradycją święcimy pokarmy. W święconce nie może zabraknąć wędliny, pieczywa, a także jajek - tym razem w formie pisanek.Przyozdobione koszyczki przynosimy do kościoła w przeddzień Wielkanocy. Kapłan w Wielką Sobotę święci jajka. Tradycja mówi, że święconka to nie tylko błogosławieństwo dla domowników, ale także gwarancja, że rozpoczynającym się roku liturgicznym nie będą głodować.
Jak Wielkanoc, to pisanki. Nasze babki gotowały je w łupinach cebuli, a potem ewentualnie skrobały igłą wzory. Potem zachłysnęliśmy się kolorowymi barwnikami i "oblepiankami". Dziś segregujemy śmieci, używamy dzbanków filtrujących do wody, żeby nie produkować aż tyle plastiku. Słowem - wracamy do natury.Wybrałam się do dyskontu po cebulę, żeby zafarbować jajka w sposób podpatrzony w internecie i... cebula była oskubana. Pracownica sklepu widząc, jak staram się wybrać te okazy, które mają najwięcej suchych łupinek, powiedziała, żebym pogrzebała na dnie kartonu, bo cebula już przebrana.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wszystkie przepyszne potrawy. Żurek, babka, biała kiełbaska i oczywiście jajka. W każdej postaci.Jajka są bogate w białko i składniki odżywcze. Są idealnym elementem śniadania, nawet, a może zwłaszcza, dla osób na diecie. W Wielkanoc zjadamy ich znacznie więcej niż na co dzień. Z lekkimi wyrzutami sumienia, bo podobno nie powinno się jeść ich zbyt często.
W jednej ze szkół uczniowie przygotowali spektakl nawiązujący do drogi krzyżowej. Wcielający się w postać Jezusa Chrystusa chłopiec dźwigał krzyż, wielokrotnie upadał na podłogę, czołgał się przygnieciony ciężarem. Inscenizacja wywołała spore kontrowersje. Po publikacji zdjęć z wydarzenia można wywnioskować, że większości ludzi raczej się nie podobała. "Szok, to tak wolno jeszcze w szkole?” – komentowali internauci.
Z wielkanocną palmą nie ma żartów! Nasze babcie doskonale zdawały sobie z tego sprawę. Palma może przynieść szczęście, zdrowie i bogactwo, ale nieodpowiednio potraktowana gwarantuje pecha do kolejnych świąt. Nie wolno jej wyrzucać, a niektóre dekoracje palmowe podobno powinno się zjadać. Jakie przesądy wiążą się z Niedzielą Palmową?Ostatnia niedziela przed Wielkanocą rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia wspominamy wjazd Jezusa do Jerozolimy i pielęgnujemy tradycję święcenia palm. Kiedyś wierzono, że palmy mają ogromną moc, podobnie jak święcone jajka. Te przesądy to ślad po pradawnych wierzeniach naszych przodków, z czego dzisiaj niewielu z nas zdaje sobie sprawę.
Ceny od ponad dwóch lat dają się nam wszystkim w kość. Rząd w pewnym momencie wprowadził zerowy VAT na żywność. Ale to już przeszłość. Podatek wraca od 1 kwietnia, a wraz z nim w górę pójdę ceny wszystkich podstawowych produktów.Eksperci nie mają wątpliwości, już robiąc zakupy na Wielkanoc, poczujemy różnicę w portfelu, bo sklepy wcale nie będą czekać do 1 kwietnia.
W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni zbiega się ze świętami. Zegarki będziemy przestawiać z 2:00 na 3:00 rano w Niedzielę Wielkanocną. Niektórzy więc się nie wyśpią.Rezurekcje to pierwsza i najbardziej uroczysta msza święta odprawiana w Wielkanoc z samego rana, najczęściej o 6:00 lub 7:00. Zmiana czasu może sprawić, że niektórzy na rezurekcje nie zdążą, bo wstaną o godzinę za późno. Lepiej włączyć dwa budziki!
Sieć supermarketów Biedronka przyciąga swoich klientów promocyjnymi cenami. Co tydzień pojawiają się gazetki informujące o rabatach i akcjach typu 2 w cenie jednego.W tym tygodniu jednak Biedronka po prostu zaszalała. W świetnych cenach są produkty, które bardzo przydadzą się w czasie przygotowywań do Wielkanocy. Może już czas zrobić świąteczne zakupy?
"Kiedy starzec przeżył marzec, to będzie żył" - mówi stare wiejskie porzekadło. Marzec był na wsi najtrudniejszym czasem, bo zimowe zapasy już się kończyły, a wiosennych plonów jeszcze nie było. Okres ten nazywał się przednówkiem i zbiegał się z czasem Wielkiego Postu. Dla naszych przodków bardzo często oznaczał dotkliwy głód.Byle do wiosny — wzdychamy, tęskniąc za słońcem i pierwszymi wiosennymi warzywami. To powiedzenie jest starsze, niż mogłoby się nam wydawać. "Byle do wiosny" zwykło się mówić na wsi, kiedy nie było jeszcze nowych plonów, a spiżarnia zaczynała świecić pustkami. Jak radziły sobie nasze babcie, gdy na przednówku zaczynało im brakować jedzenia?
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, a my postanowiliśmy już teraz wypróbować sprytny sposób na ozdabianie jajek. Do wykonania tych bajecznie kolorowych pisanek wystarczą flamastry i papierowy ręcznik kuchenny. Poradzą sobie nawet przedszkolaki.Im bliżej do Wielkanocy, tym więcej pomysłów na pisanki trafia na portale społecznościowe. Wśród nich pojawił się ostatnio sposób na farbowanie pisanek przy pomocy flamastrów, ręcznika papierowego i wody. Ale jeżeli chcecie spróbować ozdobić jajka w ten sposób, to radzimy skorzystać z naszego patentu, bo działa dużo lepiej niż ten z TikToka.
Wielki Piątek 2024 powinien być dniem wolnym od pracy. Skoro mamy wolne w Poniedziałek Wielkanocny, to czemu nie w Wielki Piątek? To również niezwykle ważny dzień tych świąt i powinien być należycie obchodzony – takie jest stanowisko Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.W wielu firmach już teraz jest tak, że pracodawcy dają w tym dniu wolne swoim pracownikom, bądź skracają godziny pracy. W końcu są święta i na ludzi czeka w domach wiele obowiązków. Wielki Piątek wolny od pracy praktycznie nic tu nie zmieni.