Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Mają wzrosnąć alimenty od państwa. Samotne mamy czekały na to wiele lat
Marta Uler
Marta Uler 12.04.2024 11:21

Mają wzrosnąć alimenty od państwa. Samotne mamy czekały na to wiele lat

matka i dziecko
Fot. Pixabay/icsilviu

Kwota świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego wzrośnie dwukrotnie, z 500 zł do 1000 zł. To wielki przełom w tym obszarze. Maksymalna suma 500 zł obowiązywała od wielu lat i była nie do ruszenia, mimo podwyżek cen i szalejącej inflacji.

Podniesienie alimentów na dziecko wynika z projektu nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu. To jeden ze "100 konkretach na 100 dni".

Wreszcie wzrosną alimenty

To dobra wiadomość dla samotnych matek, które nie otrzymują żadnego wsparcia finansowego ze strony ojców swoich dzieci. Przez lata (od 2008 r.), mimo inflacji, wzrostu kosztów utrzymania i podwyżek w wielu innych sektorach, alimenty z Funduszu Alimentacyjnego ani drgnęły. Wynosiły maksymalnie 500 zł, w zależności od sumy, jaka została zasądzona przez sąd. 

W tym momencie jest tak, że jeżeli kobieta (ogromna większość samotnych rodziców to kobiety, zostańmy więc przy tym założeniu, choć oczywiście to samo dotyczy samotnych ojców) ma zasądzone alimenty w wysokości 400 zł, a egzekucja komornicza jest bezskuteczna, to może się ubiegać o świadczenie z FA tylko do tej wysokości, co jest akurat zrozumiałe. Ale jeżeli ma zasądzone 850 zł, dostanie tylko 500 zł. To już jest bulwersujące i zwyczajnie niesprawiedliwe.

Fot. Pixabay/marcisim

Alimenty na dziecko – ile wynoszą?

To 500 zł jest tym bardziej oburzające, że średnio alimenty, które przyznają sądy na dzieci, wynoszą od 800 do 1500 zł. Ta pomoc od państwa dla matek jest więc wyjątkowo symboliczna, by nie rzec, że homeopatyczna. Na szczęście to się ma zmienić. Rząd chce się tym zająć, a podwyżkę kwoty alimentów zapowiedział już nawet w swoich "100 konkretach na 100 dni”.

Informację na ten temat opublikowano w 8 kwietnia 2024 roku w wykazie prac legislacyjnych rządu. Opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej regulacja przewiduje podwyższenie maksymalnej wysokości świadczeń z FA z 500 zł do 1000 zł miesięcznie. Zmiana ta ma zacząć obowiązywać na okresy świadczeniowe przypadające po dniu 30 września 2024 roku.

Pozostaje kwestia progu dochodowego

Świadczenie alimentacyjne przysługuje osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 lat albo do ukończenia 25 lat, jeżeli się uczy. Natomiast jeśli ta osoba, ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to świadczenie przyznawane jest bezterminowo.

Zmiana proponowana przez rząd to niewątpliwie wielka ulga dla samotnych matek, choć irytująca pozostaje tu także kwestia progu dochodowego. Wynosi on obecnie 1209 zł netto na osobę w rodzinie. Jeżeli, przykładowo, kobieta ma jedno dziecko i zasądzone 900 zł alimentów, to otrzyma całą tę sumę z Funduszu tylko w przypadku, gdy nie zarobi więcej niż 2418 zł netto. 

Na szczęście nie jest już tak, jak było jeszcze kilka lat temu, że w przypadku przekroczenia progu dochodowego, automatycznie traciło się prawo do alimentów z FA. Obowiązuje tu zasada “złotówka za złotówkę”. W takiej sytuacji, jak czytamy na gov.pl, świadczenie przysługuje w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium. Minimalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługująca z zastosowaniem tego mechanizmu wynosi 100 zł”.

Zobacz także:

Wiemy, gdzie mieszka alimenciarz-rekordzista. Nie uwierzysz, ile pieniędzy jest winny

Alimenty na byłego męża. To możliwe nawet wiele lat po rozwodzie

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?