Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Nauka samodzielnego jedzenia dla niemowlaka. Na czym polega metoda BLW
Karol Zaborowski
Karol Zaborowski 23.03.2022 04:11

Nauka samodzielnego jedzenia dla niemowlaka. Na czym polega metoda BLW

Metoda BLW: na czym polega
fot. pixabay.com/vikvarga

Większość rodziców wprowadzając do diety dziecka pokarmy stałe, własnoręcznie karmi malucha przy użyciu łyżeczki. Wymaga to poświęceniu dziecka dodatkowej uwagi, jak i cierpliwości, jeżeli maluch akurat nie będzie chciał jeść tego, co dla niego przygotowaliśmy.

W tej sytuacji pomocna może się okazać metoda BLW, której założenia polegają na tym, że to dziecko samodzielnie decyduje o tym, czy i co będzie jadło. Rodzic jedynie przygotowuje posiłek i obserwuje malucha na wszelki wypadek.

Metoda BLW w praktyce

BLW to skrót od Baby-led Weaning, chociaż w Polsce często rozwija się go do „bobas lubi wybór”. Jej założenia są bardzo proste, ponieważ chodzi w niej o to, aby dziecko samo decydowało o swoim jedzeniu.

Oczywiście to rodzic przygotowuje w odpowiedni sposób posiłek dla malucha, ale jego udział w procesie jedzenia kończy się w momencie podania dziecku jedzenia. To maluch przy użyciu swoich rączek ma poznać nowy produkt, powąchać go i ostatecznie spróbować.

Trzeba pamiętać, że pokarm musi być zarówno odpowiednio dobrany, jak i przygotowany. Istotne jest też to, aby dziecku dawać na raz tylko jeden nowy produkt i zmienić go po 2 czy 3 dniach. Nie wolno też zapominać, że w momencie, kiedy dziecko poznaje nowe produkty, to wciąż podstawą jego diety jest mleko matki lub modyfikowane. Owoce lub warzywa stanowią jedynie dodatek.

Chcąc wypróbować metodę BLW, warto wiedzieć, jakie produkty będą się do tego nadawać. Wśród warzyw można wymienić, chociażby marchewkę, którą trzeba wcześniej ugotować i pokroić w słupki. Doskonale sprawdzą się również małe różyczki kalafiora lub półplasterki gotowanego buraka.

Maluszkowi można też podać jajko na twardo, gotowane pulpeciki drobiowe, kulki ryżowe lub makaronowe oraz kawałki pieczywa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

źródło: Parenting