Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Najwięcej dzieci w 2023 roku urodziło się w tym szpitalu. Należy do najlepszych w Polsce

Najwięcej dzieci w 2023 roku urodziło się w tym szpitalu. Należy do najlepszych w Polsce

Najpopularniejsze imiona w Warszawie 2023
fot. Pixaby

Stołeczny ratusz podał informacje dotyczące liczby nowych Warszawianek i Warszawiaków, którzy urodzili się w ubiegłym roku. Miasto zdradziło, jakie imiona dla swoich dzieci najczęściej wybierali warszawscy rodzice w 2023 roku.

Wszystko wskazuje na to, że nadal króluje tradycja. Podium najpopularniejszych imion w stolicy wygląda jednak zupełnie inaczej niż w całej Polsce.

Dzieci urodzone w Warszawie 2023

Informacje dotyczące najmłodszych mieszkańców stolicy pojawiły się na stronie miasta. Dane są zaczerpnięte ze stołecznych Urzędów Stanu Cywilnego i dotyczą całego 2023 r.

Liczba dzieci w Polsce maleje z roku na rok. Nie inaczej jest w Warszawie. W stolicy, w minionym roku, na świat przyszło ponad 29,2 tys. dzieci. Jest to o 2,7 tys. mniej niż w 2022 roku. Ratusz podał, że aż 5562 maluchy pojawiły się na świecie w Szpitalu św. Zofii przy ulicy Żelaznej. Tamtejsza porodówka przyjęła aż 5678 rodzących w ciągu roku! To absolutny rekord Polski, a szpital cieszy się renomą wśród przyszłych mam.

Najpopularniejsze imiona w Warszawie w 2023 roku

Najwięcej chłopców w 2024 roku nazwano Jan. Aż 678 rodziców zdecydowało, że ich syn otrzyma to staropolskie imię. W każdej grupie w żłobku pewnie będzie kilku Jasiów. A także przynajmniej po jednym Aleksandrze, Antonim i Stanisławie. Te imiona zajmują kolejne miejsca w rankingu.

Wśród dziewczynek najpopularniejszym imieniem w stolicy okazała się ponownie Zofia. W 2023 roku w Warszawie pojawiło się aż 509 małych Zoś. Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się Julia, Laura i Alicja.

Kasia (10).jpg
fot. Freepik

Popularne w Warszawie, niekoniecznie gdzie indziej

Lista najpopularniejszych imion w Warszawie niekoniecznie pokrywa się z tym, jakie imiona najchętniej nadawali Polacy. Według danych na stronie dane.gov.pl do połowy sierpnia 2023 wśród męskich imion na pierwszym miejscu znajduje się Nikodem. To duże zaskoczenie, ponieważ przez wiele lat Nikoś w ogóle nie pojawiał się w ścisłej czołówce.

Popularny w Warszawie Jaś jest w polskim rankingu dopiero na trzecim miejscu, a drugi w kolejce Aleksander — na czwartym.

Także lista imion małych Warszawianek nie pokrywa się z ogólnopolskim rankingiem. Pierwsze miejsce i tu, i tu zajmuje Zofia, ale kolejne należą do Zuzanny, Laury i Hanny.

Zobacz także:

"Siedem dziewcząt z Albatrosa", ona jedna. Za kilka lat to imię zupełnie zniknie z kalendarzy

Drugie imię dla dziecka. Piękny zwyczaj czy zbędny dodatek?

Jakie imiona dla dzieci będą modne w 2024 roku? Dużo zaskoczeń