portalparentingowy.pl
Ministerstwo Edukacji i Nauki

fot. Marek BAZAK/East News

Ministerstwo ogłosiło. Ważne rekomendacja dla szkół ws. nauki stacjonarnej

27 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Chociaż Ministerstwo Edukacji i Nauki nie zapowiada zamknięcia szkół, to uczniowie są co jakiś czas wysyłani na zajęcia zdalne. Rodzice domagają się ustabilizowania sytuacji. Anna Ostrowska przekazała oświadczenie dotyczące nowej rekomendacji resortu.

Na podstawie nowej rekomendacji dyrektorzy szkół będą mogli decydować, która grupa uczniów pozostanie w szkole, a która zostanie wysłana do domu. Do tej pory na kwarantannę były wysyłane całe klasy, roczniki lub szkoły. Od teraz będzie można ich dzielić.

Rekomendacja Ministerstwa Edukacji

Redakcja TVN24 zapytała Ministerstwo Edukacji o nowe rekomendacje związane z funkcjonowaniem placówek w czasie pandemii. Rzeczniczka resortu, Anna Ostrowska, wydała w odpowiedzi oficjalny komunikat.

- [Rekomendacja] umożliwi uczniom, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, udział w  zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły, a w miarę możliwości organizacyjnych (m.in. technicznych, lokalowych, kadrowych) także w zajęciach obowiązkowych w trybie stacjonarnym.

Decyzja Ministerstwa umożliwi dyrektorom podzielenie klasy czy grupy na części i wysłanie tylko niektórych z nich na nauczanie online. Nauczyciele będą dzielili czas pomiędzy uczniów fizycznych a zdalnych.

- Dzięki takiej rekomendacji każdy dyrektor szkoły może zastosować elastyczne narzędzie dostosowane do warunków i możliwości organizacyjnych swojej placówki, tak aby uczniowie, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, mogli swobodnie uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych i uczyć się w sposób tradycyjny, na terenie szkoły — wytłumaczyła Anna Ostrowska.

ministrer edukacji

Komunikaty Ministerstwa Edukacji o funkcjonowaniu szkół w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Rodzice o decyzjach Ministerstwa Edukacji

Na ten moment nauczanie zdalne utrudnia funkcjonowanie wielu polskim rodzinom. Kwarantanna może być nałożona na ucznia z dnia na dzień. Zwykle trwa ona około tygodnia lub dwóch. Rodzice dla portalu edziecko.pl skarżą się na swoją sytuację:

- Zdrowie naszych dzieci się nie liczy? Chodzą do szkół i się zarażają. Od kiedy będą zdalne?

- Mam syna w przedszkolu. Grupa była zawieszana już tyle razy, że wysłałam go do dziadków na dwa tygodnie. Na razie rezygnujemy z przedszkola. Z żalem, ale musimy pracować. Nie możemy non stop siedzieć na kwarantannie ze zdrowym dzieckiem.

Obecnie Ministerstwo zapewnia, że pełne nauczanie zdalne nie zostanie wprowadzone. Zdaniem przedstawicieli rządu izolacja jest zbyt dotkliwa dla zdrowia psychicznego młodych.

- Dla nas większym ryzykiem jest w tej chwili zamknięcie szkół i rozwój wszystkich przypadłości psychicznych w aspekcie zachowań społecznych naszych dzieci, niż samo zakażenie się wśród dzieci COVID-19 - tłumaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: edziecko.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Wiceminister zdrowia o szczepieniach 5-latków

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze

  • Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa

Czy zdałbyś kartkówkę z polskiego? Sprawdź swoją wiedzę na temat lektur szkolnych

Pytanie 1 z 5

Która z tych bohaterek miała rude włosy?

Błędy, których rodzice po kilku latach żałują najbardziej. Lepiej opamiętać się w porę

Slajd 1 z 7

1. Nie przytulałeś/aś dziecka wystarczająco często.

Badania pokazują, że przytulanie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Bliski kontakt z rodzicami redukuje stres, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz samoocenę dziecka. Warto codziennie przytulać swoją pociechę, tak długo jak tylko to możliwe.Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Szkoła

Przemysław Czarnek skomentował kontrowersje wokół "lex Czarnek"

Czytaj więcej >

Szkoła

Czarnek i Kowalski chcą systemowego nauczania języka polskiego za granicą

Czytaj więcej >

Szkoła

"Lex Czarnek" przeszło przez sejm. Ministerstwo Edukacji tłumaczy, co czeka uczniów

Czytaj więcej >

Szkoła

Wiceminister o Laboratoriach Przyszłości w polskich szkołach

Czytaj więcej >

Szkoła

Sejm zdecydował ws. "Lex Czarnek". Co czeka uczniów?

Czytaj więcej >

Szkoła

Przemysław Czarnek: "W 99% szkół nauka przebiega bez przeszkód"

Czytaj więcej >