portalparentingowy.pl
Model: skandynawski najlepszy dla uczniów

pixabay

Uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Jak działa skandynawski model edukacji?

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Szukając najlepszych szkół na świecie warto skierować wzrok w stronę Finlandii. Skandynawski model edukacji, który jest tam stosowany sprawił, że uczniowie przewodzą w wielu światowych rankingach

Skandynawski model edukacji od lat zajmuje czołowe pozycje wśród rankingów uwzględniających efektywność nauczania. W największym stopniu rozwinięto go w Finlandii. Opiera się na kilku podstawowych założeniach, które pomagają dzieciom osiągać sukcesy, ale nie nakładają na nie niepotrzebnej presji. 

Skandynawski model edukacji - dlaczego jest tak skuteczny?

Podstawowe założenie skandynawskiego modelu edukacji zaczerpnięte jest z myśli Alberta Einsteina, które mówi - “nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie ciężki obowiązek”. Za tym, że podejście jest skuteczne, przemawiają rankingi skuteczności nauczania. Jednym z nich jest PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów), który ocenia umiejętności matematyczne, przyrodnicze, a także czytanie ze zrozumieniem. Finlandia już od 10 lat znajduje się w ścisłej czołówce zestawienia.

Do tak świetnych wyników przyczynia się między innymi ogromne zaufanie, jakim wśród uczniów cieszą się nauczyciele. Nie podlegają oni tak ścisłej kontroli, jak na przykład w Polsce. Nie korzystają również ze ściśle określonego planu nauczania opartego na tygodniowych planach pracy i notowaniu wszystkich swoich poczynań. Oczywiście nie oznacza to, że nauczyciele uczą totalnie tego, co chcą. Przekazują oczywiście określoną wiedzę, ale robią to w sposób bardziej dostosowany do indywidualnych możliwości i predyspozycji uczniów.

W fińskiej szkole panuje atmosfera wolności. Uczniowie zwracają się do nauczycieli po imieniu. Nie noszą mundurków oraz nie spędzają zbyt dużo czasu w szkolnej ławie. Naukę rozpoczynają w wieku 7 lat. Przez pierwsze 4 lata nie otrzymują żadnych ocen, a przez 6 nie mają egzaminów. Duża część przedmiotów, których się uczą, zależy od ich samodzielnego wyboru. 

Skandynawski model edukacji zakłada, że stres i presja niszczą w dzieciach chęć do nauki. Obowiązek jest tutaj uznawany za wroga kreatywności. Klasy są relatywnie małe, co umożliwia nauczycielom indywidualne podejście do każdego dziecka. Uczniów nie dzieli się na lepszych i gorszych. Każdy z nich ma po prostu inne predyspozycje i możliwości, swoją drogę do przejścia.

Edukacja w Finlandii jest całkowicie darmowa. System szkolnictwa jest w niemal 100% państwowy. Nie ma czegoś takiego jak szkoły elitarne. Kładzie się bardzo duży nacisk na równość. Co ciekawe, mimo iż dzieci nie są tam zmuszane do nauki, aż 93 procent z nich uzyskuje później dyplom ukończenia uczelni wyższej.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

Terapia pedagogiczna

Szkoła

Terapia pedagogiczna

Czytaj więcej >
Ćwiczenia dla dyslektyków

Szkoła

Ćwiczenia dla dyslektyków

Czytaj więcej >
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Szkoła

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Czytaj więcej >
Dziecko

Szkoła

Szczegóły w sprawie ferii zimowych. Rodzice nie będą zadowoleni

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Przemysław Czarnek o nauce zdalnej. Przyznał, że nie był świadomy istnienia ważnego problemu

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

Czytaj więcej >