Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Alimenty na byłego męża. To możliwe nawet wiele lat po rozwodzie

Alimenty na byłego męża. To możliwe nawet wiele lat po rozwodzie

kłócąca się para
Fot. Freepik

Rozwód i rozstanie to bardzo skomplikowana sprawa. Z pewnością to jest jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Nie dość, że łączy się z nią wiele emocji, to jeszcze ciągnie ze sobą szereg formalności, które trzeba załatwić.

Samo przeprowadzenie rozwodu wiąże się z koniecznością zbierania i przedstawiania dokumentów. Często oznacza także batalię sądową i długie kłótnie o majątek, dzieci, wspólne oszczędności.

Rozwód z orzekaniem o winie lub bez

Rozwód może nastąpić bez orzekania o winie, z winy obojga małżonków lub z winy jednego z nich. Jeśli małżonkowie zgodzą się na to, by nie szukać winnego, sąd skupi się tylko na tym, czy faktycznie nastąpił rozpad związku i jak powinna wyglądać opieka nad dziećmi.

Pozostałe sytuacje wymagają często przedstawienia świadków i zbierania dowodów na winę małżonka. Czasami oznacza to zajadłą walkę w sądzie i konieczność zaangażowania prawników.

Dlatego wiele osób decyduje się na przeprowadzenie rozwodu bez orzekania o winie. Jest to na pewno szybsza procedura, czasami zamyka się na jednej rozprawie. W sytuacji dużego stresu i intensywnych emocji jest to kuszące rozwiązanie.

Okazuje się jednak, że rozwód bez orzekania o winie może oznaczać duże straty finansowe. Eksmałżonek może zażądać od ciebie alimentów. Nawet jeśli tak naprawdę to on ponosi odpowiedzialność za rozpad związku.

Kasia (26).jpg
Fot. Freepik

Alimenty na byłego małżonka

Alimenty na byłego małżonka mogą zostać przyznane nie tylko na rozprawie sądowej, ale i lata później. To dlatego, że zgodnie z prawem rodzinnym poprzez zawarcie małżeństwa bierzemy na siebie obowiązek wzajemnej pomocy finansowej. Rozwód nie oznacza, że możemy zrzec się tej odpowiedzialności.

Jeśli jeden z byłych małżonków znajdzie się w sytuacji niedostatku w ciągu pięciu lat od rozwodu, może wystąpić do sądu o przyznanie alimentów. Prawo określa, że można to zrobić w szczególnie trudnych i niezawinionych okolicznościach, na przykład kiedy z powodu choroby nie jesteśmy w stanie pracować.

Okazuje się, że nawet po latach od rozstania ponosi się odpowiedzialność za eksmęża czy eksżonę. Ten obowiązek wygasa, jeśli były partner wejdzie w kolejny związek małżeński. W takiej sytuacji nie mogą już złożyć wniosku o wypłacanie alimentów.

Alimenty przy rozwodzie z orzekaniem o winie

O alimenty od byłego małżonka można wystąpić, jeśli rozwód przebiegł bez orzekania o winie lub jeśli sąd uznał, że obie strony są winne rozpadowi małżeństwa. Dostaną pieniądze, pod warunkiem że znajdą się w trudniej sytuacji finansowej. Jeśli jednak nastąpił rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, sprawa wygląda inaczej.

Małżonek, który zdradzał, stosował przemoc lub z jakiegokolwiek innego powodu ponosi wyłączną winę za rozwód, nie może wystąpić o alimenty. Druga strona natomiast ma do tego otwartą drogę. Co więcej, nie tylko w sytuacji niedostatku, lecz także wtedy, kiedy rozwód obniży jej poziom życia.

Jeśli więc istnieją przesłanki, by sąd orzekł winę byłego małżonka, warto spróbować. To może uchronić nas w przyszłości przed koniecznością łożenia na ekspartnera.

Zobacz także:

1200 zł zamiast 800+. Rodzice nie wiedzą, jakie to proste

Chłopiec został brutalnie pobity w szkole. Dyrekcja nie wezwała karetki do skatowanego dziecka

Piosenka dla mamy doprowadziła Chylińską do łez. Zamieszanie w “Mam talent!”