Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Minister Edukacji podpisał trzy projekty rozporządzeń. Wejdą w życie we wrześniu tego roku
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 09.03.2022 01:00

Minister Edukacji podpisał trzy projekty rozporządzeń. Wejdą w życie we wrześniu tego roku

Książki
fot. lil_foot_ z Pixabay, canva.com

8 marca Przemysław Czarnek podpisał trzy projekty rozporządzeń, które wejdą w życie we wrześniu 2022 roku. Zmiany dotyczą nowego przedmiotu historia i teraźniejszość oraz podstawy programowej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie.

O wprowadzeniu lekcji HIT-u miały zadecydować braki uczniów w wiedzy z historii najnowszej. Nowy przedmiot ma stanowić alternatywę dla WOS-u na poziomie podstawowym w szkołach średnich.

Nowy przedmiot w szkołach

Historia i teraźniejszość ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych na poziomie podstawowym. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji nowy przedmiot będzie obejmował "zagadnienia z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat". Zajęcia z historii i teraźniejszości będą prowadzone przez dotychczasowych nauczycieli wiedzy o społeczeństwie oraz historii. W czerwcu rozpoczną się specjalne kursy, które pozwolą im przygotować się do prowadzenia nowego przedmiotu.

Wymiar godzin lekcyjnych historii i teraźniejszości prezentuje się w następujący sposób:

- liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny), - technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny), - branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina

Ministerstwo Edukacji wprowadza zmiany

Zgodnie z podpisanym przez Czarnka rozporządzeniem zmianie ulegnie również wymiar godzin lekcyjnych historii w zakresie podstawowym.

- Wymiar godzin historii w zakresie podstawowym z obecnych 8 zostanie zmniejszony do 7 godzin (w cyklu kształcenia). Lekcje historii w ostatniej klasie liceum ogólnokształcącego i technikum będą realizowane do końca pierwszego semestru.

Ponadto zmodyfikowany zostanie zakres tematów podejmowanych na lekcji historii. Zmiany mają mieć "charakter punktowy".

- Polegają także na wydłużeniu narracji historycznej o okres 2004-2015 z jednoczesną redukcją wybranych zagadnień historycznych w ramach poszczególnych epok — czytamy na stronie gov.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: gov.pl