Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Nie będzie leków dla młodzieży. Bo "mogą zachęcać do uprawiania seksu"
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 21.09.2023 13:27

Nie będzie leków dla młodzieży. Bo "mogą zachęcać do uprawiania seksu"

szczepienia przeciwko HPV brak informacji w szkołach
fot. East News/ Pixaby

Ministerstwo Zdrowia poprosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki, aby pomogło w promowaniu bardzo ważnych szczepień dla dzieci. Wszystko wskazuje jednak na to, że urzędnicy z ministerstwa Przemysława Czarnka nie są chętni, aby pomóc. W szczepionkach dopatrują się złego wpływu na dzieci. 

Ministerstwo Zdrowia chce dotrzeć z ważną informacją

Chodzi o szczepionki przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego). To bardzo ważne szczepienie, które pomaga w ochronie przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. 

W Polsce od 1 czerwca 2023 roku jest ono darmowe dla dzieci w wieku 12-13 lat. Powinni przyjąć je chłopcy i dziewczynki. 

Ministerstwo Zdrowia chce dotrzeć z informacjami o darmowych szczepieniach przeciwko HPV do jak największej liczby osób, w tym również do nauczycieli w szkołach, uczniów i ich rodziców. W związku z tym poprosiło o pomoc resort kierowany przez ministra Czarnka. 

hpv.pngfot. Canva

Co na to MEiN?

Jak dowiedział się “Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Edukacji i Nauki niechętnie odnosi się do tej współpracy. Kuratoria nie otrzymały na temat szczepień przeciwko HPV żadnych informacji. Nie dotarły też do nich ulotki, które można by rozdysponować w placówkach szkolnych. 

Z ustaleń dziennikarzy DGP wynika, że utrudniona współpraca między Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji i Nauki ma związek z Przemysławem Czarnkiem. Szef MEiN podobno nie chce teraz wpuszczać HPV do szkół, ponieważ jest to niewygodny temat przed wyborami. 
 

Co ma HPV do wyborów?

Wirus HPV jest przenoszony między innymi drogą płciową, a szczepionkę powinno się przyjąć przed rozpoczęciem współżycia. A to – twierdzą przeciwnicy tego szczepienia – może zachęcać młodzież do seksu.

Jest to zarzut absurdalny. Z badań płynie jasny wniosek, że nie ma związku między szczepieniami przeciw HPV a występowaniem ryzykownych zachowań seksualnych. Informuje o tym np. Państwowy Zakład Higieny, na stronie poświęconej szczepieniom. 

Dzieci nie są szczepione po to, by je do czegokolwiek zachęcać, ale by chronić ich zdrowie i życie. Rak szyjki macicy w Polsce wciąż zbiera żniwo. Polska ma jeden z wyższych wskaźników zachorowań i umieralności na ten nowotwór w Europie. A można temu w prosty sposób zapobiec.

Zobacz też:

To nie są cukierki, chociaż są za darmo. Matki awanturują się w przychodniach

Co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów? Posłuchaj pediatry

Czerwone dłonie u dziecka. O czym to świadczy?