Nauka zdalna i stacjonarna w Polsce. Komunikaty Ministerstwa Edukacji
Ministerstwo Edukacji i Nauki regularnie udostępnia raporty dotyczące funkcjonowania szkół i przedszkoli w Polsce. 29 listopada ukazały się najświeższe dane. Przekazane informacje są niepokojące. Coraz więcej placówek przechodzi na nauczanie zdalne.
64 licea w trybie zdalnym i prawie 3 tysiące podstawówek w hybrydowym — to tylko część danych opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji. W polskich szkołach notuje się coraz większą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem. Dyrektorzy placówek są postawieni pod ścianą.
Nauka zdalna w Polsce
Według danych MEiN sytuacja przedszkoli wygląda najlepiej. 94,7 % procent z nich funkcjonuje w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że aż 14 616 maluchów chodzi na tradycyjne zajęcia, a 758 korzysta z trybu mieszanego. 61 przedszkoli całkowicie przeszło na nauczanie zdalne.
Wśród szkół podstawowych widać już znaczący spadek. Tylko 78,9 % funkcjonuje normalnie. W praktyce jest to 11 350 szkół. 83 placówki zdecydowały się na naukę zdalną, a 2 955 - mieszaną.
Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to 83,5 % (6 523 szkół) działa w trybie tradycyjnym. 1 225 korzysta z trybu mieszanego, a 64 ze zdalnego.
Czy do szkół wejdzie nauka zdalna?
Pomimo rosnącej liczby zakażeń przedstawiciele rządu zapewniają, że szkoły pozostaną otwarte. Ich zdaniem izolacja ma gorszy wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży niż zarażenie koronawirusem.
- Te szkody to jest brak wiedzy, zła kondycja fizyczna i psychiczna. Dopóki jest możliwość chodzenia do szkoły w trybie stacjonarnym, dopóty będziemy to robić — zapewniał Przemysław Czarnek.
- Zamknięcie szkół nie wchodzi w grę, myślimy o pewnych ruchach. Np. limity, ale to musimy przemyśleć – poinformował minister Adam Niedzielski.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze
-
Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa