portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach
Marta Uler
Marta Uler 21.09.2023 10:50

Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach

Bostonka, choroba bostońska: objawy
Fot. Shutterstock

Początki są niewyraźne. Dziecko jest trochę osowiałe, markotne. Z godziny na godzinę czuje się coraz gorzej. Po pewnym czasie trudno jest mu cokolwiek utrzymać, złożyć klocki, zapiąć guziki. Bolą rączki, paluszki. I wtedy zaczynamy się mu przyglądać.

Tak zaczyna się jedna z typowych chorób dziecięcych, zwana potocznie bostonką. Lubi ciepło – atakuje głównie latem, ale gorący wrzesień również jej sprzyja. Teraz gdy dzieci poszły do przedszkoli, wirusy rozprzestrzeniają się z zawrotną prędkością. 

Bolą rączki, nóżki i gardło

Bostonka, czy inaczej choroba bostońska, właściwie nazywa się chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (Hand, Foot and Mouth Disease - HFMD). Jest to choroba zakaźna (zarażamy się drogą kropelkową i pokarmową) wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. 

Głównie chorują na nią maluchy do 5. roku życia, ale również starsze dzieci i dorośli mogą się zarazić. Charakteryzuje się występowaniem wykwitów pęcherzykowych i plamisto-grudkowych – na rękach, podeszwach stóp oraz na błonie śluzowej jamy ustnej, zwłaszcza w gardle. 

 

Jakie objawy daje bostonka?

Wysypka w tej chorobie jest bardzo bolesna, ale raczej nie swędzi. Maluch ma trudności nie tylko z trzymaniem przedmiotów, ale również z przełykaniem. Ból gardła w tej chorobie jest niezwykle intensywny. Do tego dochodzi wysoka gorączka. Oto główne objawy bostonki to:

  • bolesna wysypka na dłoniach, stopach i w gardle
  • silny ból gardła
  • ból głowy
  • gorączka ok. 38,5-39 st.C
  • czasem wymioty (spowodowane w dużej mierze podrażnieniem gardła) i biegunki
  • rzadko problemy z oddychaniem

Warto dodać, że niektórzy rodzice mogą mylić bostonkę z ospą wietrzną. To prawda, w obu chorobach występuje wysypka, jednak w bostonce – tylko w określonych miejscach, czyli na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. W przebiegu ospy, krostki są rozsypane po całym ciele, łącznie ze skórą głowy. 

Choroba brudnych rąk

Bostonką możemy się zarazić na drodze kropelkowej – wirus znajduje się w kale, ślinie chorego, wydzielinie z pęcherzyków. Jeśli więc dziecko dotyka przedmiotów, z którymi wcześniej miała kontakt zakażona choroba – też może zachorować. Dlatego tak bardzo ważne jest mycie rąk i dbanie o czystość wszelkich powierzchni oraz zabawek w przedszkolach

Okres wylęgania wirusa bostonki to zwykle 3-6 dni. Po wniknięciu do organizmu człowieka namnaża się on w ciągu pierwszych 24 godzin, najpierw w komórkach układu chłonnego (również jelitach), a  w następnym etapie zajmuje inne tkanki, czyli skórę i błony śluzowe. 2-3 dni od zakażenia zaczyna pojawiać się wysypka. 

U chorych na bostonkę zmiany mogą pojawić się również w obrębie paznokci. Charakterystyczne są np. poprzeczne bruzdy zwane liniami Beau i złuszczanie się płytki paznokciowej, występujące średnio 40 dni po przebytej infekcji. 

Jak wygląda leczenie bostonki?

Chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej leczy się wyłącznie objawowo. Choremu podajemy leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Pamiętamy o nawadnianiu! Należy także starannie pielęgnować skórę zajętą wykwitami. Miejsca po pękniętych pęcherzykach można odkażać roztworem oktenidyny, nie wolno jednak stosować żadnych pudrów, kremów, maści z cynkiem, itp.,  – sprzyjają one nadkażeniom bakteryjnym.

Jeśli chodzi o powikłania po bostonce, to najczęściej jest to właśnie bakteryjne nadkażenie rozdrapanej wysypki – trzeba więc pilnować dzieci, by nie ruszały zmian na skórze i dały im się spokojnie wyleczyć

Generalnie bostonka jest chorobą samoograniczającą się i choć ma nieprzyjemne objawy, jest w gruncie rzeczy łagodna. Ciężki przebieg występuje raczej tylko u osób z niedoborami odporności. Niestety – nie ma szczepionki przeciwko chorobie bostońskiej.

Czytaj także: 

Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób

Choroba bostońska atakuje dzieci na Podhalu. Sanepid wydał ostrzeżenie

Lekarze alarmują. Do szpitali trafia coraz więcej dzieci z powikłaniami ospy wietrznej