Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Koncertują nawet w Watykanie. O Małej Armii Janosika robi się coraz głośniej
Marta Uler
Marta Uler 16.05.2024 10:46

Koncertują nawet w Watykanie. O Małej Armii Janosika robi się coraz głośniej

Mała Armia Janosika
Fot. You Tube/Mała Armia Janosika Official

Związani są z Podhalem i to właśnie kultura tego regionu wpisana jest w ich działalność artystyczną. Wykonują muzykę folkową i ludową, nierzadko śpiewają piosenki religijne. Mała Armia Janosika zyskuje coraz większą popularność.

A wcale nie jest taka mała. Zrzesza 260 osób, głównie młodzież i dzieci. Wszyscy grają i śpiewają, i czuć, że zespół to ich wielka pasja. Ostatnio młodych muzyków docenił sam papież Franciszek.

Mała Armia Janosika z Podhala

Śmiało można powiedzieć, że to najliczniejszy polski zespół muzyczny. A na pewno znajduje się w czołówce: 260 osób w wieku od 2 do 70 lat to imponująca liczba. A wszyscy śpiewają, grają na instrumentach i aż tryskają pozytywną energią. 

Mała Armia Janosika powstała w Rabie Wyżnej z inicjatywy Damiana Pałasza, skrzypka, muzyka i wizjonera, który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich. Wkrótce powołał zespół muzyczny, czy też:

(…) grupa artystyczna, inspirującą się kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiącą wyjść poza utarte schematy, motywującą do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji - jak czytamy na stronie Małej Armii Janosika.

Wielka Mała Armia

Czy to nie trochę dziwne, że tak duży zespół nazywa się małym? Tu chodzi o to, że grupa składa się głównie z dzieci. Bywało, że na scenie występowały nawet 2-latki, choć generalnie, przewaga jest nieco starszych, które wspaniale śpiewają i sprawnie grają na instrumentach – w dużej mierze na skrzypcach.

Te dzieciaki tryskają niezwykłą energią i widać, że muzyka to ich wielka pasja. Pewnie w domach też grają na Play Station, jednak to, że chcą tyle czasu – bo zespół to nie tylko spektakularne występy, ale także godziny żmudnych prób – poświęcać na muzykę, naprawdę jest niezwykłe w tych czasach.

I to się docenia. Mała Armia Janosika ma coraz więcej fanów, a zauważona została nawet przez samego papieża Franciszka. Na początku maja zespół wyjechał do Watykanu, gdzie miał prywatną audiencję.

Mała Armia ma rzeszę oddanych fanów

Koncerty mają rozpisane na wiele miesięcy do przodu. Za każdym razem witają ich pełne sale. A pod relacjami z wydarzeń, które zamieszczają na Facebooku, fani piszą:

 • "Jesteście kochani, te uśmiechnięte buzie i radość u tych dzieci serce się raduje. Dużo sukcesów w dalszej karierze muzycznej. Pozdrawiam serdecznie”,
   
 • "Zawsze miałem uznanie dla tego niepowtarzalnego zespołu. Szczególnie dla Pana Damiana za charyzmę skupiania wokół siebie twórczych ludzi”,
   
 • "Niesamowite, po prostu tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć! Coś pięknego, szacun”,
   
 • "Wspaniale radujecie serce swoimi koncertami, każdym utworem! Niesamowite dzieciaki, wspaniała Mała Armia Janosika”,
   
 • "Aż się serce raduje! Wspaniale dzieciaki, ale ogromne brawa dla wszystkich, którzy czuwają nad tym”.

Jeśli jeszcze nie znasz Małej Armii Janosika, koniecznie musisz nadrobić zaległości. Obejrzyj ten film, ciarki przejdą po plecach:

Zobacz także:

Widzowie nie mogą uwierzyć, że ma 17 lat. Teo Tomczuk zachwycił jurorów “Mam Talent”

Piosenka dla mamy doprowadziła Chylińską do łez. Zamieszanie w “Mam talent!”

Jacek Zieliński nie żyje. Jego żona poświęciła wszystko, by mógł robić karierę