Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowląt. Stary sposób, który może szkodzić
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 26.09.2023 10:16

Mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowląt. Stary sposób, który może szkodzić

mąka ziemniaczana na odparzenia
fot. Shutterstock

Kąpiel w krochmalu oraz okłady z mąki ziemniaczanej na odparzenia u maluszka, to stary babciny sposób na walkę z zaczerwienieniem skóry. Niestety, lekarze wręcz przestrzegają przed taką formą pielęgnacji. Dlaczego?

Czy mąkę ziemniaczaną i kąpiel w krochmalu można bezpiecznie stosować u niemowlaka? W jakich sytuacjach warto zrobić dziecku kąpiel w krochmalu? Odpowiadamy. 

Mąka ziemniaczana na odparzoną pupę niemowlaka

Mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowlaka to stary domowy sposób radzenia sobie z tym problemem. Dawniej babcie posypywały pośladki dziecka odrobiną mąki, aby uniknąć problemów ze skórą pod pieluszką. 

Metoda ta nadal jest popularna. Rodzice wciąż poszukują informacji, jak stosować mąkę ziemniaczaną na odparzoną pupę. Dermatolodzy nie pochwalają jednak tego sposobu. Jaki mają powód? Głównie taki, że skórą pod pieluszką się poci. Mąka ziemniaczana wchłania wilgoć i może utworzyć barierę, która będzie utrudniała skórze oddychanie. A jak wiadomo – brak dostępu powietrza do pośladków dziecka i wilgotna skóra to główne przyczyny podrażnień. Tak tworzą się odparzenia. 

Lekarze zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt używania mąki ziemniaczanej w zapobieganiu odparzeniom u dziecka. Posypywanie nią pośladków u dziewczynek może doprowadzić do rozwoju infekcji intymnej. Mąka może dostać się do cewki moczowej, w zakamarki warg sromowych, skąd trudno będzie ją usunąć podczas kąpieli. Dlatego lepiej z niej zrezygnować.

Obecnie nie poleca się stosowania żadnych pudrów ani zasypek do pupy. Aby chronić pośladki przed odparzeniem, dermatolodzy profilaktycznie zalecają smarować skórę cienką warstwą kremu do pupy podczas każdego przewijania.  

przewijanie dziecka.pngfot. Canva

Krochmal na odparzenia u dziecka

Inną babciną metodą na odparzenia jest kąpiel w krochmalu. To wodny roztwór mąki ziemniaczanej, przyrządzany podobnie jak kisiel. Nadal można z tej metody korzystać, ale… tylko jeśli zaleci ją lekarz. Dlaczego? Dlatego, że po ten sposób sięga się zwykle, gdy odparzenia są już na skórze i trudno się ich pozbyć. 

Jeśli przy leczeniu odparzenia nie pomaga normalna pielęgnacja, częstsza zmiana pieluszki, wymiana kremu na inny czy wietrzenie pupy, dziecko powinien najpierw zobaczyć pediatra. To on zdecyduje, czym leczyć odparzenie.
 

Kąpiel z krochmalu, jak przygotować i jak stosować?

Jeśli lekarz zaleci taką kąpiel na odparzenia, krochmal możesz przygotować własnoręcznie lub kupić gotowy. Przepis na krochmal jest bardzo prosty. Rozpuść 2 łyżki mąki ziemniaczanej w 2 szklankach zimnej wody. Ugotuj litr wrzątku i dodaj do niej roztwór. Dokładnie wymieszaj. Krochmal powinien lekko zgęstnieć. Ostudź go przed użyciem.

Kąpiel niemowlęcia w krochmalu nie powinna trwać długo. Lekarze zalecają, aby trzymać w niej dziecko do pięciu minut. Krochmal pomaga zmniejszyć stan zapalny, łagodzi swędzenie i wysusza sączące się zmiany na skórze, ale dłuższy kontakt ze skrobią z mąki ziemniaczanej, zamiast pomóc, może nasilić podrażnienia. Dlatego przy odparzeniach kąp dziecko w krochmalu krótko i nie dłużej niż przez dwa dni. 
 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o kąpieli w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu bywa polecana nie tylko przy odparzeniach. Czasem stosuje się ją również przy łagodzeniu zmian wywołanych atopowym zapaleniem skóry lub przy skazie białkowej. Zawsze jednak stosowanie tej metody powinno być skonsultowane z pediatrą. 

Mąka ziemniaczana może uczulać. Gdy stosujemy ją na uszkodzoną skórę, alergeny mają ułatwioną możliwość wnikania do organizmu. Skutkiem tego może być pojawienie się u dziecka uczulenia na ziemniaki. Lecząc jedne zmiany alergiczne, możemy doprowadzić do rozwoju kolejnej alergii.

Zobacz też:

Czerwone dłonie u dziecka. Co to może oznaczać?

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć

Ta mama nigdy nie zapomni pierwszego razu. “Zaczął puchnąć, czuł się fatalnie”

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?