Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Nastolatki

Nastolatki

Nastolatki – czyli kto? Podstawowe informacje

Nastolatki (często określane jako „nastolatkowie”, co ze słownikowego punktu widzenia nie jest), to młodzież w okresie dojrzewania, w wieku od 11. do 19. roku życia – stąd też wzięło się samo pojęcie „nastolatkowie”, sugerując, że dana osoba ma lat „kilkanaście”. 

Wbrew pozorom, nastolatki pod kątem rozwojowym stanowią bardzo zróżnicowaną grupę – wszak inne priorytety będą mieć osoby, które dopiero ukończyły jedenasty rok życia i uczęszczają do szkoły podstawowej, a inaczej rzecz będzie wyglądała u dziewiętnastolatków, którzy często (co warto podkreślić, jako osoby dorosłe) stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy.

Tak czy inaczej, można z grubsza stwierdzić, że okres nastoletni jest jednym z najtrudniejszych w życiu – zarówno dla samych nastolatków, jak i dla ich rodziców. Jest to bowiem nie tylko etap intensywnego rozwoju fizycznego dzieci i przeistaczania się ich w młodych dorosłych, ale także okres wyczerpujący psychicznie. To właśnie jako nastolatkowie jesteśmy zmuszeni do podejmowania decyzji na temat naszych dalszych losów, a w edukacji jest to okres aż nader intensywny.

O czym powinni pamiętać rodzice nastolatków?

Wszyscy rodzice powinni mieć na względzie, że okres nastoletni jest dla młodzieży niezwykle trudny. To czas dojrzewania, w którym z jednej strony nadal jesteśmy dziećmi, a z drugiej musimy podejmować odważne decyzje, które wpłyną na naszą przyszłość. Z całą pewnością w trakcie tej długiej i krętej drogi nie obejdzie się bez wszelkiej maści problemów.

Rodzice powinni wspierać swoje dzieci, poświęcać im czas i zapewniać o swoim bezwarunkowym wsparciu. Nie należy przy tym w żaden sposób trywializować marzeń czy problemów swoich pociech, bo nawet jeżeli nam wydają się one błahe i nieistotne, to dla nastolatka może być to ściana nie do przeskoczenia.

Rozwój i zdrowie nastolatków – jak je zapewnić?

Wiek nastoletni to czas niezwykle intensywnego rozwoju – zarówno fizycznego jak i psychicznego – który należy wspomagać odpowiednim stylem życia. Fundamentalne zasady nie będą jednak w tej materii szczególnie zróżnicowane w porównaniu do dorosłych. Podstawę stanowi oczywiście zdrowa, zbilansowana dieta, zasobna we wszelkie składniki odżywcze, substancje mineralne i witaminy – niekiedy wskazane mogą być również odpowiednie suplementy dla nastolatków.

Celem utrzymania jak najlepszego samopoczucia i zdrowia, nastolatki powinny zapewniać sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i dbać o właściwą higienę snu, choć z uwagi na fakt, że jest to dość intensywny okres w ich życiu, może to być trudne. Nie wolno zapominać również o rekreacji i minimalizowaniu wszelkich czynników stresogennych.

Pokaż więcej

nastolatka
12.07.2024 10:42 Uwolnić nastolatka. Jak sobie radzić, gdy dziecko się oddala

Narodziny dziecka zmieniają w życiu matki wszystko. Pojawia się poczucie, że ona już nigdy nie będzie sama na świecie. Ona jest dziecka, a dziecko jest jej. Jednak w tej relacji przychodzi także trudny moment, gdy trzeba dziecko uwolnić. A nie jest on łatwy.Niekiedy można usłyszeć od koleżanki, czy siostry, że teściowa jest straszna, że ciągle wyzwania do synusia, choć ten ma już swoją rodzinę i oddzielne życie. A może sama doświadczasz tego, że matka pokazuje niezadowolenie z twoich decyzji, albo wręcz oczekuje, że włączysz ją w proces decyzyjny, np. w kwestii wyboru partnera, czy zmiany pracy. Zdaje się, że nie dostrzega twoich siwych włosów i zmarszczek wokół oczu. To dowód, że nigdy cię nie uwolniła.

Twister konkurs
18.06.2024 10:58 Odkryj Kosmos Możliwości i realizuj swoje pasje!

1 czerwca 2024 roku rusza już druga edycja kampanii marki Twister – „Rozkręć się z Twisterem – Odkryj Kosmos Możliwości”. To wyjątkowa okazja dla młodych talentów, by rozwijać swoje pasje i zdobyć atrakcyjne nagrody. W tym roku uczestnicy mogą wygrać stypendia na rozwój swoich zainteresowań o wartości 1000 zł, 5000 zł lub 10000 zł. Dodatkowo do wygrania jest również miejsce na Twister Camp, gdzie znani influencerzy będą dzielić się swoją receptą na sukces!  Co należy zrobić, by mieć szansę na wygraną?Kampania „Rozkręć się z Twisterem – Odkryj Kosmos Możliwości” nie tylko zachęca do rozwoju pasji przez młodzież, ale również podejmuje ważne społecznie tematy, zachęcając młodych do odpowiedzialnego i kreatywnego korzystania z mediów społecznościowych. Partnerami akcji jest sieć sklepów Żabka oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

nastolatki
10.06.2024 14:06 Edukacja seksualna w Polsce? Nastolatki nawet nie umieją się podmyć, a co dopiero zabezpieczyć przed ciążą

Kilka tygodni temu Polakami wstrząsnęła wiadomość o 13-letniej dziewczynce, która podczas szkolnej wycieczki urodziła dziecko. Choć wciąż żyjemy losami jej i jej malutkiego dziecka, to trzeba zdać sobie sprawę z tego, że to niejedyna taka historia. O tej po prostu zrobiło się głośno.Na ten temat rozmawiam z ginekolożką, dr Katarzyną Pietuch. Lekarka w ciągu wielu lat swojej pracy, spotkała się niestety z wieloma podobnymi przypadkami. Okazuje się, że młode dziewczyny nie wiedzą zbyt wiele ani na temat seksualności, ani nawet na temat własnej fizjologii. Za ten stan rzeczy wini, między innymi, bardzo kiepski poziom edukacji, jaki reprezentuje sobą polska szkoła.

radiowóz
07.06.2024 08:13 Tragiczny wypadek w Warszawie. Chłopca dosłownie zmiotło z ulicy, na asfalcie został tylko but

W czwartkowy poranek na warszawskiej Woli doszło do tragicznego wypadku. 13-latek został potrącony na przejściu dla pieszych. Kierująca 24-latka była pod wpływem narkotyków.

nastolatki
06.06.2024 17:03 Młodzież nie radzi sobie z językiem polskim. "Są dzieci, którym w domu nikt nie przeczytał ani jednej książki"

Wnioski, jakie płyną z tegorocznych matur z języka polskiego, są bardzo smutne. Polska młodzież coraz gorzej posługuje się swoim językiem ojczystym. A kiepskie wyniki na maturze to może być ich najmniejszy problem. Bo dorosłych, którzy nie potrafią poprawnie się wypowiadać, czeka trudna przyszłość.Portal wiadomości.radiozet.pl rozmawiał z Aleksandrą Korczak – nauczycielką języka polskiego, etyki i filozofii, która została wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku. Pani Aleksandra miała wątpliwą przyjemność sprawdzać tegoroczne matury z języka polskiego. I jak sama mówi, jest porażona tym, jak bardzo dzisiejsza młodzież nie radzi sobie z językiem polskim.

niemowlę dłoń
06.06.2024 08:41 Urodzone w Zatorze dziecko 13-latki wychodzi ze szpitala. Wiemy, kto się nim zajmie

W maju Polską wstrząsnęła informacja o 13-latce, która w czasie wycieczki szkolnej urodziła dziecko. Czy taka historia może mieć swój szczęśliwy finał? Może. Choć z pewnością jest to trudne doświadczenie, zarówno dla dziewczynki, jak i jej bliskich, zwłaszcza mamy, która wychowuje ją w pojedynkę.Jeszcze niedawno z niepokojem słuchaliśmy lekarzy ze szpitala, w którym przebywało niemowlę. Mówili, że maleńkiego chłopca nikt nie odwiedza. Czy zostanie w szpitalu? Zastanawiali się wszyscy? Jak się okazuje - nie. Jeszcze w tym tygodniu maluch opuści oddział i trafi pod opiekę bliskich. 

szpital w Krakowie
29.05.2024 09:41 Co dalej z dzieckiem 13-latki? Rzeczniczka szpitala odpowiada

Dwa tygodnie temu podczas szkolnej wycieczki 13-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Oboje natychmiast zabrano do szpitala dziecięcego. Stan noworodka lekarze określili wówczas jako ciężki.Chłopczyk przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jak w tym momencie się czuje? Co czeka wkrótce jego i jego młodą mamę? Wyjaśnia rzeczniczka szpitala.

nastolatka w ciąży
25.05.2024 11:30 Nie tylko w Zatorze. 13-latki w ciąży to plama na honorze edukacji seksualnej w Polsce

Ostatnio całą Polskę obiegła wieść o 13-latce, która urodziła dziecko. Nie tylko fakt, że tak młoda dziewczynka była ciąży jest tutaj zaskakujący. Najbardziej wstrząsające jest to, że urodziła w toalecie podczas szkolnej wycieczki.Nauczyciele nie zauważyli, że dziewczynka jest w ciąży. Być może ona sama nie miała świadomości, że spodziewa się dziecka. O tym, jak ważna jest edukacja seksualna i jaką wiedzę na ten temat powinni mieć uczniowie podstawówek, opowiedziała nam psycholożka i edukatorka seksualna Magdalena Czech.

Nastolatki z telefonami
24.05.2024 10:15 Pokolenie ani-ani wchodzi w dorosłość. Nie będą mieli lekko w życiu

Młodzi roszczeniowi, młodzi bezrobotni, generacja nic, bierne pokolenie, pokolenie ani-ani. Brzmi koszmarnie prawda? To nazwy, którymi socjologowie określają nową grupę społeczną: młodych ludzi, którzy nie chcą się ani uczyć, ani pracować.Ten trend obserwowano już od dawna, ale nie budził zaniepokojenia — był ciągle na drugim planie. Jednak od kilku lat młodych bezrobotnych przybywa i to w zastraszającym tempie! 

młodzież w komunikacji miejskiej
21.05.2024 09:53 Młodzież hałasuje i przeklina w autobusie. Czy można prosić kierowcę, aby ich wyrzucił?

Chyba każdy spotkał się kiedyś z sytuacją, że w autobusie czy tramwaju znalazła się grupka młodych ludzi, którzy zachowywali się bardzo głośno. Puszczanie muzyki i krzyki są bardzo uciążliwe. Jeszcze gorzej, jeśli młodzież do tego przeklina i zachowuje się agresywnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że jest sposób, by pozbyć się hałaśliwych współpasażerów.

przyprawy
20.05.2024 09:50 Nowa moda wśród nastolatków. Odurzają się popularną przyprawą

Nastolatki bywają bardzo kreatywne. Niestety, niektóre z ich pomysłów nie są dobre, a wręcz mogą być niezdrowe i niebezpieczne. O tym może świadczyć najnowszy trend, który pojawił się na TikToku. Dzieciaki postanowiły sięgnąć po tanią i łatwo dostępną substancję odurzającą. Jej zakup to nic trudnego, dostępna jest w każdym sklepie spożywczym, a co gorsza, w ogóle nie dostarcza negatywnych skojarzeń. 

dziewczynka w łazience
15.05.2024 07:54 Czy można się podmywać żelem pod prysznic? Lekarka nie ma wątpliwości

Higiena intymna to bardzo ważna część życia każdej kobiety. Od tego, jak dbamy o nasze części intymne, w dużej mierze zależy przecież ich zdrowie. Niestety, jak podkreślają specjaliści, wiedza na "te” tematy szwankuje w społeczeństwie. Wiele błędów popełniają już nastolatki, a potem kontynuują je w dorosłym życiu.Weźmy choćby tak podstawową rzecz, jak środki do mycia. Jak się okazuje, wiele kobiet części intymne myje po prostu żelem pod prysznic, razem z całym ciałem. A jakie to może mieć konsekwencje? 

para trzymająca się za ręce
14.05.2024 14:47 Moja 12-letnia córka ma starszego chłopaka. Jestem przerażona. Co mam robić?

Ach te szczenięce zauroczenia… Wielu z nas do dziś pamięta swoją pierwszą miłość. Przeżywaliśmy ją pod koniec podstawówki, albo w liceum i nic więcej się wtedy nie liczyło. Ale kiedy strzała amora trafia w serce naszego dziecka, które jeszcze niedawno bawiło się klockami, przeżywamy szok. Czy to nie za wcześnie na dziewczynę? Czy powinnam zabronić córce spotykać się z chłopakiem?Podobne rozterki przeżywała kobieta, która swoją historią podzieliła się w anonimowym poście na jednej z popularnych grup na Facebooku. Jej 12-letnia córka ma starszego chłopaka. Mama jest przerażona i kompletnie nie wie, co robić. W prawie 400 komentarzach pod postem można znaleźć, cóż… prawie 400 różnych rad. Ale tylko niektórzy z internautów dali kobiecie naprawdę wartościową poradę rodzicielską.

radiowóz
27.03.2024 08:22 Kompletnie pijana 13-latka. Koleżanki uciekły w popłochu

Uwagę poznańskich strażniczek miejskich patrolujących tereny rekreacyjne przy jeziorze Kierskim zwróciły uciekające na ich widok dwie nastolatki. Dziewczyny zostawiły koleżankę i oddaliły się pospiesznie.13-letnia dziewczynka, którą funkcjonariuszki zastały nad wodą, była tak upojona alkoholem, że nie była w stanie samodzielnie stać. 

dziewczyna
15.03.2024 14:30 Nauczycielce nie podobał się kolor włosów dziewczynki. Posunęła się za daleko

Co i rusz docierają do nas informacje o niezgodnych z prawem praktykach, które mają miejsce w szkołach. Tym razem do naprawdę dziwnej sytuacji doszło w szkole podstawowej niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Uczennica ufarbowała włosy na różowo i przyszła tak do szkoły. Jednej z nauczycielek tak się to nie spodobało, że sięgnęła po nożyczki i ścięła jej kosmyk. Sprawa trafiła do Kuratorium Oświaty.

Michalina Rychlik
13.03.2024 15:33 Żeby zdać, zarywają noce. Maturzystka policzyła, ile godzin zajmuje jej nauka

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami. Nawet ci maturzyści, którzy do tej pory nie myśleli o powtórkach materiału, powoli zabierają się do nauki.A jest jej naprawdę dużo. Jedna z działających w mediach społecznościowych uczennic zdradziła, ile czasu dziennie spędza nad książkami. Jej pracowitość robi wrażenie!

Stomilanki Olsztyn
13.03.2024 12:04 Musiały lizać kolana trenera. Byłe piłkarki Stomilanek ujawniają przerażające fakty

Trener jak czuły ojciec. Ale nie w Stomilankach Olsztyn. Czytając artykuł, w którym byłe i aktualne zawodniczki ujawniają, co dzieje się na zgrupowaniach i treningach, aż trudno powstrzymać mdłości. Obóz, którym chwalą się władze drużyny, to festiwal poniżania i seksistowskich zachowań. Nie lepiej jest na co dzień. Byłe piłkarki mówią o poniżaniu, niesprawiedliwym traktowaniu i karach finansowych. Trener, prezes, dyrektor, koordynator, niektórzy mówią "Bóg" - to jedna osoba, więc skarżyć się nie było komu.

nastolatek z telefonem
12.03.2024 09:16 Wyślij głosówkę, zamiast SMS-a. Tak nawiążesz lepszą relację z dzieckiem

"Po co zadzwonić, skoro można napisać?" - zastanawiają się nastolatkowie, którzy codziennie wysyłają setki wiadomości. Ze swoimi rodzicami także często utrzymują kontakt właśnie w ten sposób.Okazuje się jednak, że o wiele lepiej zadzwonić. A przynajmniej tak twierdzą naukowcy. Zbadano, jaki wpływ na nas i nasze relacje ma rodzaj kontaktu, który wybieramy.

szkoła
07.03.2024 09:49 Chłopiec został brutalnie pobity w szkole. Dyrekcja nie wezwała karetki do skatowanego dziecka

Na terenie szkoły podstawowej w Zakroczymiu doszło do pobicia. Na 15-letniego chłopca napadło 3 innych uczniów. Pobili go i zostawili. Nastolatek trafił do szpitala z licznymi obrażeniami, ale najbardziej bulwersujące jest to, że, jak twierdzi jego mama, to nie szkoła zareagowała."Kiedy służby pojawiły się na miejscu, wyszła pani dyrektor i stwierdziła, że to mój syn jest winny, bo powinien być na świetlicy, a nie na boisku” – powiedziała mama pobitego chłopca.

Zmiany zabijają polską szkołę
01.03.2024 14:31 Błyskawiczny demontaż szkoły. Te zmiany zabiją polską edukację

Jako rodzice przyglądamy się polskiej szkole z bliska. Widzimy nasze dzieci ślęczące nad książkami do późnych godzin wieczornych. Budzimy je rano, zbyt wcześnie, bo dorastająca młodzież nie powinna zaczynać lekcji o 8:00. Dla nich, biologicznie, to środek nocy. Reforma w szkole jest potrzebna. Musi odciążyć dzieci, nauczycieli, ale też rodziców. Szkoła musi być miejscem przyjaznym, do którego chce się chodzić. A nie takim, o którym myśl wywołuje strach, ból brzucha, mdłości. Ruszają wielkie zmiany, no właśnie. Zbyt wielkie. 

Nastolatki jeżdżą na zderzaku tramwaju
28.02.2024 12:01 Niebezpieczny trend wśród poznańskiej młodzieży. Igrają ze śmiercią

W mediach społecznościowych pojawiły się w ostatnim czasie niepokojące filmiki. Widać na nich nastolatki, które czekają na moment, aż tramwaj ruszy z peronu, i wtedy wskakują na zderzak pojazdu. W ten sposób przejeżdżają nawet kilka przystanków.Nowy challenge? Trudno o coś bardziej głupiego i niebezpiecznego. "To zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne” – przestrzegają motorniczowie. Może się skończyć śmiercią.

Sprzedawcy żabki pobici w Oleśnicy
15.01.2024 08:53 Napaść w Żabce. Nastolatka rzuciła się na sprzedawczynię z pięściami

Młodzież jest uzależniona od energetyków - alarmowali od dawna eksperci. W końcu ustawodawcy się ugięli i od stycznia 2024 roku zakazano sprzedaży napojów zawierających 15 i więcej miligramów kofeiny nieletnim. Jednak problem dopiero się zaczyna.W piątek (12 stycznia) późnym wieczorem odmówiono sprzedania napoju energetyzującego młodej osobie, która nie chciała okazać dowodu osobistego. Efekt: dwie osoby pobite w tym jedna ciężko, trzy osoby zatrzymane, dwie z nich mają 17 lat...

Zaginęła Daria Kucharska z Łodzi
15.12.2023 18:56 UWAGA, zaginęła Daria! W Łodzi trwają poszukiwania 15-letniej dziewczynki

W poniedziałek, 11 grudnia około godziny 7:00 wyszła do szkoły i nigdy tam nie dotarła Daria Kucharska. Dziewczynka ma zaledwie 15 lat i nie ma z nią żadnego kontaktu.Sprawę zaginięcia nastolatki nagłośniła zaniepokojona siostra. “Martwimy się i odchodzimy od zmysłów” - mówi zrozpaczona kobieta.

Pełzające nastolatki w sklepach
12.12.2023 10:03 Nastolatki czołgają się po sklepach. Prawnik ostrzega: to niezgodne z prawem!

Co jakiś czas w internecie pojawia się nowa moda. Dziwne wyzwania, czasem zabawne, czasem z przesłaniem, a czasem... pełzające nastolatki. Jeśli bywasz w galeriach handlowych, istnieje spora szansa, że w czasie przedświątecznych zakupów natkniesz się na pełzających młodych ludzi. O co chodzi?Wszystko zaczęło się od konta @crawly_possessed na TikToku, obserwuje je już ponad 440 tys. osób z całego świata, a trend przekroczył polskie granica i w zawrotnym tempie rozlewa się po świecie. 

15-latek wpadł pod lód Lublin
05.12.2023 11:17 Tragedia pod Lublinem. Pod 15-latkiem załamał się lód

Wrócił ze szkoły i zabrał sprzęt wędkarski. Po 30 minutach matka nie mogła się do niego dodzwonić, wezwała na pomoc ojca. Mężczyzna wskoczył do lodowatej wody, żeby ratować syna. Niewiele brakowało, a doszłoby do podwójnej tragedii. 15-latek postanowił wykorzystać mroźne warunki pogodowe i po szkole ruszył nad rzekę, chciał łowić ryby w przeręblu. Wpadł do wody, mimo szybkiej reakcji rodziców, chłopak zmarł.

Zaginiona Wiktoria Saługa
05.12.2023 09:55 Zaginęła 14-letnia Wiktoria. Do akcji włączono helikopter i psy tropiące

Tarnogórscy policjanci poszukują 14-letniej Wiktorii Saługi. Dziewczynka oddaliła się z ośrodka leczniczego w Kamieńcu. Dziewczynka ma autyzm.Do poszukiwań zaangażowano funkcjonariuszy z psami tropiącymi, a także helikopter. Policjanci apelują do wszystkich, którzy mogli widzieć dziewczynkę o przekazywanie informacji na nr tel. 112 lub 47 853 42 55.

Energetyki a alkoholizm
18.11.2023 16:00 Popularne napoje prowadzą do alkoholizmu. Naukowcy sprawdzili to na... dzieciach

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że niektórzy ludzie częściej niż pozostali sięgają po alkohol lub inne używki? Czemu są podatni na nałogi? Jedna z teorii mówi, że jeśli w dzieciństwie obserwowaliśmy, jak nasi opiekunowie piją, sami możemy mieć skłonność do alkoholu, ale to nie wszystko.Okazuje się, że do alkoholu w przyszłości młodego człowieka może popychać spożywanie popularnego napoju w dzieciństwie i wieku nastoletnim. Naukowcy właśnie opublikowali zastanawiające dane. 

Filip Chajzer: rower dla Alana
15.11.2023 13:02 Wzruszające zakończenie sprawy Alanka. Dręczony 9-latek otrzymał niezwykły prezent

Jakiś czas temu pisaliśmy o oburzającej historii, jaka miała miejsce w Chorzowie. Grupa nastolatków dręczyła chłopca. Kazali mu klękać, podduszali go, bili, a także zniszczyli mu rower. Sprawa została zgłoszona na policję i czeka na rozwiązanie.Losem 9-letniego Alana przejęliśmy się wszyscy, nie wyłączając osób z pierwszych stron gazet. Filip Chajzer pisał w internecie: "Ja już nie daję rady patrzeć na to całe dziadostwo”. Postanowił coś zrobić w tej sprawie.

  • 1
  • 2