Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Niepłodność u kobiet - najczęstsze przyczyny
Damian Witoń
Damian Witoń 18.02.2021 01:00

Niepłodność u kobiet - najczęstsze przyczyny

bezpłodność: kobiet
pixabay

Niepłodność według szacunkowych wartości może dotyczyć nawet od 1,2 do 1,3 miliona par w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę społeczną. Nawet 1 na 10 par może mieć problem ze spłodzeniem potomka. Problem może leżeć po stronie mężczyzny, jak i kobiety, chociaż przyczyny są odmienne. Dziś zajmiemy się tymi, które dotykają Pań.

undefined

Przyczyny niepłodności kobiet

Za problemy z płodnością mogą odpowiadać między innymi nieregularne miesiączki. W normalnych warunkach cykl owulacyjny trwa od 21 do 35 lat, a miesiączka występuje w równych odstępach czasowych. Jeżeli zauważymy, że u nas jest inaczej, warto skonsultować się ze specjalistą. Możliwe bowiem, że gospodarka hormonalna naszego organizmu jest zaburzona. Sami nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, gdzie znajduje się źródło problemu. 

Niepłodność może mieć też związek ze stanami zapalnymi, które powstają na skutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Nie muszą wcale dotyczyć samych narządów rodnych. Zdarza się, że komplikacje towarzyszą również zakażeniu wyrostka robaczkowego, czy jelit.

Kolejnym schorzeniem, które może utrudniać zajście w ciąże, jest endometrioza, czyli choroba hormonalno-immunologiczna związana z rozrostem błony śluzowej jamy macicy i jej wnikaniem do jamy brzusznej. Powstają wtedy substancje chemiczne zwane mediatorami, które mogą zaburzać proces jajeczkowania, zapłodnienia, a także zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy.

Utrudnić zajście w ciąże mogą również niektóre wady wrodzone. Kobietom, które zamierzają starać się o dziecko, zaleca się wykonanie badań USG. Pozwolą one ocenić stan narządów rodnych. 

Nie bez znaczenia dla możliwości zajścia w ciążę jest również masa ciała. Przeszkodą może być zarówno niedowaga, jak i otyłość. Nie oznacza to oczywiście, że osoby nimi obciążone nie mają szansy na zajście w ciążę, ale zadanie może być trudniejsze. Poza tym nieprawidłowa masa ciała może wpływać również na to, jak kobieta będzie przechodziła przez stan błogosławiony.

Lekarze zalecają również, aby nie lekceważyć chorób metabolicznych w kontekście planowania ciąży. Przykładem może być tutaj cukrzyca. Zdarza się, że choroba przyczynia się do niepłodności, dlatego osoby, które na nią cierpią, powinny być pod opieką specjalisty.

Ostatnią przyczyną niepłodności, na którą zwrócimy uwagę, jest tak zwany zespół wrogiego śluzu. Mówimy o nim, gdy organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciwko plemnikom partnera. Zwalczenie tego problemu jest możliwe, jednak wymaga specjalistycznej pomocy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl