Miało nie być prac domowych, a jednak pomysł ten wciąż analizowany jest przez przeróżnych specjalistów. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiło mnóstwo uwag w tej kwestii. Okazuje się, że odejście od zadawania prac do domu wcale nie jest takim rewelacyjnym rozwiązaniem.Ma też sporo minusów. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice najmłodszych dzieci, zastanawiają się np., jak dziecko ma ćwiczyć rączkę, jeśli nie będzie w domu kompletnie nic robić. W związku z tym w przepisie mówiącym o pracach domowych wprowadzono pewną modyfikację.
Ostatnio hitem Internetu stała się bardzo stara zagadka matematyczna. Chociaż wydaje się banalna, wiele osób nie zdołało jej rozwiązać. Aż trudno uwierzyć, że znajdowała się w książce do matematyki!Zagadka pochodzi z 1953 roku. Aby ją rozwikłać, trzeba wykazać się nie tyle znajomością matematyki, ile sprytem i logicznym myśleniem. Sprawdź się!
Ministra edukacji Ewa Nowacka powiedziała: "Bardzo się dobrze sprawdza, żeby dzieciaki od szóstego roku życia były w szkołach”. Co konkretnie miała na myśli? Czyżby historia miała się powtórzyć?Już to przerabialiśmy. Wiele dzieci z rocznika 2008 i wszystkie z 2009 musiały zacząć edukację w szkole podstawowej. Później zniesiono ten przepis, ale tego, co się stało, cofnąć się przecież już nie dało.
Wiele wskazuje na to, że rządowy program, z którego tak cieszyli się rodzice, zostanie zakończony. Chodzi o darmowe laptopy dla czwartoklasistów, które od niedawna były rozdawane przez samorządy.Program miał walczyć z wykluczeniem cyfrowym i otwierać dzieciakom nowe perspektywy. Eksperci jednak nie są pewni, czy to faktycznie ma sens. Niektórzy wręcz uważają, że zamiast pomagać — szkodzi.
Wiele godzin każdego dnia spędzają nad książkami w szkolnych murach, a potem kolejne – w domu. Dzieci muszą uczyć się naprawdę bardzo dużo i jeszcze pamiętać, by ze wszystkich przedmiotów odrobić lekcje. Wraz ze zmianą władzy szkołę czeka wielka rewolucja. A na pewno - ewolucja. Odchudzenie podstawy programowej, to dopiero początek. Wiceszefowa MEN zapowiada, że ograniczone zostaną także prace domowe. I to już niedługo!
Nie wszystkie dzieci potrafią karnie siedzieć w ławce przez całą godzinę lekcyjną. Są takie, które rozpiera energia i... muszą, bo inaczej się uduszą. A więc czasem gadają, czasem chodzą po klasie, krótko mówiąc – przeszkadzają.Im dziecko starsze, tym więcej się od niego wymaga. W wyższych klasach za podobne wybryki nauczyciele wyciągają już poważne konsekwencje. Jak się okazuje, bardzo często niezgodnie z prawem.
Renta rodzinna to świadczenie, które dzieci mogą otrzymywać aż do ukończenia 25. roku życia. Młodzież musi jednak złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Zostało już bardzo mało czasu, aby dopełnić tegorocznych formalności.Są dwa ważne terminy, o których trzeba pamiętać. Oba się zbliżają. Bez złożenia odpowiedniego zaświadczenia i wniosku pieniądze mogą przepaść.
Ministerstwo Zdrowia poprosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki, aby pomogło w promowaniu bardzo ważnych szczepień dla dzieci. Wszystko wskazuje jednak na to, że urzędnicy z ministerstwa Przemysława Czarnka nie są chętni, aby pomóc. W szczepionkach dopatrują się złego wpływu na dzieci.
Dzień Chłopaka już niedługo. Święto jest obchodzone 30 września. Wszyscy chłopcy otrzymują wtedy prezenty, życzenia i inne dowody uznania. Często organizowane są również specjalne wydarzenia, takie jak turnieje sportowe, spotkania towarzyskie czy inne imprezy. Nie wiesz, co kupić z tej okazji, mamy dla Ciebie kilka propozycji, które spokojnie zmieszczą się w klasowym budżecie.Prezenty na Dzień Chłopaka to zwykle drobne gadżety. Podpowiadamy, jak wybrać coś, co sprawi chłopcom radość.
W szkołach podobnie jak w innych instytucjach obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów. Dotyczy uczniów i nauczycieli. Jeśli uczniowie palą, pedagodzy mogą interweniować, nawet jeśli uczeń jest dorosły. Ale czy mają prawo informować o tym rodziców? Dorosła uczennica złapana na paleniu jest zbulwersowana, bo nauczycielka poskarżyła na nią rodzicom. Czy ma rację?
Jeszcze nie tak dawno temu, mundurki szkolne uważano za relikt przeszłości – złej przeszłości. Wiele osób kojarzyło je z granatowymi fartuszkami, które dzieci nosiły za komuny. Dziś są raczej atrybutem elitarności, bo wymaga się ich zwykle w drogich szkołach prywatnych.Zapytaliśmy rodziców, co sądzą na temat szkolnych mundurków. Czy chcieliby, żeby znów stały się obowiązkowe? Odpowiedź była jednoznaczna: TAK! Swoje zdanie wyraziło ponad 1200 rodziców – ten wynik daje do myślenia.
Czy lekcje religii powinny odbywać się w szkole, czy poza nią? Temat wraca co pewien czas. A wraz z nim argumenty za tym, aby nauczanie religii z powrotem przeniosło się do salek katechetycznych.Najnowszy sondaż pokazuje, co na temat nauczania religii w szkole myślą Polacy.
Kartkówka to nic śmiesznego. Zwłaszcza gdy trzeba ją napisać z zaskoczenia! Jeśli uczeń niewiele umie, jedyne, co mu pozostaje, to strzelić, ściągnąć od kolegi lub... zabłysnąć poczuciem humoru w nadziei, że rozbroi nauczyciela, a ten da mu drugą szansę. W sieci można znaleźć sporo różnych sprawdzianów, prac domowych i kartek z zeszytów, które internautów często bawią do łez. Jedną z takich perełek jest kartkówka pewnego Maćka, który w sprytny sposób rozwinął skrót KEN.
Od 1 stycznia 2024 roku niepełnoletni nie kupią już napojów energetycznych. To dobra wiadomość dla wieku rodziców. Niestety zakaz zacznie obowiązywać dopiero za cztery miesiące. Co robić do tego czasu? Podejrzewasz, że twoje dziecko pije energetyki? Sprawdź, jak to rozpoznać.Sięgają po nie coraz młodsze dzieci, często nawet te w klasach nauczania początkowego. Sklep dziś zgodnie z prawem może sprzedać dziecku energetyki, choć powszechnie wiadomo, że młodzieży szkodzą i uzależniają. Co robić, nim zmieni się prawo?
Obecnie w szkołach nie obowiązują ściśle określone zasady dotyczące ubierania. Dlatego czasem pojawiają się wątpliwości, jak należy się ubierać? Mama pewnej dziewczynki właśnie otrzymała niepokojące wieści od nauczycielki córki. I trudno jej się z nimi pogodzić.
Po spektakularnym sukcesie bonu turystycznego, ministerstwo turystyki obiecało, że świadczenie wróci w nowej formie. Sprawą zajął się Przemysław Czarnek i ogłosił nowy program dla uczniów pod nazwą „Bon szkolny – Poznaj Polskę”. Program "Bon Szkolny – Poznaj Polskę" ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również polityczny – jest bowiem kolejnym punktem w programie wyborczym PiS. Ponadto już w ubiegłym roku uczniowie mogli skorzystać z wycieczek organizowanych im przez MEiN.
Szkoła ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo uczniów. To dlatego przy drzwiach wejściowych zawsze jest obecny woźny lub inna osoba, która pilnuje kto i dlaczego wychodzi ze szkoły. Czy takie obostrzenia powinny jednak obowiązywać wszystkich?A co z uczniami pełnoletnimi? Czy powyższe zakazy względem nich są zgodne z prawem? W jednej z łódzkich szkół na drzwiach wywieszono informację o tym, że jeśli ktoś wyjdzie poza teren placówki, może otrzymać naganę od dyrektora.
Do końca tego roku uczniowie mogą korzystać z darmowych obiadów w szkole w ramach programu Posiłek w szkole i domu. Program ten działa od 2019 roku i 2023 jest ostatnim rokiem jego obowiązywania. Obowiązujący program Posiłek w szkole i domu ma ograniczyć zjawisko niedożywienia dzieci i młodzieży. Jak ubiegać się o to świadczenie? Czy w 2024 dzieci mogą liczyć na dofinansowanie do posiłków?
Jak uczesać dziewczynkę na rozpoczęcie roku szkolnego? Na pewno tak, żeby czuła się pewnie i komfortowo. Oto kilka fryzur, które sprawdzą się na tej uroczystości, a także później w trakcie roku szkolnego. To połączenie klasyki z odrobiną nowoczesności.Wszystkie proponowane przez nas fryzury są łatwe do zrobienia, nawet dla rodziców, którzy nie mają dużej wprawy. Można je wykonać w kilka minut. Są ponadczasowe i zawsze robią dobre wrażenie.
ZUS przypomina o składaniu wniosków o dofinansowanie wypłacane w ramach programu Dobry Start. Warto się pospieszyć, żeby dostać pieniądze jeszcze we wrześniu. Jeśli korzystasz z tego wsparcia pierwszy raz lub zostawiasz sprawę na ostatnią chwilę, sprawdź, jak nie stracić szansy na wypłatę świadczenia.
Pierwsza klasa to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. To czas nowych znajomości, wyzwań i niezapomnianych wspomnień. Aby ten dzień był jeszcze wyjątkowy, warto przygotować dla dziecka upominek. Jednym z coraz bardziej popularnych prezentów na rozpoczęcie szkoły staje się tyta dla pierwszoklasisty.
Minister cyfryzacji przekazał, kiedy pierwsze laptopy dla 4-klasistów zostaną przekazane do szkół i trafią w ręce uczniów. Mają pojawić się szybciej niż początkowo planowano.Informacja o przekazaniu laptopów została podana dziś, czyli 23 sierpnia, na konferencji prasowej poświęconej realizacji przetargów na dostarczenie darmowych komputerów dla czwartoklasistów oraz bonów na sprzęt dla nauczycieli.
Mimo wsparcia rządu w postaci 300 plus i 500 plus nadal są w Polsce rodzice, którzy muszą oszczędzać, by kupić dziecku wyprawkę do szkoły. Tak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Santander Consumer Banku “Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”.W badaniu sprawdzano, ile kosztuje edukacja dzieci w Polsce. Rodzice deklarowali, ile wydali pieniędzy na sprawy związane z edukacją dzieci w ubiegłym roku szkolnym. Opowiedzieli też, w jaki sposób sfinansują tegoroczną szkolną wyprawkę.
Laptopy dla uczniów klas 4 trafiają już do szkół. Jest lista sprzętu i powiatów, które otrzymają je jako pierwsze.Rząd wybrał laptopy dla szkół z ośmiu regionów Polski. Czwartoklasiści otrzymają sprzęt produkowany przez trzy firmy. Gdzie będzie można go odebrać, kiedy i w jaki sposób?
Ukazała się druga część szkolnego podręcznika do przedmiotu HiT. To, co w niej można przeczytać, wprawia w zdumienie i oburza. Mnóstwo polityki i fakty niezgodne z aktualną wiedzą.HiT, czyli Historia i Teraźniejszość, to nowy przedmiot, który pojawił się w szkołach w roku szkolnym 2022/2023. Znalazł się w programie liceów, techników i szkół branżowych. Lekcje HiT-u zastąpiły lekcje WOS, czyli Wiedzy o społeczeństwie. I od samego początku wywoływały kontrowersje.
Młodzi uczniowie potrafią zaskakiwać. Szczególnie przekonała się o tym nauczycielka małego Stasia, który otwarcie przyznał, że chciałby zamienić się z Putinem. Wyznanie to mogłoby mocno zaniepokoić rodziców chłopca, gdyby nie dalsza część wypowiedzi. Staś podał wzruszający powód.Sytuacja na Ukrainie z dnia na dzień staje się coraz bardziej tragiczna. Wśród obserwatorów bolesnych wydarzeń są także najmniejsi członkowie naszego społeczeństwa, dla których działania wojenne potrafią być szczególnie dotkliwe. Słowa małego Stasia przynajmniej na chwilę poprawiły wszystkim humor.
17-letnia uczennica kanadyjskie szkoły została wyproszona z sali lekcyjnej przez nieodpowiedni strój. Według relacji dziewczyny nauczycielka kazała stanąć jej przed klasą, a potem wyrzuciła ją z zajęć. "Jestem rozczarowany tym systemem" - skomentował całe zajście ojciec 17-latki.Karis nie mogła uwierzyć w to, co mówi nauczycielka. Kobieta stwierdziła, że jej strój zbytnio przypomina bieliznę i ma wracać do domu. Dziewczyna miała na sobie golf i sukienkę.
W sieci zostało udostępnione zdjęcie zeszytu ucznia, w którym widnieje uwaga napisana przez katechetę i odpowiedź mamy chłopca. Internautom spodobała się jej reakcja. Ekspertka przypomina, jednak że to przede wszystkim rodzice są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci.Portal Cogdziekiedy Biała Podlaska udostępnił zdjęcie zeszytu, który jak można wywnioskować, należał do ucznia. Widać na nim krótką konwersację między katechetą a matką dziecka. Nauczyciel w uwadze napisał: - „Aleksander nie reaguje na wskazówki nauczyciela. Ks. Katecheta"- cytuje portal edziecko.pl.Na co odpisała matka ucznia następująco: - "Ja nie mam takiego problemu, proszę sobie radzić we własnym zakresie. Mama"- cytuje portal edziecko.pl.