Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Każdy rodzic powinien to wiedzieć. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 14.07.2023 13:36

Każdy rodzic powinien to wiedzieć. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia

Karmienie niemowlęcia
Fot. Yan Krukau/Pexels

Coraz częściej słyszy się o zakrztuszeniach i zachłyśnięciach wśród dzieci. Mimo powszechnej wydawałoby się wiedzy na temat tego, aby nie podawać im małych przedmiotów, czasem dochodzi do wypadku. Ratownik medyczny radzi, co zrobić, gdy dziecko się zakrztusi.

Winogrona, borówki czy mały element tubki owocowej - wystarczy chwila nieuwagi i nasze dziecko może się zakrztusić. Nie czekaj ani chwili, gdy tylko zobaczysz, że maluch nie może poradzić sobie z przełknięciem większego elementu posiłku lub zabawki. Od razu reaguj. Ratownik medyczny podpowie ci, jak.

Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia

Ratownik medyczny Tomasz Modrzewski opisał sytuację, która spotkała jego córkę. Agata zakrztusiła się winogronem. Ojciec opisuje, jak wyglądały pierwsze minuty, gdy zauważył, że dziewczynka się dusi. "[...]powiększyły się oczy, zobaczyłem przepełniający ją strach. Dziewczynka zaczęła wykonywać ruchy, jakby chciała wymiotować, ale nie mogła" - zdradza tata.

Zareagował błyskawicznie. Najpierw poprosił córkę o to, aby próbowała wykasłać winogrono. Niestety prosta metoda nie zadziałała.  Dopiero chwyt w okolicy brzucha oraz mocne uderzenie w plecy podziałało.

"Każdy rodzic powinien wiedzieć, że w przypadku zadławienia trzeba mocno uderzać NASADĄ dłoni w okolice międzyłopatkową" - pisze Modrzewski. I doradza: "Zwróć jednak uwagę na moją pozycję. Stoję z boku, lewą ręką utrzymuję ciało mojej córki. Mam pewną i stabilną pozycję". 

Tego nie dawaj dziecku

Małe dzieci mogą zakrztusić się wieloma rzeczami. Stąd oznaczenia bezpieczeństwa na zabawkach, a także czasami słodyczach. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do tego, co ląduje na talerzu i w buzi dziecka.

Owoce takie jak:

  • winogrona, 
  • borówki,
  • jabłka,
  • agrest,
  • gruszki,

są szczególnie niebezpieczne. Ponieważ z natury mają zwartą i twardą strukturę, dziecko nie może rozgnieść ich językiem, aby udrożnić krtań. Jeśli decydujesz się na podanie tych produktów dziecku, nie spuszczaj go z oka. Upewnij się, że w jego buzi nic nie zalega, zanim wróci do zabawy i zacznie biegać. 

Numery alarmowe

Gdy tylko zauważysz, że twoje dziecko się krztusi, zastosuj chwyt, opisany przez ratownika medycznego oraz wezwij pomoc. 

112 - numer alarmowy

999 - numer pogotowia ratunkowego. 

Nawet jeśli nie wiesz, co robić w przypadku zakrztuszenia - zadzwoń. Rejestrator przekieruje cię do medyka, uspokoi i pomoże przeprowadzić akcję ratowniczą. 

Zobacz też:

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

7-miesięczna dziewczynka zachłysnęła się smoczkiem

Matka zatrzasnęła malutkie dziecko w samochodzie. Pomogła policja [WIDEO]