Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Co powinno umieć dziecko, które idzie do przedszkola? Wyjaśniamy
Beata Łajca
Beata Łajca 03.03.2024 10:22

Co powinno umieć dziecko, które idzie do przedszkola? Wyjaśniamy

przedszkolak
fot. Pexels

Rekrutacje do przedszkoli już ruszyły. Jeżeli właśnie złożyłaś wniosek o przyjęcie do przedszkola, to upewnij się, czy twoje dziecko jest dobrze przygotowane do nowej sytuacji. Są trzy podstawowe umiejętności, które przyszły przedszkolak musi opanować, aby poradzić sobie w placówce. Jest jeszcze czas, żeby poćwiczyć je z dzieckiem.

Pierwsze dni w przedszkolu bywają trudne nie tylko dla dzieci. My, rodzice, często przeżywamy ten wielki krok w życiu dziecka i zastanawiamy się, jak sobie poradzi w nowej rzeczywistości. Opanowanie tych umiejętności jest konieczne, aby maluch dzielnie stawił czoła przedszkolnym wyzwaniom. Dla niektórych placówek to także warunek pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przyjęcie dziecka.

Samodzielne korzystanie z toalety

Większość dzieci idzie do przedszkola w wieku trzech lat, kiedy powinny już pożegnać się z pieluchą. Ale nie jest to zasadą. Każde dziecko dojrzewa do odpieluchowania w swoim czasie i nie powinniśmy robić niczego na siłę.

Jeżeli zapisujesz dziecko do przedszkola, a ono nadal nosi pampersa, możecie mieć problem. Umiejętność korzystania z toalety to jeden z warunków przyjęcia do przedszkola. Na szczęście od rozpoczęcia rekrutacji do września jest sporo czasu, który możecie wykorzystać na odpieluchowanie.

Pod pojęciem samodzielnego korzystania z toalety kryje się przede wszystkim załatwianie swoich potrzeb do muszli klozetowej. Nikt nie oczekuje od trzylatka, że będzie się idealnie podcierać. W pierwszych miesiącach przedszkola może liczyć na pomoc w tym zakresie.

Musi jednak wiedzieć, kiedy do toalety pójść, jak się z niej korzysta i jak spuszcza się wodę. Powinien też mieć nawyk mycia rąk po każdym skorzystaniu z łazienki.

Oczywiście w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach wpadki się zdarzają i nie ma w tym nic złego. Przedszkole od razu prosi rodziców o przygotowanie ubrań na zmianę dla dziecka, aby mogło się przebrać, kiedy nie zdąży do toalety. 

Beata - 2024-02-28T110607.247.jpg
fot. Pexels

Samodzielne ubieranie się

Dziecko, które idzie do przedszkola, powinno znać części garderoby, wiedzieć, gdzie się je zakłada, odróżniać buty od kapci, a kurtkę od bluzy. Nie musi całkowicie samodzielnie się ubierać, bo panie w przedszkolu chętnie pomagają najmłodszym dzieciom, w miarę swoich możliwości.

Ale jak wiemy, dzieci pod opieką jednej osoby jest dużo, więc umiejętność samodzielnego ubierania będzie w przedszkolu bezcenna. Dobrze, aby maluch potrafił zmienić bieliznę, skarpetki i koszulkę. Jeżeli opanuje te czynności, to poradzi sobie także ze spodniami.

Buty dla 3-latków zazwyczaj kupujemy z rzepami lub suwakami, raczej unikamy sznurówek. Założenie butów także jest w zasięgu możliwości dziecka, które właśnie zaczyna przedszkole. Nieco trudniej może być z kurtką, bo ciężko ją zapiąć.

Jeżeli szykujesz swojego maluszka na przygodę z przedszkolem – poćwiczcie ubieranie. Będzie mu dużo łatwiej, gdy nie będzie czekał, aż pani mu pomoże, tylko ubierze się sam. Unikaj trudnych do zakładania ubrań — sznurówek, skomplikowanych sukienek, obcisłych rajstop i dżinsów z guzikami.

Beata - 2024-02-28T111218.120.jpg
fot. Freepik

Samodzielne jedzenie

Rytm dnia w przedszkolu dyktują pory posiłków. Opiekunowie będą nakładać dzieciom jedzenie na talerze i nalewać zupę do miseczek, ale nie będą ich karmić. Trzylatek musi jeść sam i to nie tylko kanapki czy owoce, które można chwycić rączką.

Najmłodsze dzieci mogą liczyć na to, że ktoś pokroi im kotleta, ale na tym koniec. Umiejętność w miarę skutecznego używania sztućców będzie nieoceniona dla początkującego przedszkolaka. Nikt nie oczekuje od niego perfekcji – bałagan i brudne ubrania zdarzają się często i nikt nie robi z tego afery.

Trzeci rok życia to czas, w którym zdrowo rozwijające się dziecko jest zdolne do samodzielnego jedzenia. Jeżeli do tej pory karmiłaś malucha, bo tak było wam wygodniej, to przyszedł ostatni moment, żeby nad tym popracować.

Dzieci w przedszkolu sprzątają po sobie po zakończonym posiłku. Twój szkrab powinien wiedzieć, że brudne talerze i kubeczki nie znikają magicznie ze stołu. Możesz go włączyć w domowe sprzątanie, wtedy łatwiej będzie mu odnaleźć się w przedszkolnej rzeczywistości.

Beata - 2024-02-28T111510.223.jpg
fot. Pexels

Podsumowanie

Pierwszy dzień w przedszkolu to wielkie wydarzenie dla każdego dziecka. Nie wszystkie maluchy wchodzą z łatwością w nowy etap swojego życia. Warto zadbać o to, aby miały zestaw umiejętności, który pomoże im w przedszkolnej adaptacji.

Jeżeli masz obawy o to, czy twój kochany przedszkolak poradzi sobie z wyzwaniami placówki, porozmawiaj z dyrekcją i dowiedz się, jakie praktyki są tam stosowne.

Przede wszystkim popracuj z dzieckiem w domu. Umiejętności, o których pisaliśmy, nie są poza jego zasięgiem, a rolą rodzica jest ich nauczyć jeszcze zanim oddadzą go do przedszkola.

Nie zniechęcaj się początkowymi porażkami, daj dziecku czas i zachowaj spokój. Nigdy nie strasz przedszkolem! Nie mów: "jak będziesz siusiać w spodnie, to dzieci się będą z ciebie śmiały". W ten sposób na pewno nie pomożesz. 

Zadbaj o to, żeby maluszek czekał na przedszkole jak na wielką przygodę, a nie drżał już na samą myśl o przekroczeniu jego progu.

Zobacz także:

Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek

Wraca z przedszkola i szaleje. Jak pomóc dziecku zapanować nad emocjami?

Skandal w przedszkolu w Drobinie. Nauczycielki szarpały dzieci i zamykały w toalecie