Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Na świąteczne zakupy z dziećmi tylko w niedzielę. Znamy daty
Marta Uler
Marta Uler 15.11.2023 13:00

Na świąteczne zakupy z dziećmi tylko w niedzielę. Znamy daty

Niedziele handlowe w grudniu
Fot. East News/Marek BAZAK/East News

Wigilia, oficjalnie, to nie święto, choć dla Polaków jest właśnie najważniejszym dniem z całego Bożego Narodzenia. Zwykle w Wigilię biegaliśmy jeszcze po sprawunki, niemal do ostatniej chwili. W centrach handlowych szpilki nie dało się wcisnąć.

W tym roku będzie inaczej. Zgodnie z przepisami, handlowe powinny być dwie niedziele poprzedzające święta. Ale ponieważ Wigilia 2023 wypada także w niedzielę, zadecydowano o zmianie.

Handlowe niedziele w 2023

Przed nami ostatnie handlowe niedziele w tym roku. Zgodnie z wcześniejszym planem, w grudniu miały być dwie, poprzedzające święta Bożego Narodzenia, tj. 17. i 24. grudnia. Jednak właśnie podjęto decyzję o zmianie w tej kwestii. W Wigilię nie będzie już można zrobić zakupów. Handlowe niedziele zostały przesunięte i będą to jednak 10 i 17 grudnia. 

"Rząd proponuje, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, 24 grudnia, była dniem objętym zakazem handlu. Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jednocześnie tzw. niedziela handlowa ustanowiona zostanie 10 grudnia" – poinformowała w komunikacie po posiedzeniu rządu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zakupy trzeba będzie zrobić wcześniej

Kto nie ma zbyt wiele czasu na robienie zakupów, będzie musiał dobrze zorganizować sobie czas w grudniu. Od dziesiątego jest jeszcze dość daleko do świąt, więc łatwo można przegapić ten dzień, w którym rzeczywiście można by kupić choć kilka prezentów. 

Co ciekawe, i o tym też trzeba pamiętać, 10 grudnia sklepy będą otwarte tylko pół dnia, do godziny 14.00, czyli tak, jakby to było właśnie w Wigilię... No, ale to jednak nie jest Wigilia i nikt nie będzie pędził tego dnia do domu szykować wieczerzę. Doprawdy, mógłby ten dzień być już handlowy do końca. 

Może w końcu zniesiony zostanie zakaz handlu w niedzielę

Gdy utworzy się wreszcie nowy rząd, może coś się zmieni w tej kwestii. "Powrót do handlowych niedziel to dobre i potrzebne rozwiązanie” – powiedział dla "Rzeczpospolitej" Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Gospodarka z pewnością by odetchnęła.

Koalicja Obywatelska jeszcze przed wyborami obiecywała likwidację zakazu handlu w niedziele. Rzecz jasna, przy pełnym poszanowaniu praw pracowników – każdy powinien mieć zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę. Na podobnym stanowisku stoi Trzecia Droga. Jednak czy dojdzie do jakichś zmian w tej kwestii, to się dopiero okaże.

Póki co, za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów, nawet kara ograniczenia wolności.

Żródło: PAP

Zobacz także:

Dantejskie sceny w Lidlu. Ludzie wyrywali sobie rzeczy z rąk, walczyli od 6 rano

Już więcej nie pójdziesz do sklepu bez rękawiczek. Ten tekst otworzy ci oczy

TEDi wycofuje okropną zabawkę. Możesz zwrócić ją w każdym sklepie