portalparentingowy.pl Szkoła Minister edukacji o planowanych zmianach od 1 września. Co zakłada rozporządzenie?
Fot. Piotr Molecki/East News

Minister edukacji o planowanych zmianach od 1 września. Co zakłada rozporządzenie?

25 maja 2022
Autor tekstu: Wioleta Piróg

Od 1 września do szkół mają wejść zmiany. Dotyczą edukacji dla bezpieczeństwa — podstawa programowa przedmiotu ma być rozszerzona. Minister Edukacji i Nauki zaprezentował projekt rozporządzenia.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, w środę został skierowany do konsultacji publicznych. Proponowane przez ministra Przemysława Czarnka zmiany mają wejść w życiu na początku przyszłego roku szkolnego.

Co jest w rozporządzeniu?

Zgodnie z projektem rozszerzeniu ma ulec podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie w roku szkolnym 2022/2023 mają poznawać treści związane z obronnością państwa, nabyciem umiejętności strzelectwa oraz przygotowaniem uczniów do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi.

Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania – napisano w rozporządzeniu.

Projekt zakłada także rozszerzenie zakresu nauczania podstaw pierwszej pomocy, który ma być uzupełniony o znajomość zasad pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej.

Edukacja obronna zamiast edukacji zdrowotnej

Wśród planowanych zmian jest zastąpienie edukacji zdrowotnej edukacją obronną obejmującą wymagania z zakresu: reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, cyberbezpieczeństwa w wymiarze wojskowym i szkolenia strzeleckiego.

Podczas szkolenia strzeleckiego uczniowie mają nauczyć się składania i rozkładania broni oraz strzelania z wykorzystaniem: broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych.

Szkoły, które nie będą miały możliwości prowadzenia szkolenia z powodu braku dostępu do wymienionych w projekcie rozporządzenia rodzajów strzelnic, będą mogły prowadzić zajęcia z tego zakresu w miarę dostępnych możliwości. A obowiązek realizacji szkolenia strzeleckiego miałby zostać nałożony na nie od roku szkolnego 2024/2025.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Obserwuj nas w
autor
Wioleta Piróg

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy