Uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Jak działa skandynawski model edukacji?
Skandynawski model edukacji od lat zajmuje czołowe pozycje wśród rankingów uwzględniających efektywność nauczania. W największym stopniu rozwinięto go w Finlandii. Opiera się na kilku podstawowych założeniach, które pomagają dzieciom osiągać sukcesy, ale nie nakładają na nie niepotrzebnej presji.
Skandynawski model edukacji - dlaczego jest tak skuteczny?
Podstawowe założenie skandynawskiego modelu edukacji zaczerpnięte jest z myśli Alberta Einsteina, które mówi - “nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie ciężki obowiązek”. Za tym, że podejście jest skuteczne, przemawiają rankingi skuteczności nauczania. Jednym z nich jest PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów), który ocenia umiejętności matematyczne, przyrodnicze, a także czytanie ze zrozumieniem. Finlandia już od 10 lat znajduje się w ścisłej czołówce zestawienia.
Do tak świetnych wyników przyczynia się między innymi ogromne zaufanie, jakim wśród uczniów cieszą się nauczyciele. Nie podlegają oni tak ścisłej kontroli, jak na przykład w Polsce. Nie korzystają również ze ściśle określonego planu nauczania opartego na tygodniowych planach pracy i notowaniu wszystkich swoich poczynań. Oczywiście nie oznacza to, że nauczyciele uczą totalnie tego, co chcą. Przekazują oczywiście określoną wiedzę, ale robią to w sposób bardziej dostosowany do indywidualnych możliwości i predyspozycji uczniów.
W fińskiej szkole panuje atmosfera wolności. Uczniowie zwracają się do nauczycieli po imieniu. Nie noszą mundurków oraz nie spędzają zbyt dużo czasu w szkolnej ławie. Naukę rozpoczynają w wieku 7 lat. Przez pierwsze 4 lata nie otrzymują żadnych ocen, a przez 6 nie mają egzaminów. Duża część przedmiotów, których się uczą, zależy od ich samodzielnego wyboru.
Skandynawski model edukacji zakłada, że stres i presja niszczą w dzieciach chęć do nauki. Obowiązek jest tutaj uznawany za wroga kreatywności. Klasy są relatywnie małe, co umożliwia nauczycielom indywidualne podejście do każdego dziecka. Uczniów nie dzieli się na lepszych i gorszych. Każdy z nich ma po prostu inne predyspozycje i możliwości, swoją drogę do przejścia.
Edukacja w Finlandii jest całkowicie darmowa. System szkolnictwa jest w niemal 100% państwowy. Nie ma czegoś takiego jak szkoły elitarne. Kładzie się bardzo duży nacisk na równość. Co ciekawe, mimo iż dzieci nie są tam zmuszane do nauki, aż 93 procent z nich uzyskuje później dyplom ukończenia uczelni wyższej.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: parenting.pl