Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Maść nagietkowa to siła działania i prosty skład. Każda mama powinna mieć ją pod ręką
Marta Uler
Marta Uler 29.02.2024 08:51

Maść nagietkowa to siła działania i prosty skład. Każda mama powinna mieć ją pod ręką

Maść nagietkowa - właściwości, zastosowanie
Fot. Portal Parentingowy

Otarcia, zadrapania, drobne wysypki – to codzienność niemal każdego dziecka. Na szczęście szybko można zaradzić tym problemom. Wystarczy sięgnąć po naturalną i niezwykle skuteczną maść nagietkową.

Działa przeciwzapalnie i kojąco, dlatego idealnie sprawdzi się przy drobnych urazach skóry. Ale to nie koniec – pomoże nawet przy rozstępach i żylakach. Naprawdę warto mieć ją zawsze w domowej apteczce. 

Maść nagietkowa do zadań specjalnych

W moim domu była zawsze. Mama wyciągała ją za każdym razem, gdy ktoś z rodziny się zadrapał, skaleczył, gdy zdarł sobie kolano czy nawet oparzył. Maść nagietkowa to jej remedium na wszelkie drobne urazy skóry. I ja także, odkąd zostałam mamą, używam jej bardzo często. Dzieci wciąż się przewracają, nabijają sobie guzy, bawią się ze zwierzakami, a wtedy o przerwanie ciągłości skóry naprawdę nietrudno. 

Co takiego niezwykłego kryje się w tej niepozornej maści? Podobno, jak wiele naturalnych specyfików, historia jej stosowania sięga starożytności. A więc wiemy, że jej działanie opiera się na ogromnym doświadczeniu. Dziś właściwości maści nagietkowej potwierdza już nauka. Polecana jest także przez lekarzy. 

Bazą maści nagietkowej jest surowiec – nagietek lekarski (Calendula officinalis). To uroczy, choć niepozorny, pomarańczowy kwiatek z rodziny astrowatych, dobrze znany z ogródków i parkowych alej, o udowodnionych właściwościach leczniczych. Składnikiem, dzięki któremu maść zawdzięcza swoją konsystencję, zwykle jest lanolina, wazelina, wosk pszczeli, czy olej lniany – w zależności od producenta. 

Fot. Pixabay/Ka8terina

Właściwości lecznicze nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski wykazuje szereg korzystnych właściwości, zarówno dla naszego zdrowia, jak i urody:

  • przeciwzapalne – zawiera substancje, takie jak flawonoidy i kwas salicylowy, które pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Działa szczególnie dobrze w przypadku drobnych skaleczeń, oparzeń słonecznych czy łagodnych stanów zapalnych skóry,
     
  • przeciwbakteryjne – dlatego przydaje się podczas leczenia infekcji skórnych, ran, owrzodzeń czy stanów zapalnych,
     
  • gojące  – nagietek stymuluje produkcję nowych komórek skóry, a tym samym skraca czas gojenia się ran i zmniejsza ryzyko powstawania blizn,
     
  • łagodzące – skutecznie koi podrażnienia skóry, swędzenie oraz zaczerwienienie. Może być stosowany do pielęgnacji skóry wrażliwej,
     
  • poprawiające krążenie – tym samym przyczynia się do lepszego zaopatrzenia tkanek w tlen i składniki odżywcze, a to z kolei sprzyja procesowi gojenia się ran i regeneracji tkanek.

Zastosowanie maści nagietkowej

Ze względu na właściwości samego nagietka, maść nagietkowa sprawdzi się więc przy:

  • wszelkich podrażnieniach, zaczerwienieniach skóry,
     
  • miejscowych stanach zapalnych,
     
  • otarciach, zadrapaniach, drobnych skaleczeniach,
     
  • oparzeniach, odmrożeniach,
     
  • ugryzieniach owadów,
     
  • suchych, pękających ustach,
     
  • przesuszonej skórze dłoni i stóp,
     
  • niezbyt nasilonym trądziku,
     
  • ze względu na swoje właściwości usprawniające krążenie, może być stosowana przy żylakach i hemoroidach,
     
  • a nawet w rozjaśnianiu blizn i rozstępów.

Choć spektrum działania maści nagietkowej jest naprawdę szerokie, trzeba pamiętać, że jednocześnie jest to produkt bardzo delikatny i w związku z tym raczej nie pomoże przy poważniejszych stanach. 

Kto nie powinien stosować maści nagietkowej?

Jeśli masz nasilone objawy, nie powinnaś podejmować leczenia na własną rękę. Mimo że maść nagietkowa jest uznawana za bezpieczny środek, zawsze lepiej zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed jej użyciem, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie poważnych problemów skórnych. Na pewno nie należy jej stosować na otwarte rany.

Na maść nagietkową powinny również uważać osoby z alergiami, a zwłaszcza uczulone na rośliny z rodziny astrowatych, ponieważ mogą również reagować alergicznie na stosowanie maści nagietkowej. Bez konsultacji z lekarzem nie powinny jej używać kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią. Zwłaszcza nie jest wskazane smarowanie maścią nagietkową pogryzionych czy wręcz zmienionych zapalnie brodawek sutkowych przez kobiety karmiące piersią. 

Zobacz także:

Kup ten olej i nie martw się o rozstępy w ciąży. Nie uwierzysz, jaki jest skuteczny 

Maść majerankowa na katar u dziecka. Oczyści nosek maluszka w dwa dni [PRZEPIS]

Tę maść kupisz za mniej niż 10 zł. To skuteczna pomoc w walce z wypryskami