Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nauka zdalna w Polsce. Przemysław Czarnek przedstawił plany ministerstwa
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 03.12.2021 01:00

Nauka zdalna w Polsce. Przemysław Czarnek przedstawił plany ministerstwa

Przemysław Czarnek
fot. Pawel Wodzynski/East News

Przemysław Czarnek podczas rozmowy dla Radia Łódź skomentował spekulacje dotyczące nauki zdalnej. Zapewnił, że w najbliższym czasie Ministerstwo Edukacji i Nauki nie planuje wprowadzenia obostrzeń. Uczniowie będą uczęszczać na zajęcia w sposób tradycyjny.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń w kraju coraz więcej rodziców zastanawia się, czy ich dzieci zostaną wysłane do domu. Szef resortu edukacji rozjaśnił sprawę. "Czwarta fala nas na razie do tego nie zmusza".

Czy do szkół wejdzie nauka zdalna?

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, był gościem na antenie Polskiego Radia Łódź. W trakcie audycji został zapytany o pogłoski dotyczące zamknięcie szkół.

- Nie ma teraz planów zmiany przepisów prawa dotyczących funkcjonowania szkół podczas pandemii. Na uniwersytetach rektorzy podejmują autonomicznie decyzje w tej sprawie, uwzględniając sytuację w poszczególnych miastach i uczelniach — wyjaśnił minister Czarnek.

Szef resortu zauważył także, że nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała w ciągu najbliższych tygodni. Plany ministerstwa mogą w każdej chwili ulec zmianie.

- Czwarta fala nas na razie do tego nie zmusza. Co będzie w kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach, także w obliczu nowej odmiany koronawirusa, tego nie jestem w stanie powiedzieć — mówił.

Nauka zdalna w polskich szkołach

Minister Czarnek od września powtarza, że wprowadzenie nauki zdalnej byłoby koniecznością. Według przedstawicieli rządu izolacja ma zbyt negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, a także na ich wyniki w nauce.

- Bardzo ograniczał możliwości zdobywania wiedzy i wychowania. Powodował pewien rozstrój dnia powszedniego. Dzieci i młodzież traciły rytm, który mają, gdy chodzą stacjonarnie do szkoły. Wyjście do szkoły i powrót do domu, a także odrabianie lekcji jest zwykłym procesem życiowy. Na pewno jest to szkodliwe dla dzieci – pod kątem wiedzy, kondycji fizycznej i psychicznej, ale było koniecznością, gdy druga i trzecia fala nas do tego zmuszały. Póki co czwarta fala nas do tego nie zmusza, ale co będzie w kolejnych tygodniach i miesiącach, także w kontekście nowej odmiany koronawirusa, tego nie jestem w stanie powiedzieć — mówił o trybie zdalnym Przemysław Czarnek.

Mimo to regularnie część placówek wysyła swoich uczniów na kwarantannę. 1 grudnia aż 4959 szkół nie pracowało w trybie stacjonarnym. W ciągu najbliższych tygodni liczba ta może wzrosnąć.

Źródło: edziecko.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: