Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > NFZ ostrzega - to oszustwo! Jeśli klikniesz w ten link, możesz stracić pieniądze
Beata Łajca
Beata Łajca 14.03.2024 09:54

NFZ ostrzega - to oszustwo! Jeśli klikniesz w ten link, możesz stracić pieniądze

starszy mężczyzna z telefonem
fot. Freepik/DC Studio

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat, w którym ostrzega przed oszustami. Nowa metoda przestępców dotyczy rzekomych bonów na darmowe leki. Jeżeli zobaczysz taką wiadomość — nie klikaj w załączony link!

Oszuści nie śpią. Po obnażeniu metody na wnuczka, czy na policjanta, znaleźli sobie nowe źródła dochodów. Tym razem korzystają z mediów społecznościowych i celują w tych, którzy chętnie zaoszczędziliby na lekach. Przestępcy podszywają się nie tylko pod Ministerstwo Zdrowia.

NFZ ostrzega przed oszustami

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed nową metodą oszustów, chcących wyłudzić pieniądze lub dane. Na stronie nfz.gov.pl czytamy o postach w mediach społecznościowych, które informują o rzekomych bonach lekowych dla pacjentów.

W ogłoszeniach można znaleźć informację, że NFZ wydaje karty podarunkowe do aptek o znacznej wartości. Niektóre z nich mają opiewać nawet na 2 tys. złotych, a żeby je dostać, wystarczy potwierdzić swoje dane osobowe w ankiecie i opłacić podatek. 

Post oszustów może wyglądać tak:

Beata - 2024-03-13T111049.510.jpg
mat. Portal Parentingowy

Metoda na bon z NFZ

NFZ wyjaśnia, że nie wydaje żadnych kart podarunkowych, bonów czy innego rodzaju bonifikat na leki z apteki. Ostrzega, aby nie klikać w link, który jest dołączany do ogłoszeń tego typu, bo grozi to utratą pieniędzy lub ważnych danych.

Fundusz prosi o to, żeby w sprawie podejrzanych postów kontaktować się za pośrednictwem bezpłatnej i całodobowej infolinii: 800 190 590 lub zgłaszać je na policję. Jeżeli trafiłeś na taki post — zgłoś go. Dzięki temu łatwiej będzie wytropić oszustów, którzy za nim stoją.

Podszywają się także pod Ministerstwo Sprawiedliwości

Nie tylko bony na leki, ale także fałszywe wezwania do zapłaty. Wiele osób otrzymało wiadomości, w których wzywa się ich do zapłaty 1220 euro za rzekomą rejestrację działalności gospodarczej w systemie BRIS.

Oszuści podszywają się w nich pod Ministerstwo Sprawiedliwości, korzystając z domeny: ministerstwo-sprawiedliwosci.com. W komunikacie rządowym czytamy, że MS dysponuje tylko jednym adresem — ms.gov.pl. Wszelkie inne nazwy stron są nieprawidłowe i nie wolno im ufać.

Co to jest gov.pl

Wszystkie oficjalne strony rządowe w swoim adresie mają właśnie taką końcówkę: gov.pl. Te ostatnie znaki adresu www oznaczają domenę. W tym przypadku mamy do czynienia ze skrótem od słowa goverment — z j. ang. "rząd". Zarejestrować stronę w tej domenie nie mogą tylko jednostki rządowe.

Jeżeli dostajesz podejrzaną wiadomość, lub trafiasz na sensacyjnego newsa, sprawdź adres strony. Nie klikaj w linki niewiadomego pochodzenia i nie wierz, że wygrałeś w konkursie, w którym nie pamiętasz, że brałeś udział... Bądź czujny i nie daj się oszukać

Zobacz także:

Żerują na młodych matkach, obiecują duże zyski. Takie ogłoszenia omijaj z daleka!

Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

Wyślij głosówkę, zamiast SMS-a. Tak nawiążesz lepszą relację z dzieckiem

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco

Tagi: NFZ news leki