Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
ciężarna w podróży
10.05.2024 14:25 Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?

Zwolnienia lekarskie są opatrzone kodem choroby, a w spisie tych kodów ciąża jako taka w ogóle nie występuje. Są za to inne oznaczenia, które wpisują lekarze w L4 dla ciężarnych. To od nich zależy czy kobieta na takim zwolnieniu może wychodzić z domu albo wyjeżdżać na wakacje. To bardzo ważne, bo ZUS masowo kontroluje zwolnienia i prawo do zasiłku chorobowego bardzo łatwo stracić.Na pewno nie raz słyszałaś słynne powiedzenie: "ciąża to nie choroba". Ale tylko kobiety wiedzą, że w tym odmiennym stanie można czuć się gorzej niż podczas poważnego zachorowania. Dlatego tzw. ciążowe L4 wystawiane są na potęgę. Sama z takiego zwolnienia korzystałam. Problem w tym, że niewiele kobiet ma świadomość, co może, a czego nie może robić, będąc na zwolnieniu. A ZUS nie śpi.

Busko Zdrój
18.04.2024 10:04 Darmowe sanatorium dla dziecka. Skierowanie może wystawić nawet lekarz POZ

Pobyt w sanatorium to sposób na podratowanie zdrowia i poprawę odporności. Nie tylko dla dziadków! Mało kto wie, że dzieci także mogą skorzystać z takiej formy leczenia. I to całkowicie za darmo!Sanatoria się finansowane przez NFZ. Trzeba tylko załatwić formalności i poczekać na swój przydział. Co ważne, maluchy mogą tam być razem z rodzicami.

starszy mężczyzna z telefonem
14.03.2024 09:54 NFZ ostrzega - to oszustwo! Jeśli klikniesz w ten link, możesz stracić pieniądze

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał komunikat, w którym ostrzega przed oszustami. Nowa metoda przestępców dotyczy rzekomych bonów na darmowe leki. Jeżeli zobaczysz taką wiadomość — nie klikaj w załączony link!Oszuści nie śpią. Po obnażeniu metody na wnuczka, czy na policjanta, znaleźli sobie nowe źródła dochodów. Tym razem korzystają z mediów społecznościowych i celują w tych, którzy chętnie zaoszczędziliby na lekach. Przestępcy podszywają się nie tylko pod Ministerstwo Zdrowia.

pobieranie krwi dziecku
11.03.2024 08:24 Pobieranie krwi u dziecka bez dramatu. Pamiętaj o tych 3 zasadach

Stało się. Dziecko choruje i w końcu dostaliście skierowanie na badania krwi, a ty na samą myśl o tym, co będzie się działo w gabinecie, zaczynasz panikować. Do nieprzyjemnego pobierania krwi można się jednak przygotować i my mamy na to niezawodne sposoby.Strzykawka i igła nikomu się dobrze nie kojarzą. Dorośli nie lubią chodzić na badania, trudno więc dziwić się dzieciom, że niechętnie na nie przystają. Podpowiadamy, co może zrobić rodzic, aby przeprowadzić je przez stresujące wydarzenie, jakim jest pobranie krwi.

Do psychologa bez skierowania
10.02.2024 16:29 Wielkie zmiany w skierowaniach do specjalistów. Na takie przepisy czekali pacjenci

W sytuacji, gdy dopada nas kryzys emocjonalny, potrzebujemy wsparcia i pomocy. Powinno być tak, że dzwonimy do psychologa i umawiamy się na wizytę. To, że wcześniej trzeba jeszcze: wykonać telefon do przychodni i pójść do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie, naprawdę może zniechęcić.Ale to się może zmienić. Resort zdrowia chce znieść skierowania do psychologa. Wcześniej zrobi próbę w niektórych centrach zdrowia psychicznego.

Darmowe leki dla dzieci
02.02.2024 11:48 Nowa lista darmowych leków dla dzieci. Zniknęły trzy ważne pozycje

Z listy darmowych leków dla dzieci znikają, m.in. preparaty na cukrzycę. Pojawił się za to nowy silny lek przeciwbólowy. Wiemy, jakie leki dziecięce będą darmowe w 2024 roku.Darmowe leki należą się nie tylko dzieciom. Przepisy zostały zmienione pod koniec 2023 roku. Wyjaśniamy, kto jeszcze ma dostęp do bezpłatnych leków.

Aleks
25.01.2024 10:35 Ta historia wywoła lawinę łez. Lekarze z Gdańska uratowali życie małego Aleksa.

Specjaliści z gdańskiego UCK jako jedyni zdecydowali się ratować życie małego Aleksa. Przeprowadzili ekstremalnie trudną operację, w sposób, którego nie próbował jeszcze nikt na świecie. O tym, że chłopiec żyje, lekarze mówią w kategoriach cudu.Aleks trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w tragicznym stanie. Jego układ oddechowy był spustoszony. Wiele światowych ośrodków odmówiło pomocy, nie widząc szans na uratowanie dziecka. Ale specjaliści z Gdańska postanowili zawalczyć. Dzięki nim chłopiec żyje.

terapia
22.01.2024 14:47 To ciemne plamy na mapie Polski. W tych regionach sytuacja jest tragiczna [RAPORT]

W 2023 dramatycznie wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Tak źle nie było jeszcze nigdy! Dzieci zmagają się z problemami, czują się samotne i często nie mają gdzie szukać pomocy.W skali kraju w 2023 roku prób samobójczych było aż o 100 więcej, niż w roku ubiegłym. W niektórych województwach jest wyjątkowo źle, co wiąże się z brakiem dostępu do psychiatry. A próba samobójcza nie zawsze jest poprzedzona widoczną chorobą.

przychodnia
22.01.2024 14:02 Wytresowali rodziców i zmusili do błagania o miejsce. A przychodnia nie ma prawa odesłać dziecka!

Umówienie wizyty w przychodni to nie lada wyzwanie. Telefon wiecznie zajęty. Rejestracja działa od 7:00, a po piętnastu minutach nie ma terminów. Tymczasem na miejscu czas płynie powoli, kawa paruje w kubeczkach, a tłumów pacjentów nie widać.Problem z umawianiem wizyt jest powszechny. Matki skarżą się, że miejsc na wizytę z chorym dzieckiem brakuje już z samego rana. Niektóre stoją w kolejce pod przychodnią od bladego świtu. Inne rezygnują i idą do lekarza prywatnie.

przychodnia
18.01.2024 12:04 Z samolotu prosto do lekarza. Mieszkają w Anglii, ale dzieci leczą w Polsce

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków. W samej Anglii prawie 750 tys. osób ma polskie obywatelstwo. Tam żyją, pracują i wychowują dzieci. Wielu z nich swoje potomstwo woli leczyć w Polsce. Czasami lecą do kraju tylko na badania lub wizytę u lekarza. Dlaczego tak się dzieje?Porozmawialiśmy o tym z Renatą, Polką, która w Anglii mieszka już 10 lat. Tam urodziła i wychowuje wraz z mężem dwójkę dzieci. Opowiedziała nam o tym, jak wyglądają realia opieki zdrowotnej i dlaczego większość z jej koleżanek przynajmniej raz zdecydowała się lecieć do Polski na leczenie dziecka.

NFZ
15.11.2021 01:00 Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia. Podano ważny numer telefonu

Narodowy Fundusz Zdrowia podał ważny komunikat na temat depresji dzieci i młodzieży, która według Światowej Organizacji Zdrowia jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. NFZ podało także infolinię, pod którą dzieci i młodzież mogą otrzymać pomoc psychologiczną.NFZ podaje, że według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Podał także infolinię pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

NFZ
09.11.2021 01:00 Komunikat NFZ. Podano bardzo ważny numer telefonu dla rodziców i dzieci

Jeśli zauważasz niepokojące zachowania u twojego dziecka, to możesz skorzystać z pomocy. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował właśnie numer telefonu, na który należy dzwonić.NFZ opublikował komunikat dotyczący zdrowia psychicznego dzieci. Jeżeli zauważyłeś niepokojące objawy w zachowaniu Twojego dziecka, to możesz otrzymać pomoc psychologiczną pod numerem infolinii 800 12 12 12.