Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Najchętniej spałby do południa. Jak budzić do szkoły obrażonego nastolatka?
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 10.09.2023 10:53

Najchętniej spałby do południa. Jak budzić do szkoły obrażonego nastolatka?

jak obudzić nastolatka do szkoły
Fot. Canva

Kiedy dziecko jest małe, rodzice marzą, żeby choć w weekend pospało dłużej niż do 6:00. Gdy maluch zmienia się w nastolatka, dorośli zastanawiają się, jak to możliwe, że zamiast śmiechu o poranku słyszą jęczenie. "Jeszcze pięć minut..." - niesie się przez miejskie osiedla i wioski.

Nastolatek ma zupełnie inny rym dobowy, niż małe dziecko czy dorosły. Dla niego 6:00 rano to środek nocy. Zaśnięcie o 22:00 graniczy z cudem. Dlatego, tak ciężko rano podnieść powieki. Ale jest kilka sposobów, żeby budzenie nastolatka nie było koszmarem.

Oszukiwanie natury, czyli przygotuj przestrzeń do spania

We wrześniu to może być droga przez mękę, ale niewyspany nastolatek, to rozproszony nastolatek. Młody człowiek musi się skupiać w szkole, troszczyć się o relacje rówieśnicze i być aktywny na zajęciach dodatkowych. W roku szkolnym jego umysł chodzi na najwyższych obrotach, dlatego tak ważne jest efektywne odpoczywanie.

W sypialni nastolatka muszą znaleźć się zupełnie zaciemniające zasłony lub rolety typu blackout. Wieczorem wypracujcie wspólny system wyciszenia, np. o 21:00 wyłączacie komputer i odkładacie telefony, wtedy funkcjonujecie już bez niebieskiego światła, które ludzki mózg odbiera, jako sygnał, że jest środek dnia. Możecie włączyć spokojną muzykę. 

Po ciepłej kąpieli zasłońcie okna, można jeszcze chwilę poczytać przy małej lampce, ale kiedy pojawi się pierwsze ziewnięcie, niech młody człowiek zgasi światło i idzie spać. Sypialnia powinna być przewietrzona i dość chłodna, max. 19 st. C. W telefonie niech włączy tryb samolotowy i odłoży go na tyle daleko od łóżka, żeby musiał wstać, gdy zadzwoni budzik.

Kopia – Green Beans (28).jpg

Ciężkie poranki w rytmie muzyki i natury

Z nastolatkami jest tak, że czasem choćby strzelały armaty - śpią jak kamienie. Budzik młodego człowieka (zresztą twój też) powinien wydawać z siebie dźwięki budzącej się przyrody. Najlepiej nastawić narastającą głośność. Kiedy go usłyszysz, idź odsłonić okno, ale nie wyłączaj budzika. 

Włącz w kuchni radio z radosną muzyką, niech dźwięki z domu powoli dostają się do jego świadomości. Spokojne powolne wybudzanie działa dużo lepiej, niż ściąganie z dziecka kołdry, ale wymaga też czasu. Dlatego nastaw jego budzik nawet 20 minut wcześniej, niż faktycznie powinien wstać.

Po 15 minutach idź i powiedz spokojnie, że już pora wstawać. Wtedy przyjdzie czas na "jeszcze pięć minut". Po tym czasie stanowczo, ale spokojnie poproś, aby poszedł do łazienki.

Porządne śniadanie na dobre wstawanie

Wbrew reklamom płatków śniadaniowych i amerykańskim filmom, ani płatki, ani tosty nie są dobrym pomysłem na śniadanie dodające energii. Posiłek powinien być głównie białkowo - tłuszczowy, dzięki czemu dziecko uniknie spadków energii i senności w ciągu dnia. 

Zaserwuj owsiankę z owocami, lub jajecznicę - to dania, które dodają energii. Koniecznie do tego zielona herbata  budzi lepiej niż kawa, albo szklanka soku pomarańczowego. Kwaśne smaki pobudzają do działania, tak samo, jak chłodny prysznic.

Zadbaj o pełnowartościowy posiłek do szkoły, w zależności od zajęć, jakie dziecko ma tego dnia, przygotuj w odpowiednich proporcjach coś dla ciała i dla umysłu. Pamiętajcie o wodzie! Świetnym napojem, który dodaje energii i przy okazji dba o odporność, jest ciepła woda z miodem, imbirem i cytryną. Zdecydowanie lepiej przysłuży się młodemu człowiekowi niż energetyki

Dużo świeżego powietrza

Po powrocie ze szkoły, nim nastolatek zacznie odrabiać lekcje, niech wyjdzie na świeże powietrze, może to być spacer z psem, albo rodzicem. Wspólny jogging, rower, albo zwykła przechadzka. Dotlenią umysł i ułatwią nie tylko skupienie na pracy domowej, ale też ułatwią wieczorne zasypianie. 

Lekcje od rana do nocy, nawał obowiązków i stres związany z relacjami towarzyskimi mogą powodować u dziecka problemy z zasypianiem. Wieczorem warto dać mu czas na spokojny relaks w wannie i zaserwować do kolacji herbatkę z melisy lub rumianku. Napar pomoże się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Jutro będzie łatwiej.

A weekend daj mu się wyspać, tak po prostu. Nastolatek naprawdę tego potrzebuje tak jak odrobiny swobody. Zaufaj mu, to zaprocentuje dobrą relacją.

Zobacz także:

Eksperci wstrząśnięci. Hasło z podręcznika do religii mrozi krew w żyłach

Ksiądz wyjaśnia: Czy dziecko, które nie chodziło na religię, będzie mogło wziąć ślub kościelny?

Czarnek zmasakrowany przez kilkulatkę. Reakcja uczennicy hitem internetu