Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Mądry tata ma mądre dzieci. Pod warunkiem że po pracy robi tę rzecz

Mądry tata ma mądre dzieci. Pod warunkiem że po pracy robi tę rzecz

ojciec z synem
Fot. Pexels/Marina Abrasimova

Od 40 do 60 proc. cech odpowiadających za inteligencję dziedziczymy po rodzicach. Są one związane na przykład z budową mózgu oraz sposobem przetwarzania informacji. Do tej pory nie było jednak wiadomo, co ma największy wpływ na przekazywanie zdolności umysłowych.

Niemieccy naukowcy przybliżyli się trochę do rozwiązania tej zagadki. Przeprowadzili eksperyment, by sprawdzić, czy tryb życia ojca może mieć wpływ na inteligencję dziecka. Wyniki są zaskakujące.

Badania na temat dziedziczenia

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Getyndze przeprowadzili badania na dwóch grupach myszy. Jedna z nich prowadziła leniwy tryb życia. W ich klatkach nie było zabawek, które zachęcałyby ich do aktywności. Druga grupa gryzoni miała w swojej klatce liczne gadżety i bardzo aktywnie spędzała czas.

Po 10 tygodniach naukowcy przebadali mózgi myszek. Okazało się, że te gryzonie, które były bardziej aktywne, miały więcej silniejszych połączeń neuronowych w mózgu niż te, które leniwie spędzały czas.

Kasia (7).jpg
Fot. Freepik

Co wpływa na inteligencję dziecka

To nie jest szczególnie zaskakujące. Najważniejszy wniosek jest jednak inny: okazało się, że mysie potomstwo aktywnych samców jest znacznie bardziej inteligentne. Maluchy szybciej się uczyły i zapamiętywały różne rzeczy.

Okazuje się, że aktywność fizyczna i umysłowa może wpływać na jakość plemników, a tym samym ma ogromny wpływ na dziecko. Styl życia ojca przed poczęciem ma ścisły związek z inteligencją potomstwa.

Brak aktywności fizycznej ma wpływ na mózg

Badania przeprowadzone na myszach często mają przełożenie na ludzi. Naukowcy z Getyngi uważają, że tak jest i w tym przypadku. Przypominają jednak, że samo dziedziczenie to nie wszystko. Dzieci muszą kontynuować aktywny tryb życia ojca. I nie chodzi tylko o walkę z nadwagą i otyłością.

Doktor Fischer, jeden z twórców badania, powiedział: "Moim zdaniem ćwiczenia ruchowe są prawdopodobnie znacznie ważniejsze niż stymulacja umysłowa, gdy chodzi o zmiany w mózgu i przekazywanie ich w genach potomstwu".

Tę tezę potwierdzają kolejne badania, przeprowadzone przez ASICS, w których "mózgowcy" zaczęli regularnie uprawiać sport.

Sport ma ogromne znaczenie dla mózgu

W eksperymencie wzięły udział osoby, które na co dzień celują w umysłowe rodzaje sportu, jak scrabble, szachy czy gry komputerowe. Podjęły wyzwanie i przez cztery tygodnie regularnie ćwiczyły. Wykonywały lekkie ćwiczenia siłowe i trening kardio.

Okazało się, że wystarczyło zwiększenie aktywności fizycznej do 150 minut tygodniowo, by międzynarodowe rankingi graczy poprawiły się o... 75 proc.! Zależność między kondycją ciała a umysłem jest więc ogromna.

Dla dzieci także. Sport i aktywność fizyczna mogą poprawić koncentrację, pamięć krótkotrwałą i zdolność do rozwiązywania problemów. Badania wskazują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne w stymulowaniu rozwoju intelektualnego, jak nauka języka, czytanie dziecku, układanie puzzli czy gra na instrumencie muzycznym.

Zobacz także:

Jak przyspieszyć naukę mówienia u dziecka? To najlepszy sposób

Co powinno umieć dziecko, które idzie do przedszkola? Wyjaśniamy

Błyskawiczny demontaż szkoły. Te zmiany zabiją polską edukację