Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Mężczyznom też tyka zegar biologiczny. Kiedy jest dla nich najlepszy czas na dziecko?

Mężczyznom też tyka zegar biologiczny. Kiedy jest dla nich najlepszy czas na dziecko?

Starszy ojciec z dzieckiem
Fot. Freepik/standret

Przyjęło się uważać, że tylko kobietom tyka zegar biologiczny, a mężczyźni są płodni przez całe życie. Ale nie do końca tak jest. Wiek potencjalnego ojca także mocno wpływa na szansę na poczęcie.

Mężczyźni nie tracą płodności do końca życia, jednak z roku na rok ich możliwości w tym zakresie są coraz mniejsze. Co więcej, wiek ojca ma także wpływ na rozwój płodu.

Płodność mężczyzn

Powszechnie wiadomo, że płodność kobiet maleje wraz z wiekiem. Największe szanse na sukces są między 20. a 25. rokiem życia. Jednak już po 35 urodzinach szansa na zajście w ciążę do 15-20 proc. Wydaje się, że mężczyźni natomiast są płodni przez całe życie i w tej kwestii wiek nie ma znaczenia.

Potwierdzają to przykłady ze świata celebrytów i gwiazd kina. Coraz starsi panowie wstawiają na swoje profile społecznościowe zdjęcia z oseskiem w ramionach. Najstarszym ojcem na świecie był Ramjit Raghav, który począł pierwsze dziecko w wieku 94 lat. Dwa lata później urodził się jego kolejny syn.

Faktycznie, mężczyźni wytwarzają plemniki przez całe życie. Jednak okazuje się, że sama produkcja spermy to nie wszystko. O szczęściu w czasie starań o dziecko decyduje jakość nasienia, a ta maleje z roku na rok.

Kasia (70).jpg
Fot. Freepik/Wayhomestudio

Wiek a obniżona płodność

Po 35. roku życia spada wytwarzana liczba plemników i zmniejsza się ich ruchliwość. To jeden z najważniejszych czynników, który obniża szanse na poczęcie dziecka. W okolicach 40-stych urodzin w ejakulacie pojawia się więcej plemników o nieprawidłowej budowie.

Jakość nasienia spada z roku na rok. I chociaż mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie tracą możliwości spłodzenia potomka, z biegiem lat jest to coraz trudniejsze, także ze względu na naturalnie niższe libido.

Jednak nie tylko PESEL ma znaczenie jeśli chodzi o męską płodność. Czasami zdarza się, że sperma 30-latka ma gorsze parametry niż jego 15 lat starszego brata. Tak naprawdę liczy się wiek biologiczny, który określa stopień “wyeksploatowania” organizmu.

30-latek za stary na dziecko

Dla jakości plemników, ich ruchliwości i liczebności zabójcze są używki i uzależnienia. Papierosy i alkohol znacznie podwyższają wiek biologiczny. Okazuje się także, że mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia, kierowcy zawodowi lub osoby pracujące za biurkiem, mają mniejsze szanse na poczęcie dziecka.

Na szczęście jest to odwracalny proces w pewnym zakresie. Wprowadzenie większej aktywności fizycznej i zdrowej diety oraz rezygnacja z używek mogą okazać się pomocne.

Wiek ojca ma wpływ na zdrowie dzieci

To, jak zdrowie i tryb życia mamy wpływa na płód, zostało przebadane wzdłuż i wszerz. Okazuje się jednak, że wpływ na zdrowie maluszka ma także wiek i stan zdrowia ojca. Wraz z wiekiem wzrasta ilość możliwych mutacji w komórkach rozrodczych męskich.

Naukowcy z Kalifornii przebadali ponad 5 tys. ciężarnych kobiet. Udowodnili, że ryzyko poronienia w pierwszych tygodniach ciąży jest zależne nie tylko od wieku matki, ale właśnie ojca. Okazało się, że 1,6 razy wyższe ryzyko samoistnego poronienia występuje w przypadku ciąż ojców po 40. roku życia i prawie 1,9 razy większe, jeśli chodzi o pięćdziesięciolatków.

Zobacz także:

Tę metodę znały już nasze babki. Tak sprawdzisz, kiedy masz dni płodne

Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne

Taka kawa to sekret zdrowia 100-latków. Piją ją wyłącznie na sposób włoski