Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Kuratorzy ruszają do szkół. MEN wysyła kontrole tam, gdzie uczniowie słabo zdali egzaminy ósmoklasisty
Beata Łajca
Beata Łajca 19.06.2024 10:48

Kuratorzy ruszają do szkół. MEN wysyła kontrole tam, gdzie uczniowie słabo zdali egzaminy ósmoklasisty

egzamin ósmoklasisty
Fot. East News/KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kontrole kuratorów w szkołach z najgorszymi wynikami egzaminów ósmoklasisty. To, co będzie przedmiotem kontroli, zaskoczyło wszystkich.

Ministra Barbara Nowacka chce sprawdzić, czy kiepskie wyniki na egzaminach nie są wynikiem złego przygotowania nauczycieli do pracy. Kuratorzy skontrolują jak i czy realizują oni obowiązek doskonalenia zawodowego.

Kontrole kuratorów w szkołach

Ministra Edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała kontrole kuratorów w szkołach podstawowych. Dotyczy to głównie tych placówek, które osiągnęły najgorsze wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Kuratorzy sprawdzą, czy nauczyciele odpowiednio realizują obowiązek doskonalenia zawodowego. Pod lupę wezmą także doradztwo zawodowe w szkole oraz niektóre kompetencje dyrektora.

szkoła podstawowa nr 55 w Krakowie
fot. Wikimedia Commons/Michał Obrochta

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty poznamy dopiero 7 lipca 2024 roku, jednak MEN już teraz decyduje o kontroli w szkołach, które wyróżnią się niskimi wynikami.

Średnie wyniki egzaminu w roku ubiegłym wyglądały następująco:

  • język polski – 66 proc.,
  • matematyka – 53 proc.,
  • język obcy nowożytny – od 82 proc. z języka francuskiego do 53 proc. z języka niemieckiego, język angielski zdawano na poziomie 66 proc.

Nauczyciele oburzeni

Nie wiadomo jeszcze, w których szkołach odbędą się kontrole, bo do wyników egzaminów jeszcze ponad 2 tygodnie. Mimo to nauczyciele już teraz reagują nerwowo na zapowiedź kontroli.

Ich zdaniem ministra Nowacka powinna się przekonać, w jakich warunkach przychodzi im czasami prowadzić lekcje. Niektórzy zrzucają też winę za kiepskie wyniki na samych uczniów, którzy po prostu się nie uczą.

Kuratorzy wejdą także do przedszkoli

Kontrole odbędą się również w przedszkolach i szkołach specjalnych działających w ramach podmiotów leczniczych. Kuratorzy sprawdzą, czy placówki działają zgodnie z przepisami prawa oświatowego i w jaki sposób realizują tzw. specjalne działania opiekuńczo-wychowawcze.

Podobne kontrole zostaną przeprowadzone w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, w których uczą się także dzieci z niepełnoprawnościami.

Zobacz także:

Ocena opisowa na koniec roku szkolnego. Rodzice nie wiedzą, które informacje są ważne

Dodatkowe pieniądze na nowy rok szkolny. Rodzice mogą dostać 1500 zł

"Nie mam paska, jestem nikim". Tak świadectwa na koniec roku szkolnego niszczą nasze dzieci

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Dziecka na wesele nie zaprosili?! I dobrze, przecież to nie jest miejsce dla dzieci
zabawa na weselu
zabawa na weselu
Tradycyjne polskie wesele to nie jest impreza dla dzieci. Na weselu leją się strumienie alkoholu, jest bardzo głośno i zdarzają się sceny, których dzieci oglądać nie powinny. Wcale nie jestem zwolenniczką tego, żeby żadnego dziecka na wesele nie zapraszać. Bo dzieci są pełnoprawnymi członkami rodziny i powinny uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu jak ślub kogoś bliskiego. Ale dziecko na wesele trzeba przygotować, tak samo jak wesele trzeba przygotować na dzieci.Dostałaś zaproszenie na wesele wraz z dziećmi. Może się cieszysz na wspólną zabawę, a może żałujesz, że będziesz musiała się z nimi "użerać". Żeby oszczędzić sobie, Młodej Parze, wszystkim gościom, a co najważniejsze samym maluchom, niepotrzebnego stresu do wesela z dziećmi trzeba się przygotować. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i organizatorów.
Czytaj dalej
Rola "Trędowatej" przyniosła jej sławę. Od 58 lat pozostaje żoną jednego mężczyzny
Elżbieta Starostecka
Elżbieta Starostecka
Niedawno w mediach pojawiła się wieść, że Telewizja Polska planuje kręcić serial "Trędowata". I chociaż ekranizacja słynnej powieści Mniszkówny z pewnością przyciągnie przed ekrany mnóstwo widzów, wersja filmowa w reżyserii Hoffmanna z 1976 roku na zawsze będzie mieć miejsce w naszych sercach.Tak jak delikatna, piękna, pełna wdzięku Stefania Rudecka w wykonaniu Elżbiety Starosteckiej. To właśnie ta rola przyniosła jej największy rozgłos. Wydawałoby się, że przed aktorką błyskotliwa kariera, ale... Starostecka wycofała się w cień. I nie wyszła z niego przez 30 lat.
Czytaj dalej