Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać
Wiosna to słońce, ciepło, kwiaty, pachnące drzewa i mnóstwo zieleni. Ale – niestety – nie tylko. Wiosna ma także parę minusów. Jednym z nich są owady. Kleszcze, komary, muchy i meszki, atakują teraz z całą swoją mocą. Nic dziwnego – one także chcą wreszcie pożyć!
Kto nie przestawił się jeszcze na wiosenne "tory”, może być przygotowany, np. w kwestii ochrony przed tymi owadami. Gdy zaczynają kąsać, wyciągamy więc środki, często te, których używaliśmy jeszcze jesienią. Czy można tak robić?
Spray na komary z ubiegłego roku
Spray na komary z ubiegłego roku stoi zwykle gdzieś w kącie naszej szafki łazienkowej lub apteczki. Stoi, bo – szkoda go było wyrzucić. W końcu butelka jeszcze jest pełna. I właśnie teraz, kiedy podczas spacerów zaczynają podlatywać do nas całymi chmarami muchy lub komary, kiedy znów czytamy o zagrożeniach ze strony kleszczy, często sięgamy po takie zeszłoroczne repelenty.
Używaliśmy ich jeszcze jesienią, właściwie nie tak dawno temu. “Ten spray na komary i kleszcze” wydaje się być jeszcze dobry” – myślimy. I po chwili zastanowienia postanawiamy ”wykończyć” najpierw produkt, który mamy, zanim udamy się do apteki lub sklepu po nowy środek na owady.
Stary repelent – czy spray na kleszcze z ubiegłego roku jeszcze zadziała?
Czy można użyć sprayu na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Repelenty, które zostały nam z poprzedniego sezonu, często używane są jeszcze kolejnej wiosny czy nawet kolejnego lata. Jak się okazuje, ta praktyka może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Podkreśla to farmaceutka, Edyta Bartoń-Bratek z sieci aptek Super-Pharm:
– Zawsze patrzmy na opakowanie. Producent podaje okres przydatności za pomocą daty, lub dodatkowo także za pomocą symbolu otwartego słoiczka, np. 6 miesięcy od otwarcia, czy 12 miesięcy od otwarcia. I należy przestrzegać tej daty. Absolutnie nie możemy rekomendować stosowania repelentu, którego data ważności została przekroczona.
Producent daje gwarancję jakości danego produktu, która jest w obrębie tej daty. Jeśli chodzi o repelenty, tu istotne jest stężenie substancji czynnej, jaką jest DEET. Ono "po dacie” może być niższe. Co istotne, produkt powinien spełniać parametry jakościowe, do ostatniego dnia miesiąca podanego na opakowaniu.
Czy repelent z ubiegłego roku może nam zaszkodzić?
Zatem, używanie repelentów z ubiegłego roku nie da nam takiej ochrony przed owadami, na jaką liczymy, i po prostu nie ma sensu. Ale to nie koniec. Stary spray może nie tylko nie zadziałać, ale wręcz nam zaszkodzić:
– Po terminie ważności, składniki czynne preparatu, mogą ulec rozkładowi. Dochodzi także ryzyko skażenia mikrobiologicznego – mówi farmaceutka. Wniosek? Nawet jeśli posiadasz w zapasach spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku, lepiej go wyrzuć i kup nowy. Tak będzie skuteczniej i zdrowiej dla całej rodziny.
Zobacz także:
Został ci taki krem z ubiegłego roku? Farmaceuta mówi, czy można go jeszcze używać
Kleszcze w natarciu. 5 sposobów na to, by zabezpieczyć przed nimi dziecko
Używasz pęsety do usuwania kleszczy? Przeczytaj słowa lekarki